| Mih_Mih_1996 a întrebat:

ce demersuri sunt pentru a sesiza neplata pe luna curenta a pensiei alimentare minorului? Este necesar ultimul mandat postal?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca n-a platit numai luna curenta poti face un singur demers: sa scrii celui in cauza si sa soliciti plata imediata.
Pentru a face alte demersuri este necesar ca sa nu fi platit mai mult timp, pentru a fi infractiune trebuie sa nu fi platit cel putin 3 luni, conform Codului penal, citez:
"ART.378. Abandonul de familie
  (1) Săvârşirea de către persoana care are obligaţia legală de întreţinere, faţă de cel îndreptăţit la întreţinere, a uneia dintre următoarele fapte:
a) părăsirea, alungarea sau lăsarea fără ajutor, expunându-l la suferinţe fizice sau morale;
b) neîndeplinirea, cu rea-credinţă, a obligaţiei de întreţinere prevăzute de lege;
c) neplata, cu rea-credinţă, timp de 3 luni, a pensiei de întreţinere stabilite pe cale judecătorească,
se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
  (2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează neexecutarea, cu rea-credinţă, de către cel condamnat a prestaţiilor periodice stabilite prin hotărâre judecătorească, în favoarea persoanelor îndreptăţite la întreţinere din partea victimei infracţiunii.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
(4) Fapta nu se pedepseşte dacă, înainte de terminarea urmăririi penale, inculpatul îşi îndeplineşte obligaţiile.
  (5) Dacă, până la rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare, inculpatul îşi îndeplineşte obligaţiile, instanţa dispune, după caz, amânarea aplicării pedepsei sau suspendarea executării pedepsei sub supraveghere, chiar dacă nu sunt îndeplinite condiţiile prevăzute de lege pentru aceasta."

| darrio2007 a răspuns:

Luna inca nu se terminase la data cand ai postat aceasta intrebare. Asa ca, legal, nu poti face nimic. Doar sa il suni sa vezi de ce nu ti-a trimis. Conform legii, dupa 3 luni de netrimitere a pensiei alimentare, il poti chema in judecata.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti face doua lucruri: o plangere penala la parchet sau politie si o cerere de executare silita. In ambele cazuri trebuie sa dovedeasca el ca a platit.
Iata modelul de plangere penala : http://bit.ly/2BYVxIV
Daca o faci catre politie schimbi doar titlurile si alte elemente ce se potrivesc cu politia.
In cazul al 2-lea trebuie sa te adresezi unui executor judecatoresc.