| anonim_4396 a întrebat:

Ce fel de parinti ofera certificatu de nastere al fiicei lor, unei alte fete pe care o tin langa ei, in viata lor si o rasfata, umilindu-si si abandonandu-si fiica in abuzurile celorlalti? De ce fac paritnii asa ceva copilului lor pentru un alt copil?

4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Daca e vorba de abuzuri clare suni la protectia copilului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.

Ăia nu pot fi numiți părinți!

Fata nu a greșit cu nimic ( părinților)?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am gresit cu ce eu? Sunt la parintii verisoarei de cand eram bebelus, am o viata de "ghinioista nascuta pe 13". Eram copii si ea facea prostiile, si lumea para la "tatal meu" care ma certa si pedepsea pe mine. am ramaas sa-mi pierd si anii de majora in casa lor, certata lu mami si tati de care rad bine toti, se duce d viata mea langa astia 2, se pricep de minune sa joace "ghionista". Viata nu pot avea, cu anii asa mi-o pierd. Urmeaza sa intreb daca la varsta mea (ca abia asteptati sa aflati si asta ca sa stiti unde sa mai atacati, ca aveti talentul minunat de a castiga razboaie cu "vai nevoiasa de mine" de ce nu gandeste nimeni ca-s un om amarat ca e vai de mine? de ce sunt mereu acuzata ca vreau bani, ca-s lenesa, smechera si din astea?) s-ar mai putea repara viata mea dupa xx ani de ghionista nascuta pe 13 in care nu am putut sa fac nimic, decat sa mananc bataie, sa fiu atacata, gonita, insultata, am fost prea discirminata de dumnezeu sa pot sa traiesc o viata de om, am o viata de animal sub stapanirea unor dusmanii care o traiesc in locu meu. Ca vai, ma spioneaza, ma imita, si devine eu, ca imi blocheaza mie drumurile sa nu am duc eu, se duce in locu meu. Nu am putut sa postez intrebarea aia unde am intrebat si cum scap de unu care-si ajuta gagicile sa profite de munca si viata mea blocand caile mele. Dar le sterg eu sa nu le mai vad eu, Ce protectia copilului eu, ca hey pentru mine lucrurile functioneaza invers, eu sunt cea arestata, niciodata nu exista "protectia" pentru mine.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bună din nou.

Nu știu, de aceea întreb!

Câți ani ai?

Întrebam pentru că dorim să ajutăm! (Cel puțin eu de aceea mi-am făcut cont, aici!)
Nu e nimeni împotriva ta, din contră, dorim să te ajutăm, DORESC SĂ TE AJUT!

Însă pentru asta, am nevoie să te înțeleg - pe tine & problema ta & a celorlalți ÎN TOTALITATE! Altfel, (în alt mod) NU te pot ajuta! Nu am cum să cunosc problema ta dacă nu o explici, amănunțit! Pentru asta trebuie să-ți deschizi puțin sufletul, să fi vulnerabilă și să explici chestii pe care, poate ți-e greu să le recunoști! Nu te voi judeca! Doar îți voi spune concret ce gândesc! Așa se rezolvă orice problemă, prin comunicare, empatie și înțelegere! Aplicând în viața reală sfaturile bune & utile!
Nu avem cum știi cum gândești și ce se întâmplă în viața ta, dacă nu dorești să ne explici! Nu putem citi gânduri!

Te putem ajuta măcar cu o încurajare, un sfat prietenesc, o idee ...tot e ceva!

Orice ar fi, nu te da bătută, cere ajutorul, MĂCAR aici!