| annamariahgbl a întrebat:

Buna,tuturor! Am o intrebare legata de un bebe mic de doua luni. In ultimele doua saptamani mi-a facut scaun ft moale, apos de vreo 4, 5 ori (hrănit la san) si i se auzeau bolboroseli in burtică. Am fost la pediatru,ni s-a spus ca este bine. Dar acum,de cateva zile, pe scutec gasesc aproape in fiecare zi urme de caca, doar niste manjeli asa si trage ft des vânturi, iar bolboroseli la burtica tot are... daca a mai patit vreo mamica asa spuneti-mi va rog ce ar putea avea? ...Sunt o mama ft panicoasa si mi-este tare frica, uneori nici medicii nu te prea ajuta cine stie ce.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tine copilul inclinat la san, iar dupa alaptare tine-l ridicat si bate-l usor pe spate ca sa scoata aerul inghitit, ca de aia are vanturi si bolboroseli in burtica.
sanatate multa si un bebe frumos si sanatos!

| Violleta2022 a răspuns:

Am uitat sa-ti spun, bebelulsul face gaze de la mancarea pe care tu o mananci. Nu ai voie sa mananci legume sau mancaruri care produc gaze, ca se transmit rprin lapte la bebelus si asa apar scaunele diarice, gazele in burtica si durerile de burtica.

Tu nu ai voie sa mananci: fasole boabe, varza, cartofi, mazare, nici sa bei: bere, sucuri si ape acidulate.
Pe perioada cat alaptezi bei numai apa plata si ceai de plante.
Hai, nu te speria de la atata lucru, ca nu ai tu de unde sa le stii pe toate, dar uite, te maia jutam si noi, care avem copii si suntem mame.

| adorbanii a răspuns:

Ăsta este un site pentru copii, când pui astfel de întrebări nu prea are cine să-ți răspundă, majoritatea celor care-ți răspund sunt copii care te iau la mișto, du-te și pune astfel de întrebări pe un site de adulți.
Sunt foarte puțini adulți pe acest site.
Am mai spus asta și altei utilizatoare.

| Oana0309 a răspuns:

Copilul trebuie sa scoată aerul după ce mănâncă. Gazele le poate face de la mâncarea ce o mănânci tu. Vorbește cu pediatrul ce alimente ai voie și ce nu!