| sagapo2015 a întrebat:

Voi care sunteti mamici cum va descurcati cu puiutii vostri? Adica e frumos sa fii mama dar e si o responsabilitate foarte mare.Adica uneori simti ca o iei razna si iti trebuie o pauza lungaaa.Nu m-a speriat niciodata gandul ca e greu sa fii mama.

11 răspunsuri:
| crytical a răspuns:

Nu cred ca o sa gasesti prea multe mame pe aici.

| sabin89 a răspuns:

"Nu m-a speriat niciodata gandul ca e greu sa fii mama."
Dar mai îmainte ai spus că uneori simți că o iei razna. Deci, ce să înțelegem, te sperie sau nu te sperie?

| Felys a răspuns:

Foarte greu, din ce cresc copii sunt mai greu de stapanit

| Fatamuntilor a răspuns:

Sa fii mama e una dintre cele mai solicitante ocupatii...24 din 24, 7 zile pe saptamana, cel putin 18 ani.
E bine sa solociti ajutor daca se poate din partea taticului sau a bunicilor ca singura e aproape imposibil sa te descurci, mai ales in primii doi ani.
Dar cand iti vei vedea puiutul gangurind, zambind, facand primii pasi uiti de toate!
Copilul tau merita orice efort!

| Daniel2836 a răspuns:

Mama mea a raspuns asa:
Cel mai frumos pe lumea asta e sa ai un copil. E o bucurie sa il privesti crescand, sa il vezi zambind si mai ales sa simti ca te iubeste.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Sunt mama si am crescut 2 ingerasi minunati love strucklove struck
Nu m-am plans si nici nu am regretat pasul facut in viata.
La 18 am nascut, dar am trecut cu bine pentru ca m-am casatorit din dragoste si nu din interes, iar ingerasul a venit pe lume pentru ca a fost dorit, la fel si printesica noastra.
LA 20 DE ANI A VENIT SI PRINTESA PE LUME :X:X
Inainte sa raman insarcinata cu printesa, m-am angajat, apoi cand am implinit 20 de ani, aveam 2 copilasi, casa nou, un serviciu si o familie frumoasa.
Astazi, cand au trecut ceva ani, nu imi vine sa cred ca tot ce am realizat a fost rodul iubirii noastre si am crescut cu mare drag acesti ingerasi
Nu ne-am plans, cand au crescut copilasii, mai stateau la mama, in rest noi ne-am chinuit. fara bone/fara ajutorul nimani.
Nu stiu astzai cate fete se mai aventureaza sa isi cladeasca o familie.
O zi buna sa aihappy

| MskDesign a răspuns (pentru caramela):

Bravo! Va doresc nu mai bine si multa sanatate.
Eu cu sotia mea am construit o familie, tot din dragoste, si avem un baiat de 6 ani.Acum am 31 de ani si sotia are 27. Nu am avut nevoie de bone sau sa lasam baiatul la bunici, foarte rar.Nu pentru ca bunicii nu l-ar iubi, din contra, ci doar pentru faptul ca nu ne despartim niciodata de el fara un motiv bine intemeiat si nu este un copil mamos.

caramela
| caramela a răspuns (pentru MskDesign):

Multumesc frumos happy
Adevarul este ca la acea vreme, nu erau aceste ganduri ascunse si chiar uneori pe fata cum gandesco parte din tineret.
Te indragosteai si cam atat.
Astazi se cauta doar interesul cam de ambele parti..ne trebuie lux/avem nevoie de bone si multe altele. apoi ne miram/ne plangem ca bonele ne-au furat/ca ingerasul nu asculta de noi si multe altele.
Cam puturos la capitolul copilasi, unde va este printesa?
O zi frumoasa sa aveti si multa sanatatehappy

| MskDesign a răspuns (pentru caramela):

Asta ne intrebam si noi de vreo 4 ani incoace. Poate frica de a nu face diferente intre copii si viata din strainatate ne face sa fim foarte atenti in aceasta privinta.

| TRANSVERSAL a răspuns:

Stai linistita! Dumnezeu iti va da puterea necesara de a face fata si problemelor ce implica cresterea unui copil! Este o binecuvantare sa poti sa ai copii!

| Nitunitu a răspuns:

Mamico, ai nevoie si tu de cel putin una sau doua ore pe zi doar pentru tine sa iesi, sa te plimbi, sa iesi cu fetele si in acest timp sa stea copilul cu sotul sau cu bunicii.