| user1234554321 a întrebat:

aseara ma gandeam la ceva...Cei care aveti copii, vi s-a intamplat sa va ia cineva bebele/copilul in brate si sa il scape?
Am auzit foarte des expesia : "vezi sa nu-l (o) scapi"
Se aplica la cineva?

Răspuns Câştigător
| AliGab a răspuns:

Eu, copil fiind pe la vreo 2 ani, am fost scapata de o vecina care m-a luat in brate si mi-am patruns buza de jos cu dintii din fata, lovindu-ma de un scaun de lemn (cum erau pe vremea comunismului acele scaune de bucatarie patrate cu 4 picioare). Deci este foarte intemeiata expresia happy

1 răspuns:
| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Cred ca tine de frica si de grija parintilor pentru copil.Vor sa atentioneze de grija sporita ce trebuie acordata copilului.Probabil s-a mai intamplat cate unuia sa-l scape altfel nu aparea expresia"ai fost scapat in cap"