| anonim_4396 a întrebat:

Urmeaza sa devin mamica pentru prima data peste cateva luni.As dori sfaturi de la voi mamici ce trebuie sa cumperi pentru un nou nascut ce hainute ce biberoane de ce altceva o sa am nevoie?

3 răspunsuri:
| Anonimaaaxgar a răspuns:

Eu aș zice în primul rând să iei pampersi. Și haine ți-aș recomanda să nu îi iei așa multe pentru că va crește repede și nu prea mai ai ce face cu ele. Eu am o prietena care a cumpărat tot așa multe haine și după ce bebe a făcut 3-4 luni nu l-au mai cuprins și a trebuit să le vândă unele fiind noi. Hainele se cumpără pe mărimi iar pentru un nou născut eu aș zice că merge mărimea 0-3 luni. În rest, o să ai nevoie de pătuț, căruț, premergător, cădiță, scaun de mașină, coșuleț din acela de bebeluși, etc.Eu zic că e de ajuns pentru un nou născut. Sper că te-am ajutat și îți doresc naștere ușoară

| reik a răspuns:

Eu am sa iti dau alt sfat, stii cum e - fiecare cu ce-l doare; baiatul meu (acum face 2 ani) a fost alaptat cam 2-3 luni, apoi mama a ramas fara lapte si l-am trecut pe Topfer, e 50 de lei maxim cutia de 600g; si ti-l recomand daca e sa fie nevoie,n-o sa crezi dar al meu n-a avut colici deloc,nu exagerez,eu spun ca a fost foarte bun,altfel nu-mi explic; plus ca baiatul s-a dezvoltat normal,a luat in greutate si a fost mereu sanatos. Sper sa iti fie de folos ceea ce ti-am scris si ti-as mai recomanda ceva – poti gasi la biblioteca orasului sau de cumparat din librarii, o carte despre bebelusi, noi am avut una si s-a dovedit foarte utila; dar poate ca ti-ai luat deja…
Succes, nastere usoara si sa fie sanatos, si voi fericiti!

| Rafaela08 a răspuns:

Buna si eu sunt mamica de trei luni si stiu cum e cat de lunga pare asteptare pentru ati intalni micutul noi am avut foarte multe haine si tin sa iti spun ca nici nu am apucat sa le imbracam ca au ramas foarte repede micute iti recomand sa i cumperi hainute legere pentru ca pe aste le vei folosi in primele luni noi la biberoane am folosit babynova si mi s-a parut ca e ok cu ele le folosim doar la ceiut bafta si nastere usoara