| ArianaAndrea266 a întrebat:

Buna tpu..Am o nelamurire..Am 17 ani si sunt insarcinata in luna a 2 a..Fiind o mama tanara ar putea bebelusul sa se nasca cu malformatii?

Răspuns Câştigător
| MihaiNicu23 a răspuns:

Pentru a te asigura ca nu sunt sanse pentru asa ceva iti recomand sa te duci la un ginecolog si sa faci cat mai multe ecografii si investigatii medicale pentru a fi depistate din timp eventualele probleme.
Malformatiile la un copil nenascut nu prea depind de varsta mamicii si pot aparea la mamici de toate varstele, chiar daca acest lucru se intampla destul de rar, dar prin investigatii si ecografii cat mai multe se pot depista eventualele probleme.

32 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

| KillaNoFilla a răspuns:

Nop

| Victoria18 a răspuns:

Logic ca da... Tu nu esti dezvoltata complet.

| RAY a răspuns:

Nu,sunt fete care au nascut si la 15, 16 ani, specia umana asa a evoluat, fetele fiind gravide de la 15 ani in sus, in fapt tu esti mult mai fertila ca o femeie de 30 de ani, adica femeile au risc mai mare nu tu

| RAY a răspuns (pentru Victoria18):

Ciclul dovedeste dezvoltarea fetei care poate naste un copil, adica de la 15 ani in sus

| anamariarot a răspuns (pentru Victoria18):

Nu e adevărat.

| RAY a răspuns:

De ce e trist? nu uita ca un baiat a lasat o gravida, ipocrizie masculina

| RAY a răspuns (pentru MihaiNicu23):

Malformatiile la un copil nenascut nu prea depind de varsta mamicii
nu e adevarat cu cat este mai in varsta respectiva femeie cu atat sansa unui avort sau malformati creste, cele mai fertile fete sunt fetele tinere, de asta ne plac fetele tinere nu femeiile de 40 de anii, asa am evoluat ca specie, nici nu apucam 40 de anii, asa ca fetele nasteau si de la 15 anii

| Victoria18 a răspuns:

Iti era frica ca nu mai apuci sa faci copii... Esti o... D-aia de zboara pe cer. Te stii tu.

| ArianaAndrea266 explică (pentru Victoria18):

Dupa cum se vede ai mintea unui copil de 10 ani..pt ce sa judeci oameni daca nici macar nu.i cunosti...si in primul rand avortul nu e o optiune, nu as putea omorî o viata.

| xerxes1 a răspuns:

Dimpotriva,ai toate sansele sa fie perfect sanatos si sa te bucuri de el toata viata.
Priveste-o ca pe o sansa.

| ArianaAndrea266 explică (pentru Victoria18):

Nu comenta daca nu ai intentii bune..sau iti place sa jignesti?

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Victoria18):

Fiecare e liber sa faca ce vrea, ca-i curva, ca nu e...sau ''Cioara'' d-aia de zboara pe cer, nu cred ca ar trebui s-o judecam

| RAY a răspuns:

La 17 ani nu esti un copil

| RAY a răspuns:

Esti adolecent, in fine am prezentat niste dovezi mai sus sunt mii de minore care nasc copii

| RAY a răspuns:

Da,e trist asta

| MelissaAdela a răspuns (pentru Victoria18):

Doamne...Băi fată mai bine tăceai decât să dai un asemenea răspuns
A pus întrebarea asta pentru sănatatea copilului cât și pentru a ei.
Să-mi spui și mie ce probleme de natură gravă ai că îți găsesc eu o rezolvare.

| Baiatbaietos69 a răspuns:

CE BA? Ba, ce ai luat fa? Copile, nu te mai duce la mortani.

| ArianaAndrea266 explică (pentru Baiatbaietos69):

Inainte de a comenta mai bine ai invata cum sa te exprimi..parerea mea.

| ArianaAndrea266 explică:

Aici te corectez.din contra nu suntem multi deloc. sporul natural( rata natalitatii - rata mortalitatii) este de -2, 5 %..valoare negativa ceea ce arata ca populatia e in scadere continua. In 20-30 de ani Romania va intra in collaps. Mai bine te documentezi inainte de a comenta, parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ea are toatã vina, nu a trebuit sa il lasã sã intre in ea fãrã prezervativ.

| WangLouis a răspuns:

Chiar așa, nu vrei tu să faci loc altora!? Fata imi pare destul de interesată de așa zisa problemă, dacă a fost din greșeală asta e, mie imi pare ca-și asumă, deci nu văd unde e problema. Da, e tânără, are 17, a2-a lună, deci va avea aproape daca nu 18 cand il va naste. Nu știu sigur cum se ia, adică dacă se pune de când l-a creat sau când îl naște, dar în fine, are timp să se pregătească până atunci și emoțional și psihic și cum vrei tu. Scuză-mă dacă ți-am părut răutăcioasă.

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns:

Nu esti atat de tanara incat sa existe un risc suplimentar de malformatii.

Răspuns utilizator avertizat
| alexandruanghel a răspuns:

In nici un caz. Sunt fete care au nascut la 14 ani copil perfect sanatos.

| MelissaAdela a răspuns (pentru DracuIa):

Las-o ca nu știe cum o cheamă nici cu buletinu în mână dar în schimb se leagă de toate persoanele din această comunitate.

| Seba2013 a răspuns (pentru Victoria18):

Eu sunt de parere cu Victoria18, nu esti dezvoltata complet...
Nici nu ai descoperit piata muncii ca sa credem ca indeplinesti criteriul statutului socio-economic. Deci nu te putem lauda aici, nu incurajam astfel de cazuri rare. Este o varsta frageda, sunt studii care arata ca inainte de 21 de ani este periculos. Dar nu ma pun acum sa le caut.
http://www.gandul.info/......n-10930162

| ArianaAndrea266 explică (pentru Seba2013):

Deci sa inteleg ca esti pro avortului?