| anonim_4396 a întrebat:

Am primit o scoica pentru nou nascut care din cate vad se prinde cu centura. Daca masina are isofix este obligatoriu ca scoica sa aiba prindere in isofix sau se poate doar cu centura? Vreau sa stiu cum este legal sa nu am surprize in caz ca sunt oprita de politie. Si se poate pune scoica pe locul din fata dreapta cu air bagul oprit. Intreb toate acestea pentru ca am avut discutii contradictorii si vreau sa fie totul in ordine cand o sa imi duc copilul cu masina

1 răspuns:
| sonya a răspuns:

Buna,

Daca scoica are punctele de prindere pentru centura, o poti prinde in centuri. Nu e nevoie sa foloseste inelele de isofix. Legal este sa transporti copilul in scaun/scoica, legea nu precizeza nimic legat de modalitatea de prindere.

Potipune pe locul din fata cu airbagul dezactivat daca producatorul scoicii precieaza acest lucru. Daca manualul spune ca nu se poate monta in fata, atunci va trebui sa o montezi doar pe locurile specificate in cartea scaului.

De asemenea, sa stii ca scoica indiferent de model si prindere se monteaza cu spatelela sensul de mers.

Succes!