| Nope79 a întrebat:

Ce consecințe exista tutelei daca un minor(17) pățește un accident?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde din vina cui s-a produs accidentul.
Daca este vina tutorelui atunci acesta poate fi schimbat.
Daca este din vina minorului sau a altei persoane atunci nu se intampla nimic in privinta tutelei.

| Nope79 explică (pentru Ioandelasal):

Sunt batut la cap de cativa ani buni de bunici ca daca patesc ceva ei merg la puscarie si am cam putine interacțiuni sociale
Problema ii ca sunt in ultimul am de liceu si chiar as vrea sa am mai multa libertate
Ce spui, am sanse?
In cateva luni implinesc 18 dar o sa pierd perioada de sfarsit de an daca nu fac ceva

| Ioandelasal a răspuns (pentru Nope79):

Nu este adevarat, este asa cum ti-am spus in primul raspuns.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Da, bunicii pot fi trasi la raspundere daca iti dau permisiunea sa frecventezi locuri neadecvate varstei tale si patesti ceva.