| KKarl a întrebat:

Care este profilul psihologic al unui introvertit?

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Datele sunt prea vagi pentru a raspunde. Profilul psihologic este bazat pe Big 5 sau Cattell 16, dar si astea au o validitate predictiva destul de limitata.

| RainmakerX a răspuns:

Introvertitul este o persoana careia nu ii plac grupurile, galagia...
Unui introvertit ii place sa lucreze singur si sa nu fie deranjat de altii. Daca este deranjat atunci isi pierde ritmul.

Introvertitii prefera sa aiba in jurul lor 1-2 persoane alaturi de care sa se simta bine, in timp ce, la polul opus, extrovertitii prefera sa aiba in jurul lor grupuri mari de persoane.

Datorita preferintei lor pentru grupurile mai mici, introvertitii care sunt nevoiti sa vorbeasca in public s-ar putea sa aiba dificultati caci nu sunt obisnuiti cu atmosfera. (adica sa aiba trac)

Un introvertit poate sa aiba dificultati cand vorbeste cu persoane pe care nu le cunoaste foarte bine, mai ales cu persoanele de care este atras.

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Vad ca numai despre asta vorbesti.
Chiar esti asa introvertit?
Sau te simti si ai nevoie de confirmari?
Mai bine te-ai concentra pe "vindecare" decat pe curiozitati legate de asta.

| CleanHeart a răspuns:

Https://www.google.ro/......Https?/url nu are legatura cu intr, dar te-ar putea interesa.

| Maria_Oana_1979 a răspuns:

Buna, uite cateva caracteristici ale persoanelor introvertite, poate te regasesti... https://www.tonica.ro/semne-care-atesta-ca-esti-o-persoana-introvertita/