| anonim_4396 a întrebat:

Ma numesc Gabriela Popa si am 14 ani. Cand aveam 9 ani părinții mei s-au despărțit si de atunci cresc doar cu mama. De 3 ani mama mea vine in fiecare seara in stare de ebrietate. Cum intra pe usa incepe sa imi vorbeasca foarte urat si, pentru ca am 70 kg, ma face obeza. Nu asta ar fi cea mai mare problemă deoarece mama vine seara de la servici, iar intr-o ora adoarme si se termina tot scandalul. Adevarata probleme este bunica mea cu care a vorbit mama sa nu imi mai dea de mâncare. Aceasta imi da doar o masa pe zi la ora 15 compusă doar dintr-o salată foarte mica. Ma doare capul tot timpul si burta. De ceva timp am început să am dureri si in zona vaginului. Ce sa mai fac? Nu cred ca o sa mai rezist mult in ritmul asta!

6 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Sfatul meu, este sa mergi la tata.
Daca tatal nu te primeste, mergi politicos la protectia copilului sau la un politist si discuta cu el situatia

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti adresa protectiei copilului.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. La primărie este un serviciu de asistență socială, sună acolo și roagă să te ajute.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Mosotti a răspuns:

Nu stiu daca e rautate! Eu am impresia ca bunica si mama ta habar nu au de organismul uman, vor sa slabesti si considera ca asta e solutia, vede ca ai multe Kg in plus si au zis sa bage in forta metoda ca sa dai jos mai repede, insa total gresit.

Ele se bazeaza pe teoria de mai jos (logic asa ar trebui sa fie), dar la tine se pare ca nu este asa, deci:

Teoretic corpu isi trage toata energia necesara deci in totalitate din depozitele de grasime existente, adica teoretic nu ar trebui sa-ti fie foame pana nu se duc depozitele de grasime in plus, se vede ca trage, ca slabim.
Cand se termina ce este in plus, abia atunci ar trebui sa simti foame tare.

Practic ar trebui sa mananci ceva mai mult totusi, un 1000 Kcal/zi in trei mese, asta ca sa si slabesti dar sanatos, pe undeva e bine ca mai slabesti, dar nu chiar asa.
O salata mica, nici 100 Kcal n-ai acolo cred, deci in ritmu asta slabesti cam 6-7 Kg lunar, insa nesanator.
Dar daca simti foame, trebuie sa urci mancarea cumva.
Mai baga paine, cumpara-ti paine ca e un leu si ceva, si mai compenseaza, dar sa nu ai mai mult de 1000 Kcal pe zi ca altfel NU slabesti.

Oricum nu ai ce sa faci daca esti in casa mamei, bunicii si nu esti pe picioarele tale, decat sa mai mananci asa pe furis ceva cum ti-am zis, dar daca mananci mai sus de 1000, te prinde pentru ca vede ca nu slabesti, si te va lua la intrebari.
De ex o paine alba franzela aia de 300 g are cam 800 Kcal, cu salata aia, e ok, fix cam 1000, o imparti painea aia in 2-3 pe zi si aia e.
Trebuia o dieta mai variata, dar tinand cont de conditiile date, asta e solutia.
Slabirea va cobora la un 3-3, 5 Kg lunar, dar e mult mai bine asa.

Eu nu prea am foame pana mi se duce grasimea in plus, mananc la minim de tot! Ca practic corpul e hranit, la tine nu stiu.
Tu mori de foame cu camara plina pe tine, deci hranindu-te practic, fff ciudat.

Oricum rusine din partea mamei ca te face obeza.

| Mosotti a răspuns (pentru Ioandelasal):

Da, ca apoi sa o pateasca urat cu mama si bunica, ca pe mana lor e, aia ce sa ii faca? Si daca sa zicem ca i-ar decade din drepturile parintesti, ajunge la casa de copii unde e si mai rau. Sa manance cum se poate.
Dar poate ai si tu dreptate, insa nu suna prea stralucit.