| aliceflorentina a întrebat:

am o fetiță de 4 luni, are in jur de 10 kilograme. O hrănesc cu lapte praf Milupa..As vrea sa il schimb. Ce ma sfătuiți să fac? E urgentaaaa.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intreaba medicul copilului sau moasa care iti vine acasa. La 4 luni copilul este cam mic, inca dependent de laptele ala si este nevoie de cineva care cunoaste copilul si iti poate spune cu exactitate cu ce poti sa-l schimbi.

| ALGator a răspuns:

Care e motivul schimbării? In funcție de asta poate fi și răspunsul.
Eu as alege una din mărcile consacrate de lapte praf pentru copii. As citi și ce scrie pe pachet la 1-2, 3 marci si as compara.
Toate fac aceeași treaba, numai ca unii poate se mai și laudă cu facilități în plus, mai mult sau mai puțin folositoare ca "ecologic, organic, sustenabil".
Nu trebuie să fie complicat. E doar lapte praf.
Humana de exemplu mai e la modă?

| ALGator a răspuns (pentru ALGator):

Trebuie respectat dozajul indicat in instrucțiunile laptelui.
Trebuie să fie un produs autorizat in România sau UE.
Copilul mic își poate schimba in mod natural obiceiurile de mîncare și dormit fără ca asta să înseamne ca e o problemă cu laptele.
Succes!

| ALGator a răspuns:

Nu in ultimul rind, ci in primul rind, pentru asta e de vorbit cu medic sau asistent de specialitate pediatru. Sfaturile de pe TPU trebuie luate cu masura.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Medicul pediatru iti poate face recomandarea in functie de problemele copilului. Noi iti putem face o recomandare gresita. Tu, nu alaptezi?