| Musa_Diana_1989 a întrebat:

Sunt noua mama si am un copil de 5ani si e prima oara cand are febra si nu ii place siropul vomitq si vreau sa bag un supozitor dar nu stiu cum sa fac chesita asta va rog datimi un raspuns.

Răspuns Câştigător
| Vi003 a răspuns:

Cheama o vecina care se pricepe, nu mai sta, cu febra nu-i de glumit. Poti s-o faci si singura, dar e mai greu daca ai unghiile mari, poti sa-l ranesti in acea zona. Pune-l sa stea culcat, intr-o parte, cu piciorusul de deasupra indoit si introdu-i supozitorul pana cand nu se topeste de caldura degetelor tale. Sanatate micutului!

5 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Bagă-i-l în fund.

| Coradrian a răspuns:

Asezi copilasul pe o parte, cu genunchii spre burtica, umezesti funduletul copilului cu crema de galbenele sau altfel de crema care sa nu faca alergie, si introduci supozitorul corespunzator varstei copilului (nu pentru. adulti), si pur si simplu il introduci imediat dar nu agresiv. Ii pui chiloteii si il pui sa tea in picioare sua il ti in brate pana se topeste supozitorul. Pozitia statului in picioare nu permite sa iasa din fundulet.

| Coradrian a răspuns:

Inca ceva... febra peste 39, 6 etc. duce la convulsii. Urmand un tratament pe viitor cu fenobarbital, pe o perioada recomandata de medic destul de indelungata, iar daca mama uita pastila de fenobarbital sa o dea copilului o zi, se ia de la capat cu tratamentul. E groaznic. Mare grija. Poti sa ii mai faci comprese cu otet cu apa calda pe extremitatile mainilor si picioarelor sa cu apa rece simpla.

| craciunita007 a răspuns:

Dar cum adica noua mama/?