| SilviaTrantescu a întrebat:

Buna ziua,
As dori raspunsuri serioase, rog!
Fiul meu a implinit recent 13 ani și imi este tema ca ajunge prea repede la varsta masturbarii. Cum suntem o familie cu frica de Dumnezeu, as vrea sa-l educ in legatura cu acest pacat, dar habar nu am cum. Nu vreau sa ii zic pur si simplu sa n-o faca, ca sunt sigura ca o va face pe masura ce inainteasa cu varsta, dar simt ca nu am incotro.

Răspuns Câştigător
| IubescRomânia a răspuns:

Din păcate, trăim timpuri ateiste. Propaganda ateistă e pretutindeni iar educația religioasă nu prea e luată în serios în școli. Așadar, a devenit o obligațiune a familiei de a garanta viitorul creștin ortodox al țării.
Onanismul clar e păcat. Dar nu e singurul. Mai sunt zeci, sute, iar el trebuie să le cunoască pe toate. Evident, nu-i puteți spune direct să nu se m*sturbeze, căci va avea efectul opus. În schimb, mergeți cu el la biserică (în vacanță zilnic iar în timpul școlii în weekend) și stați toată slujba acolo. În particular, faceți-i și dumneavoastră educație religioasă cât vă permite serviciul. Vorbiți-i despre păcate, virtuți și Cuvântul lui Dumnezeu, dându-i și citate din Biblie pentru a argumenta cele zice (lucru care lipsește cu desăvârșire de la ora de religie). Învățați-l să asculte și să nu pună întrebări, căci ele stârnesc diavolul; el trebuie să asculte de Dumnezeu fără să dezbată în vreun fel Biblia. Și, când veți ajunge la păcate, spuneți-i povestea lui Onan, care a fost omorât de Dumnezeu pentru că s-a m*sturbat. Este foarte bine ce vreți să faceți, mă bucur că mai există astfel de familii în România.
Doamne ajută! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru IubescRomânia):

De ce e greșit să îți pui întrebări?

| suntserios a răspuns (pentru IubescRomânia):

Va rog eu, in numele copilului, nu il îndobitociti cum dau unii sfaturi pe TPU. Nu sechestratul la biserica e solutia. Copilul trebuie informat despre sex si masturb. are inca sa le faca intr-un mod sigur si corect nu tras in frustrarile habotnice ale parintilor.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

La bigoti e gresit. Se pune drept apostazie.

Ei trebuie sa invete religia de-a-n boulea, fara sa judece. Cand incep sa gandeasca personal se cheama ca intra dracii-n ei.

| Patriotul2689 a răspuns (pentru anonim_4396):

Întrebările pot da naștere foarte ușor unor interpretări eretice, idei despre Biblie care se abat de la dogmă (cum au ateii). 2 Petru 1; 20-21

| anonim_4396 a răspuns (pentru Patriotul2689):

Dar poți sluji un Dummezeu pe care nu Îl înțelegi?
Uite, sunt creștină, unii îmi spun "fanatică"...și am o mulțime de întrebări. La o parte El mi-a răspuns, în felul Lui. La celelalte aștept răspuns. Nu voi înțelege totul aici, dar într-o zi vom afla ce aici nu am aflat. happy
Scrie "cercetați orice lucru". Cum cercetăm fără să ne punem întrebări?

| suntserios a răspuns (pentru Patriotul2689):

Adica pe scurt nu prea vrea religi sa pui intrebari ca e mai bine sa fii prost. Zi asa.

| Mosotti a răspuns (pentru IubescRomânia):

De ce este onanismul un pacat? Nu e deloc, tocmai am explicat de ce e pacat in religie, i-am explicat initiatoarei acum.
Deci nu te mai lasa dus de minciuna religiei, de mafia numita religie de fapt.

22 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu te-as sfatuii sa-l lasi pe sotul sa-l educe pe baiat, sa vorbeasca ca de la barbat la barbat, ca amandoi au sula si amandoi stiu cum se spala, curata si foloseste, mai bine ca o femeie.
De altfel nu-i pacat sa se masturbeze, asa spun medicii si asa dovedeste Medicina, doar sa o faca cu masura, fiindca organele sexuale incep sa functioneze si trebuie sa se elibere cumva, ca altfel sare pe vreo colega de scoala si o lasa pe aia gravida.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Da, ai zis bine, nu stiu ce au unii cu masturbarrile.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai încotro. Ori are o femeie ori o face cu mâna. Să educi pe popii care zic că e păcat.

| doctorandus a răspuns:

Sfatul meu e sa-l duceti la veterinar sa-l castreze. Asa va fi aproape sigur ca nu face onanie.

| Mosotti a răspuns:

Lasa-l sa o faca, unde e problema? E ceva normal si nu face rau. Nu discuta subiectul si lasa chestiile asa, nu ai nici un motiv sa-i zici sa nu faca, ca e un nonsens, lasa aia cu dumnezeu ca nu are nici o treaba cu realitatea.

Religia a interzis masturbarea si a zis ca e pacat pentru ca pe vremuri smecherii aia care au facut religia, doreau sa faci cati mai multi copii ca sa aiba ei soldati sa cucereasca alte tari si sa aiba sclavi sa le munceasca pe nimic, de acolo vine, deci stai linistita ca nu e problema, real masturbarea nu e nimic rau.
Si avand pofta de sex, erai obligat sa faci cu cineva, si ieseau copiii, adica exact ce doreau ei.
Cred ca ai inteles smecheria acum.
Adica nici gandirea ta nu e justificata.

| CassiusAlexander a răspuns:

Și eu am trăit într-o familie religioasă și mi s-a spus să nu fac acest lucru, nu de la 13 ani, ci chiar de la 11. Totuși am făcut-o cu toate că în rest eram un copil model și știam bine că nu este okay. Eventual peste ani având mustrări de conștiință și maturizându-mă m-am lăsat singur. Părerea mea este că nu aveți cum sa influențați in mod direct acest lucru. Și știți, de multe ori plăcerea aia e căutată atunci când îți lipsește iubirea adevărată și când nimic din viață nu-ți aduce plăcere. Atâta timp cât băiatul are activități ce-l fac fericit și iubirea familiei și a prietenilor, acesta e singurul lucru pe care îl puteți face pentru a influența situația. În rest, dacă va vrea să facă acest lucru îl va face oricum, cum probabil ați făcut și dvs și mai toată lumea. Până la urmă vârsta și conștiința ne îndreaptă pe drumul cel bun.

De asemenea mă deranjează foarte tare că ați spus "13 ani, vârsta m*sturbării". Nuuuu. Nu. Tinerețea e o vârstă atât de frumoasă! E vârstă la care suntem în plinătatea forțelor fizice și a energiei, când descoperim cine suntem ca oameni și care este rolul nostru pe pământ, când creștem și ne dezvoltăm principiile de viață. Zice Biblia "Nimeni să nu vă disprețuiască tinerețea". Nu-i disprețuiți tinerețea fiului dumneavoastră. E o vârsta pe care nu o mai recuperezi niciodată și la vârsta aceasta dacă ești un om cu capul pe umeri poți face cele mai valoroase lucruri din viața ta. Nu mai demonizați perioada adolescenței ca pe o perioadă a m*sturbării, a păcatului. Nu e vorba doar despre asta. Această gândire e tristă, limitată și fatalistă. Ispitele acestea le avem la orice vârstă, fie 13, 40 sau 70. La orice vârstă trebuie să ne ferim de păcat. Și eu și dvs trebuie să ne ferim zi de zi de păcat deși nu avem 13 ani. Deci vă rog, bucurați-vă de tinerețea copilului dumneavoastră și cinstiți-o.

| Gabriela19loredana77 a răspuns:

Tu şti că fiecare are dreptul să îşi cunoscă corpul? Nu cred că tu nu te-ai masturb#t (am pus # pentru că nu imi dă voie să pun tot cuvantul) la vârsta lui probabil o face mai de mult si nu stii tu, omule unii se masturbe#za de la 10-12 ani, lasă-ți fiul in pace că nu am auzit ca masturbarea să facă rau

| nonepasa a răspuns:

Lasa l in pace ce e bun si lu Dumnezeu ii place

| juljewel a răspuns:

Astfel de discutii sa le aiba baiatul cu tatal lui, nu cu dvs.
Masturbarea nu este un pacat.

| ionescuvasile007 a răspuns:

Lasa-l sa dea laba, e sanatos.

| Posi a răspuns:

Chestile astea incep la 9-10, la 13 ani deja a facut-o de prea multe ori

| Catalinselix a răspuns:

Sa l castrati zic eu sa fiti sigura de un lucru

| MirceaStoicaStefan a răspuns:

Copilul probabil a facut o deja, deci ayaye

| MiticaPaun123 a răspuns:

Deja poate o face este in regula toti suferim de onanism problema e sa nu fie homosexual sau alte dracii asta e mare pacat nu o laba

| Vasile040 a răspuns:

O bataie buna la fundu gol cu cureaua sau varga si gata.