| gaby1876 a întrebat:

Buna,TPU! Am si eu o intrebare cam cat costa sa dai copilul la cresa..pe luna cam cat dati?

2 răspunsuri:
| GeorgeTheMaster a răspuns:

Costul mediu lunar se calculează în funcţie de cheltuielile de întreţinere, hrană şi gospodărie, obiecte de inventar, echipament şi cazarmament şi materiale igienico-sanitare şi alte asemenea.
Pe lângă această sumă, părinţii mai trebuie să scoată din buzunar şi banii aferenţi contribuţie lunară de întreţinere pentru fiecare copil înscris la creşă, care se stabileşte în funcţie de veniturile acestora şi de numărul copiilor aflaţi în întreţinere. Astfel, dacă venitul mediu brut lunar al părintelui sau reprezentantului legal depăşeşte 700 de lei, contribuţia va fi de 126, 6 lei pentru un copil aflat în întreţinere, şi de 63, 3 lei pentru doi sau mai mulţi copii în întreţinere. Dacă venitul mediu brut lunar cumulat este între 225 şi 699 de lei, contribuţia va fi de 63, 3 de lei pentru un copil, respectiv de 31, 6 lei pentru doi sau mai mulţi copii aflaţi în întreţinere. Sunt scutiţi de la plata acestei contribuţii părinţii care au în îngrijire copii expuşi abandonului. Contribuţia poate fi achitată şi prin tichete de creşă, tichete sociale şi/sau cupoane sociale.

| lovelyunicorn48 a răspuns:

900 ron aprox la particular