| DanaConstantin a întrebat:

Ce pedepse recomandați să aplic unui băiat de 11 ani? Am schimbat parola de la Wi-Fi astfel încât să nu mai poată folosi Internetul, dar tot nu s-a cumințit!

22 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce nu o recompensă?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E copilul tău? Am crezur că unui străin.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si de ce nu il lasi pe internet? Ca toti copiii au acces la telefon si calculator numai este ca pe vremea noastra cand nu aveam telefoane si calculatoare, tu ce varsta ai

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai nu functioneaza asa. Se cuminteste cand vede ca si primeste ceva.
Chiar daca nu "merita" din prima, sa zicem si intr-o ora in care nu a facut mai nimic, ofera-i un cadou. Asa el o sa vada ca a primit fara sa faca nimic. Dupa o sa se gandeasca in sinea lui de ce nu mai primeste, ce nu face bine? Si ar trebui sa se indrepte in directia aia.

| Endoryus a răspuns (pentru DoarBogdan):

Tu gandesti cu capul sau cu curul? De ce raspunzi la intrebari care te depasesc? Copilul ala e deja o pramatie, daca ii da cadouri fara sa merite ( pe buna dreptate ) o sa faca si mai rau, ai probleme la cap? AM observat ca raspunzi mult si exagerat de prost ( ca baba aia de anastacia) dar la chestii de genul, fa un bine si nu te mai baga. Tu in capul tau nu iti dai seama ca sfaturile astea sunt luate de bune de unii dar provoca rau.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Endoryus):

laughing)) Atunci hai sa ii propunem fiecare varianta sa si sa vedem care duce spre o eventuala rezolvare ^_^

| Endoryus a răspuns (pentru DoarBogdan):

Trebuie sa se descurce ea. Cum a stiut sa faca sex, sa il nasca, asa sa stie sa si il creasca. Presupun ca nu are capul pe umeri decat sa nu ii ploua in gat. Plus ca nu zice nimic de un tata. Ori nu are, ori e un barbat fatalau (sa nu te simti) si de asta copilul e o pramatie. Nimeni nu l-a invatat bunul simt si respectul.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Endoryus):

Ai dreptate in aceasta privinta. Dar... asta nu are legatura cu ce ai zis mai sus. Tu nu ai propus o rezolvare, tu doar le-ai negat pe toate celelalte. Dar pana la urma nu a zis ce sa nu faca, ci ce sa faca.

Poate este derutata, poate nu este. Poate chiar incearca orice, poate nu stie ce sa faca in aceasta situatie. Indiferent care ar fi motivul din spatele intrebarii (poate chiar intrebat si fara sa caute o rezolvare), toti ne-am expus punctele noastre de vedere. Ca si la cealalta intrebare doar ai zis ca nu este bine sa faca cum zicem noi.

Dar oricum, sa lasam asta, nu vreau sa dezvoltam mai mult. Daca te-am ofesnat intr-o oarecare masura prin exprimarea noastra, imi cer eu scuze si in numele celorlalti ^_^.

"Multi au nevoie sa fie ghidati".

| Endoryus a răspuns (pentru DoarBogdan):

Da, nu am ajutat cum vrea ea. Chestia e ca eu nu am pus paie pe foc, atata tot.

| Sn4k3 a răspuns:

Apa, paie si bataie.

| RoCkKiD a răspuns:

Pai ce face/a facut copilul? Nu poti spune cat de potrivita e pedeapsa fara a stii care e fapta.

| Werrich a răspuns:

Dus rece, ardei iute pe limba!

| Endoryus a răspuns:

Ti-am raspuns si la intrebarea cealalta, nu te mai lua dupa copiii astia. Multi pe aici au 20+ de ani si stau inca in casa la parintii lor. Astia nu sunt in stare sa aiba grija de ei daramite altii, de ce ai lua de bun prostiile care le ies pe gura? Tu trebuie sa iti dai seama cum sa iti educi copilul.

| Digikey a răspuns:

Cred ca el a schimbat-o inaintea ta.

| RKBlue a răspuns:

Pai,si orele online? Cum le face?

Depinde de ceea ce face.Pedepsele nu trebuie sa fie fizice si nici extrem de dure.
Incearca sa vorbesti cu el,calma, si sa incerci sa intelegi de ce a facut ceea ce a facut/face ceea ce face.
De multe ori copiii la varsta asta incep sa faca lucruri mai rele din cauza neatentiei(se intampla odata cu schimbarile hormonale care afecteaza si psihicul), din cauza unei probleme personale, etc. Uneori poate fi vorba de un fel de cerere a atentiei, dar asta se intampla la copiii mai mici de obicei.
Daca il pedepsesti direct sau nu incerci sa il lasi sa vada ca ii vrei binele, atunci se va indeparta de tine.
Daca vede ca vrei sa-l asculti, sa intelegi de ce face ceea ce face, atunci ai mult mai multe sanse sa ajunga sa nu mai faca prostii.
Nu uita ca pe la varsta asta copiii incep sa fie mai rebeli, sa-si dezvolte personalitatea de adult, si in acest proces pot aparea si perioade in care se vor isca conflicte.Incearca sa iti pastrezi calmul si niciodata sa nu superi prea tare.E important pentru amandoi.

| DanaConstantin explică (pentru RKBlue):

Nu are voie să folosească Internetul decât în cadrul orelor.

| PsyhoChild a răspuns:

Depinde ce a facut. Asteapta ca o sa-si faca efectul. O zi doua rezista fara net dar dupa cu siguranta nu va rezista

| Ursulet2019 a răspuns:

Buna! Nu merge asa, crede ma!
Si acum vorbesc din perspectiva copilului, eu am 20 de ani si nu m au pedepsit ai mei niciodata pentru ca au comunicat cu mine.
Copilul vrea sa fie auzit, inteles, nu sa i schimbi parola de la wi fi, nu ai rezolvat nimic, problema e inca acolo. Cauta sa fi ti cat mai sinceri, sa ti rupi 1 ora si sa stati CALMI de vorba, fara cearta, fara tipete etc. Fiecare sa si spuna nemultumirile si sa cautati solutii!
Toate celd bune!

| TheMaker a răspuns:

Taie-i porțiile de bunătăți și lasă-l fără net în afara cursurilor școlare. Fii fermă, sau vei suporta consecințele.

| marc5 a răspuns:

Ia lucrul pe care il adora cel mai mult si DISTRUGE-L