Întrebare recomandată | Geopyxxxx a întrebat:

Am câteva întrebări. Mătușa mea are o nepoată( acesteia nu pasa de copii ), iar aceasta are 3 copii, 1 din ei este la ea fiind sugar (la mama), iar 2 este la bunica ( bunica este foarte in vârstă ) copiii erau crescuți mai mult de unchiul lor care din păcate a decedat, mama copiilor nu ii vrea înapoi, iar bunica nu ii poate crește singură, tot ce rămâne este sa ii dea la casa de copii.
Întrebarea mea este daca as putea lua unul dintre copii in plasament familial.
Ca și condiții ce ar trebui să îndeplinesc?
Cum și unde se poate face cererea pentru luarea în plasament sau daca mama trebuie sa mi-l dea in plasament.Dar dacă bunica ii are in plasament trebuie sa renunțe la el.
Îmi cer scuze daca nu am explicat prea bine și poate unele întrebări sunt absurde dar as dori sa știu dacă aș putea ajuta măcar unul sa aiba o viață mai bună.
Dacă aveți mai multe informații îmi puteți răspunde

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La serviciul de asistență socială de la primăria din localitatea ta, te poate lămuri mai bine.
Dar nu este o procedură simplă.
Să ai 18 ani și să demonstrezi că deții mijloacele materiale necesare, spațiu de locuit, venituri corespunzătoare.

| AdelinaC a răspuns:

Se cerceteaza rudele pana in gradul 4 pentru a-l lua