| anonim_4396 a întrebat:

Chiar nu se schimbă nimic în țara asta? Cum este posibil ca unele persoane tinere să fie abuzate de către familie?

Răspuns Câştigător
| blairelovesmusic a răspuns:

Nu stiu nici eu. Cel mai probabil acelor persoane tinere le este frica de adultii din acea familie.

| anonim_4396 explică (pentru blairelovesmusic):

Chiar așa și este. Dar ar trebui totuși să fie făcut ceva. Nu știu. Poate că se strângă un număr considerabil de persoane și să se protesteze, să se strângă semnături, ceva, orice.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca au conditii medicale care le permit parintilor sa-i tina sub observatie si sa decida pentru ei, nu se numeste abuz, ci incapacitate de a lua decizii din cauza unor boli psihice iar parintii sunt tutorii legali care decid in locul tanarului bolnav. (stii tu la ce boli, ma refer).
De altfel, acest lucru se intampla si afara, ca legea ii protejeaza pe acesti tineri bolnavi psihic, incapabili sa decida pentru ei si sa le da autoritate parintilor lor.

| Frank51 a răspuns:

Ce spui tu este general valabil, nu doar într-o anumită țară.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Eu mă refer mai mult la țara noastră.

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

E irelevant, nu există om perfect, la care adaugi lipsa educației și anturaj.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Știu că nu există om perfect, dar nici în halul ăsta nu se mai poate.

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se poate, e perfect normal să existe oameni proști. Nu este de vină omul prost niciodată, ci acela care îndură degeaba știind că poate să plece.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa cum e posibil ca unele persoane bătrâne să fie abuzate de către familie.

| tudorvolcano a răspuns:

Ar trebui să faci diferența între disciplină și abuz, să nu faci confuzia între termeni.

Un minim de disciplină trebuie instaurată în familie; dacă un copil (indiferent de vârstă, poate avea și 60 de ani, și părinții 80):
- se îmbată și îl văd alții
- este alcoolic
- se droghează
- face scandal pe stradă
- fură
- se ia la bătaie cu alții în public
- agresează sexual/abuzează femei și copii
- înșeală și escrochează pe alții
sau orice altceva care face de râs familia, și în consecință pe părinți, atunci acela merită o bătaie bună.

Pe vremuri, nu era regula ca să nu îți mai iei bătaie după ce aveai 18 ani. Și la 20, 30, sau mai mult, sau chiar fiind tu însuți părinte, puteai fi bătut/disciplinat de părinți.

Acum, când vine vorba de abuzuri, acestea sunt manifestarea frustrărilor părinților, complet nejustificate, și excesive, care se manifestă asupra copiilor, prin violență fizică, verbală, sau chiar și prin agresivitate pasivă.
Acestea, la noi, cel mai des se întâmplă pentru că țara noastră este plină de alcoolici. Deasemenea, după o vreme, și cei care sunt dependenți de țigară o iau razna, și nu mai au deloc toleranță la stres, în special dacă nu pot pe loc fuma o țigară, și devin violenți.

| Razvan1lol a răspuns:

Aici e vorba despre educatie / boli mintale / stres, chiar si nervi pe propria persoana. ura. mai sunt tot felul. Din pacate e " natura omului prost "