| Anonim56327 a întrebat:

Bună TPU! Am un băiețel de 1 an și 3 luni! Nu vrea să mănânce gătit. Accepta doar biberonul cu lapte! Rar sa vrea câteva lingurițe din mâncare si atunci foarte puțin.Ori scuipă, ori nu vrea...are energie. Fuge toată casa (in patru labe). Trage de tot ce prinde, râde, se joacă. Nu pare nimic în neregulă cu el. Doar că refuza des mâncarea. Tot ce vrea e lapte! Poate aveți câteva sfaturi! Este cineva pe aici care a mai pățit la fel? Mulțumesc!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este normal ca un copil de 1 an si 3 luni sa manance numai lapte, trebuia introdusa mancarea solida si diversificata de la 6 luni. Apoi, copilasul trebuia deja sa mearga in picioare pana la 1 an...
Va sfatuiesc sa ii dati lapte numai dimineata si seara, iar peste zi numai mancare solida. Copilul ar putea avea probleme de malnutritie (subnutrit) si de aceea are dezvoltarea intarziata.

Acum 2 ani a fost mediatizat un caz la televiziunea australiana a unui copil de aproape 3 ani care a ajuns in spital in stare grava, subnutrit si subdezvoltat, fiindca mama lui nu i-a dat decat lapte, motivand ca copilul stie mai bine ce vrea sa manance. Evident ca au aparut Consiliul de medicii care au criticat aspru neglijenta si indolenta mamei, care i-a facut rau copilului, nehranindu-l si s-a pus sub semnul intrebarii daca mama este sanatoasa mental si capabila sa-si hraneasca propriul copil.

Ma rog, chestia asta nu se va intampla in romanica, dar va trebuii sa va opriti in mai face greseli vitale care pun viata copilului dvs in pericol si sa-i impuneti copilului sa manance mancare solida si maxim 2 portii de lapte pe zi, asa cum este recomandat copiilor intre 1 si 2 ani.

| iulia0514 a răspuns (pentru Violleta2022):

Copilu meu de la un an și doua luni nu a mai vrut să mănânce lapte oricât am încercat l-am dus la mai mulți medici și mi-au zis să îi dau pace ca e el mai independent sa îi dau mâncare gătită pentru vârsta lui și multe produse lactate iaurt, branzica făcută în casă, sa adaug unt în mâncare și asa mai departe! Niciodată nu a fost bolnav o singura data i-a curs năsucu și atunci a doua zi nu mai avea nimic am fost la medic și a zis ca probabil a avut o alergie ușoară la polen sau la ceva din aer, acum are 2 ani și 2 luni și niciodată nu am avut probleme nu a făcut febra nici după vaccinuri! Alimentația copilului în primi ani e crucială pentru sănătatea lui pe termen lung, eu nu i-am dat niciodată dulciuri doar fructe adecvate pentru vârsta lui!

| Anonim56327 explică (pentru Violleta2022):

Nu înțelegeți! Incerc sa ii dau! I-am scăzut porția de lapte! Nu vrea nimic. Refuza orice. Trebuie sa îl țin de mâini și picioare sa ii dau o linguriță din ceva! Plânge.se îneacă! Nu știu cum să mai procedez... Când vede lingura că o duc spre el deja stie. Incepe sa planga

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim56327):

Nu-i dati nimic atunci, lasati-l sa flamaneasca 2-3 zile si va manca numai ce-i dati.
Ideea este sa nu cedati dvs fiindca copilul este manipulativ si in loc sa aveti un copil sanatos veti avea unul foarte bolnav cu sechele nesanatoase fiindca nu este hranit sanatos.
Nu glumesc!
Am vazut un serial cu Nanny Joe Frost care a aplicat acest tratament unui copil cu atism de 3-4 ani care nu manca decat lapte si bomboane. parintiia u fost sfatuiti sa elimine toate bomboabele din casa si sa nu-i decat decat mancare solida si apa.
le-a luat 1 saptaman interaga sa convinga copilul, cu ore intergi de urlete, zile intregi, dar nu au renuntat. Intr-un final copilul a tacut si a mancat ce i s-a pus in fata.
O luan mai tarziu copilul manca de toate, fiindca a ainteles in final ca nu mai capata ce vrea el daca urla si a inceputs a vorbeasca, lucru care pana atunci nu-l facea desi era maricel.
Ganditi-va foarte foarte bine ce va doriti: un copil cu probkeme mari de sanatate, subnutrit si nedezvoltat mental sau unul sanatos?
Este doar un exercitiu de vointa sa nu cedati sub nici o forma in fata copilului! Sa nu-i oferiti alternative, ca de cedati il pierdeti.

| Violleta2022 a răspuns:

Uite aici inca un caz real cu o fetita de 2 ani care a ajuns in spitalul de urgenta din cauza ca era hranita cu lapte:

https://www.kidspot.com.au/......67a31d8e3e

| Mosotti a răspuns:

Nu cred ca ii e foame ca lumea, altfel nu mai scuipa nimic.
Daca nu mananca ca nu ii e foame timp indelungat, te duci cu el la medic.
Lasa-l sa ii fie mai foame sa vedem cum se comporta, nu ii mai dai lapte, sa vedem ce face cand il ia foamea ca lumea.
Ca e ceva natural, cand ai foame ca lumea nu mai refuzi, corpul el nu mai refuza.

Tatoneaza si tu.
Vreau lapte nu vreau aia cand imi permit sa stau doar pe placere, dar cand vine foamea se schimba treaba.

| iulia0514 a răspuns:

Te pot ajuta dacă îți știu schema de diversificare sa știu ce alimente iai introdus în alimentație!

| Dandinelle a răspuns:

Incearca sa eviti sa-i oferi lapte si nu arata ca ai macar lapte in casa. Daca nu exista alta metoda totusi de pus la somn atunci mna biberonul cu lapte...desi la varsta asta ar trebui sa renunte la biberon. exista sticlute frumoase cu pai care nu curge si asa se invata sa fie mai independent. Ofera-i mancare colorata, forme dragalase si usor de apucat, bucatele perfecte de tinut in mana etc. Tine minte ca laptele nu e substanta cea mai nutritiva iar intenstinul bebelului nu e full dezvoltat. Cunosc mamicute care au avut probleme cu bebelul din cauza asta deoarece se constipau saracutii de la prea mult lapte gras, desi mamele doreau sa le ofere lapte de tara, bun, natural etc. Ca sa-l motivezi sa pape, organizeaza masa in familie, cu cat vede mai multa lume care interactioneaza cu mancarea, cu atat ii creste si lui curiozitatea. La fel este si cu mersul.