| anonim_4396 a întrebat:

Sunt mama unui copil de 11 ani. Nu l-am bătut niciodată, dar de la un timp răspunde obraznic și îmi iese din cuvânt. Să încerc pălmuța la fund?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În nici un caz. Nu ajută, nu rezolvă. Dialog ca între oameni.

13 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu, incearca sa discutati. Cam incep sa o ia hormonii din loc pe la varsta asta... ideea nu e sa va stie de frica, ci sa inteleaga niste chestii si e destul de mare cit sa discutati serios despre actiuni si consecinte.

| anonimg a răspuns:

Recomand "Ascultarea de bunăvoie":
https://www.viatasisanatate.ro/ascultarea-de-bunavoie

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

De ce am impresia ca esti, de fapt, copilul ala de 11 ani care se plangea, ieri, de parintii prea severi?
Astept cu nerabdare ca, maine, sa apara si tatal cu ceva intrebari.

| sabin89 a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Poţi să dai un link cu întrebarea copilului de 11 ani?

| JicaContra a răspuns:

Buna intrebarea, ar trebui sa incerci sa aflii de ce a devenit obraznic... un copil cuminte nu face asta fara motiv

iar daca incepi sa il bati, o sa obtii 2 lucruri:
1. nu o sa mai aiba incredere niciodata in tine
2. problema pe care o are se v-a mentine si o sa fie obraznic in continuare, asa ca o sa ajungi sa il bati din nou

incearca sa dai si telefon aici:
https://www.tpu.ro/......116111-ro/
http://www.116111.ro/descarca-aplicatia
sper sa te ajute, pentru ca asta spun ca fac!

| Legion7X a răspuns:

Da, este corect. De asta face pentru ca vă cunoaste slăbiciunea. O mica palma la fund nu strica la niciun copil, il corectează.

| MadRaven a răspuns:

Bătaia și cearta nu o sa va ducă nicăieri. Începe perioada adolescentei în care o sa facă lucruri care o sa va enerveze pentru ca e o perioada dificila în care creierul lui este încă în dezvoltare și își cauta identitatea iar corpul abunda de hormoni. E normal ca în perioada asta sa va mai iasă din cuvânt și sa facă trasnai. Depinde de dumneavoastră cum alegeți sa răspundeți la comportamentul lui. Dacă îl bateți problema va rămâne aceeași, nu se va rezolva nimic, și el va rămâne și cu sentimente negative fata de dumneavoastră pe care poate ca n-o sa le uite pentru tot restul vieții. Trebuie sa reacționați cu calm și înțelegere, sa conștientizați ca e la o vârstă la care începe sa își formeze o personalitate și sa descopere cine este el ca individ fără a lua în calcul părinții lui.
discutați cu el cu calm și fără pedepse cu bătaia pentru ca el sa înțeleagă ca poate veni oricând la dvs pentru un sfat fără sa ii fie frica de reacția dvs. Am citit undeva un lucru după care mi se pare ca ar trebui sa se ghideze toți părinții, era vorba de o mamă care spunea "atunci când copilul meu o sa facă o prostie, nu vreau ca primul lui gând sa fie și sa îmi ascundă asta, ci și să vină să se sfătuiască cu mine pentru a rezolva problema împreună".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai de aceea se comporta asa ca nu va stie de frica, dar nu cred ca solutia este sa-l loviti, ci sa-l tineti departe de persoanele de la care invata asemenea comportament.

| Dana2103 a răspuns:

Nici cainele nu se mai bate. Exista dresor. Oamenii civilizati merg la psiholog

Răspuns utilizator avertizat
| Anonim0506 a răspuns:

Din punctul meu de vedere eu zic ca bătaia nu e soluție. Vezi ce ii provoacă starea asta :poate a învățat de la jocurile video, de la TV și tot asa. Încearcă sa porți o discuție cu el, dacă nu asculta pedepsește-l :I-ai telefonul /calculatorul sau pe ce se joaca

| papicspintecator a răspuns:

Bate-l cat de tari poti fa

| AndreiutzBaiatFinutz a răspuns:

Puteti incerca o palmuta la fund, eu am evoluat la pumni in cap(l-am prins cu tigara in bot cand statea cu alti vagabonti pe dupa colturile blocurilor si ascultau biugi mafia).