| Geomire a întrebat:

Bună ziua. Mă adresez mămicilor în special, dar îmi poate răspunde oricine cunoaște informații despre situația mea. Am o fetiță în vârstă de 3 luni și o săptămână, are colici, au început de când avea 2 săptămâni. Până la ce vârstă ar putea să dureze colicii? La ea nu s-au manifestat cu ore în șir de plânsete, are gaze și se screme dar o și doare burtica, dar nu atât de tare. Îi dau picături Bonnisan, o calmează și o ajută să elimine gazele, însă încă nu i-au trecut colicii. Ca alimentație, eu m-am limitat la toate alimentele care nu baloneaza. Încă o nelămurire, Bonnisan poate crea dependență? Nu îi dau multe picături, numai când o doare, pe zi în total îi dau undeva la 15 picături. Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Si pentru ca am uitat sa raspund si la intrebarea referitoare la Bonnisan, nu, nu creeaza dependenta, nu are contraindicatii si nu interactioneaza cu alte medicamente daca este administrat conform indicatiilor:
0-1 luna : 5-10 picaturi de 3 ori/zi;
1-6 luni : 10-20 picaturi de 3 ori/zi;
6-12 luni : o lingurita de 3 ori/zi.

Numai bine!

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Intreaba medicul, este foarte mică si nu i poti da orice poate este si constipată, trebuie sa o consulte medicul, sanatate multă.

| Geomire explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mulțumesc. Constipată nu este, pentru că are scaun la 2 sau 3 zile.

| Floridori a răspuns:

Colicile apar in saptamana a 6a de viata si pot dura intre 3 si 6 luni.
Asta ca sa iti raspund la intrebare, insa daca imi permiti, la ce alimentatie te referi in cazul unui bebelus de 3 luni?
Intre 0 si 3 luni, singurul aliment pe care ar trebui sa il primeasca bebelusul este laptele (matern sau praf) si este absolut interzis sa i se ofere si alte alimente.
Pana la varsta de 6 luni, bebelusului ii este suficient acest aliment.Este recomandata initierea diversificarii (inclusiv apa) in jurul varstei de 6 luni, poate putin inainte (de exemplu poate 5 luni) daca copilul tau da semne de curiozitate asupra altor alimente, dar in niciun caz la 3 luni.
Multa sanatate!

| Geomire explică (pentru Floridori):

Mă refer la alimentația mea, pentru că alăptez dar îi ofer și lapte praf, de 2 ori pe zi. Nu îi dau altceva, nici măcar apă până la 6 luni când voi începe diversificarea.

| Floridori a răspuns (pentru Geomire):

Aaaa, ok! Imi cer iertare, atunci, dar ma speriasem laughing Ideea este ca am vazut atatea lucruri bizare, incat am inceput sa cred ca orice este posibil.Scuzele mele!
Da, e normal sa aiba colici pana la implinirea varstei de 7-8 luni.Atunci ar trebui sa dispara de la sine in mod normal.
Daca nu dispar pana la 8 luni, atunci problema ar trebui adresata unui pediatru.
Multa sanatate tie si bebelusului tau happy

| Geomire explică (pentru Floridori):

Mulțumesc frumos pentru răspuns. Vă cred, în ziua de azi totul este posibil? dar nu mă joc cu viața copilului meu ❤️ Multă sănătate și dumneavoastră?

| Floridori a răspuns (pentru Geomire):

Si pentru ca am uitat sa raspund si la intrebarea referitoare la Bonnisan, nu, nu creeaza dependenta, nu are contraindicatii si nu interactioneaza cu alte medicamente daca este administrat conform indicatiilor:
0-1 luna : 5-10 picaturi de 3 ori/zi;
1-6 luni : 10-20 picaturi de 3 ori/zi;
6-12 luni : o lingurita de 3 ori/zi.

Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă sa ramai doar pe alăptat. E doar un mit asta ca nu se satura, corpul tău va produce atâta lăptic cât va cere ea. Combinația de lapte matern și praf ii poate produce dereglări. Tine o într un sistem de purtare potrivit vârstei, wrap elastic, din pozitia aceasta se va facilita eximinarea gazelor.