| GabrielaCriss a întrebat:

BunaTPU! Azi parintii mei s-au certat, iar eu am rabufnit in sensul ca am inceput sa plang numai m-am putut abtine.La sfarsitul certei mama a spus ca astepta sa o apar in fata tatalui si bunicii mele,dar eu am inceput sa plang, problema e ca ma simt atat de vinovata incat imi vine sa imi iau zilele ce sa fac?

12 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Daca veti auzi ca se cearta,mergi singura in camera si sa va rugati TATAL NOSTRU si cereti bunului Dumnezeu ca parintii vostri sa va impacati si sa nu se mai certe, citesti RUGACIUNEA COPIILOR PENTRU PARINTI.(vezi rezultatele cautarii de la GOOGLE) Si dupa aceea, luati o sticla cu agheasma si stropiti-le ambii parinti, stropiti pe tatal dvs., apoi pe mama dvs. si se vor inceta imediat! Si spuneti-le lor ca aveti nevoie de cateva sedinte de consiliere familiala psihologica!

| justanotheruser99 a răspuns:

Incearca sa lamuresti situatia cu mama ta si nu mai fi asa emotiva. Data viitoare (sper sa nu existe o data viitoare), incearca sa iti expui punctul de vedere, nu te lasa intimidata. Un alt sfat ar fi sa rezolvati problemele de familie dicutand cu calm si rabdare, cearta nu rezolva nimic.

| DyNo a răspuns:

Parerea mea este sa incerci sa eviti aceste certe. In ceea ce priveste atitudinea mamei tale, nu a fost una corecta, deoarece nu este de datoria ta sa ii iei tu apararea. Asa imi facea si mama mea cand eram mai mic. Se certa cu tata, si ma intreba pe mine anumite chestii, iar eu ca sa stau departe de cearta lor, spuneam ca nu stiu sau nu am auzit, iar mama imi reprosa ca ii tin partea tatalui. Eu nu tineam partea nimanui, doar incercam sa stau in afara discutiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand auzi certuri in familie cel mai bine este sa te retragi si sa lasi adultii sa isi rezolve problemele pentru ca pana la urma ei si le-au cauzat.
Nu esti tu de vina.Stai linistita.

| ambicio a răspuns:

Liniștește-te părinții se ceartă de obicei, este ceva normal. Tu îndepărtează-te de cearta, plimbate sau fa alta activitate. Nu merita sa suferi atât, zâmbește!

| Loly a răspuns:

Sincer,mama ta te manipuleaza.Cum ii poti cere unui copil sa te apere in fata sotului si a soacrei sau mamei? Nu ai de ce sa te simti vinovata, ai facut bine ca nu te-ai bagat, era problema lor asa ca ei sa rezolve.Tu esti un copil, trebuie sa ai alte preocupari.

| 777eSpirituales777 a răspuns:

Buna!
Aceste certuri sunt din cauza ta. Dumnezeu incearca sa te pedepseasca cred.
Gandeste-te bine, ai pacatuit in ultima vreme? Ai facut baie Duminica sau ai spalat rufe, ceva? happy
Pune un acatist la biserica si roaga-te diseara. Lucrurile o sa se indrepte.
Ma bucur ca te-am putut ajuta. happy
Pa pa.

| DeeAnonym a răspuns:

Sinucidere devil
Glumesc. nu te baga! Punct!
Cand auzi ca se cearta, retrage-te intr-un colt de camera si asculta muzica la casti. Daca asta nu merge, suna o prietena si merge-ti la un film sau la shopping sau ce stiu eu ce va place voua. Daca esti "forever alone" fara prieteni ca si mine, inca mai e valabila partea cu sinuciderea.winking devil

| GabrielaCriss explică:

Ceea ce ma deruteaza este ca in timpul certei in timp ce eu plangeam mi-a spus ca asta e intre el si ea ca nu trebuie sa ma afecteze iar la sfarsit mi-a spus ca nu am aparat-o si ca si-a facut o parere despre mine.

| AlanIprechüm a răspuns:

Du-te intr-un loc unde poti fii singura si linisteste-te. Dupa poti lua decizii. Incearca sa vezi ca nu tu esti vinovata deoarece esti un copil, si chiar daca i-ai lua apararea nu ai face mare lucru.