| OdetteSs0000 a întrebat:

Bună, TPU!
Știu, știu, nu sunteți doctori, dar cel puțin poate câțiva dintre voi v-ați confruntat cu asta. Și da, o să merg la doctor!
Problema e în felul următor: am o pitică de o lună și 2 săptămâni. De la 2 săptămâni a început să aibă o hârâială, am fost cu ea la camera de gardă, speriată că nu respira cum trebuie. Acolo ni s-a dat diagnosticul de rinită și reflux (pe baza examenului vizual și a întrebărilor ca să zic așa). Mi-a spus să îi pun ser și să îi dau kebene pro baby (nu a spus nimic de aspirat). Îi pun ser mereu, căci și acum respiră pe guriță și se aude cum e înfundat năsucul cu mucișori uscați. În urma unui control la doctorul de familie, ne-a recomandat administrarea serului și aspirarea cu batista bebelușului. Am făcut asta, nu iese nimic din năsuc, parcă mai rău îi face. Așa că acum îi pun doar ser, însă problema e alta: se îneacă ba cu salivă, ba cu lapte (fiind alăptată exclusiv la sân) și are momente cam dese când, după ce tușește, rămâne fără respirație ca și cum ar avea ceva în gât care o astupă. Încă o dată, chiar azi merg la doctor, dar vreau o opinie de la părinții care s-au confruntat cu asta.
Mulțumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Schimba-ti-i medicul sau mergeti la spital cu copilasul, ca pare a avea complicatii la respirat, posibil o bronsita.
Sanatate multa!

| sierra1 a răspuns:

Pentru aspirare folosește ceva de genul

www.drmax.ro/bebeo-aspirator-nazal-1-bucata

| floareaalbastraa25 a răspuns:

Sa nu fie bronsolita, du te si fa i analize mai detaliate...