| Cristi1990 a întrebat:

Ce sa fac daca prietenii ma urasc pentru ca am spus ca bebelusii sunt urati ca naiba si nu ii suport (ei sunt un cuplu si au un copil nou-nascut)? am incercat deja sa imi cer scuze dar ei au spus ca se recunoaste ca nu am fost sincer ( nu am fost sincer cu scuza ). oare sa la fac un cadou la urmatoarea intalnire? sunt prieteni cu ei de ani buni si nu vreau sa-i pierd

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare are dreptul la o parere in legatura cu copii. Ce-i drept, unii si-o exprima un pic mai aspru decat altii(cazul tau, de exemplu), dar asta nu e de condamnat. Daca prietenii tai vor trece peste acest aspect, ar trebui s-o faca si cu un cadou si fara, insa parerea mea este ca daca ei te "urasc" doar pentru ca ti-ai exprimat o opinie atunci nu-ti sunt prieteni deci, implicit, nu ai cum sa pierzi niste prieteni.

Daca intr-adevar sunt suparati si tii sa-i impaci, la urmatoarea intalnire poti sa ii intrebi despre bebelusul lor si in final sa concluzionezi ceva gen "uau, mi-am schimbat parerea, voi intr-adevar aveti un copil minunat", bla, bla, bla... Totusi, imi repet parerea, daca nu se pot accepta niste opinii, nu prea se numeste prietenie

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Bebelusi sunt draguti desi ai o probleme, ce sa ceri scuze controlzeazate

| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca i-ai pierdut deja... sa nu uitam ca ei au un bebelus si de acum incolo!
Cum prezenta bebelusului este obligatorie alaturi de ei, prezenta ta nu mai este necesara.
Daca tu mi-ai fii spus asta mie, categoric nu te-as mai invita niciodata la mine in vizita, iar daca ne-am intalni in acelasi grup de prieteni, probabil ca ti-as intoarce spatele intr-un mod foarte vizibil si direct, ca sa te simti prost.

| minrest a răspuns:

Gata, s-a terminat, ce scuze sa mai ceri, fii convins ca ai spus-o cu intentia de a-i rani, atat ca nu ai formulat intentia in minte complet, tocmai ca sa nu o cenzurezi. Cu oamenii astia nu mai ai ce face, dar ai grija de acum incolo. E foarte greu sa te schimbi, dar daca nu te schimbi nu vei avea in viitor nici un prieten, si nici macar vreo cunostinta cu care sa te intelegi bine.

| xerxes1 a răspuns:

Ai putea sa le faci cadou o botnita pentru ala mic.

| Cduncfujndf a răspuns:

Omule, tu realizezi că tocmai ai spus despre tine că atunci când erai mic erai urât. Adică te-ai jignit singur.

| utilizatorcim a răspuns:

De fapt nu-i așa mare lucru. laughing Multor oameni nu le plac bebeluși și e chiar logic. Nu văd de ce ar trebui sa îți faci griji. Trebuie să fie destul de imaturi să se supere pe cineva din cauza asta.

| BlackX0 a răspuns:

Te inteleg. Maica-mea avea niste prieteni care de curand s-au ales cu un bebelus. De fiecare data cand vad copilul ala imi vine sa ma spanzur. Nu ii pot suporta. Gandeste-te ca bebelusul prietenilor tai o sa creasca si o sa ajunga un mucos de 4-5 ani care o sa strige toata ziua pe langa tine daca va impacati si pastrati prietenia. Oricum daca ei nu iti respecta opinia si nu accepta nici macar scuzele atunci poate nu merita efortul. Zic si eu. :/ Apropo nu incerc sa ofensez pe nimeni deci va rog, oameni cu copii care cititi acest comentariu, nu sariti la bataie.

| scufitaverde a răspuns:

Spune-le ca asta este parerea ta despre bebelusi in general (sau doar despre unii), si ca nu au nici un motiv sa se simta jigniti, ca nu vorbeai despre al lor.