| PavelLarisaIonela a întrebat:

Cine știe niște „scuze" pe care sa le spui părinților ca sa nu te certe foarte tare ca ai luat o nota mai mica?(nu am luat dar cred ca voi lua; nu știu. )

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cea mai buna metoda e sa ceri chiar ajutorul parintilor.
Spui parintilor ca ai luat nota mica fiindca nu ai inteles lectia si sa te ajute.
Astfel, au doua posibilitati:
- te vor ajuta, iti vor explica materia, sa intelegi
- nu-ti vor explica fiindca nici ei nu stiu.

| Evolution a răspuns:

Salut, daca esti la liceu / scoala poti sa eviti sa le spui nota pana la media finala, ai timp sa iei note mai bune.
Daca iei o nota mica dupa la final media e mare, nu cred ca mai conteaza nota aia, nu?
Daca simti ca nu iei bacul sau nu reusesti sa inveti, le spui parintilor ca ai nevoie de ajutor, vorbesti cu profesorii pentru meditatii si pregatire suplimentara.
La facultate (cazul meu) examenele sunt grele, daca pici un examen ai restanta, eu nu am picat dar le spun mereu alor mei cat de grele sunt si daca ar fi sa il pic, nu este sfarsitul lumii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o problema la scoala. Stii, ti-am zis ca dam test la materia X si am luat o nota mai mica. Am luat nota 2. Sunt dezamagit de mine. Dar se poate repara. Mai am 7 si 8.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza daca ai luat o nota mica, nu e ca si cum e apocalipsa

| Iunix a răspuns:

Viața ta nu se rezumă la o notă luată la școală, dată de un prof ce corectează plictisit niște teste.

| Adiq a răspuns:

De obicei, cand iau o nota mica spun cam asa:
-proful a zis ca ne da test dintr-o lectie si ne-a dat din alta
-a fost un test foarte greu si nimeni din clasa nu a facut la el(de obicei tine)
-proful e suparat pe clasa sau pe tine si de asta nu ti-a corectat bine lucrarea(profii pot sa tina pica pe un elev, mai ales daca sunt in varsta)
Sper sa ai bafta.

| CristiPrise a răspuns:

-A fost test surpriza
-Uite, cel mai inteligent din clasa a luat 6, deci a fost un test foarte greu.
-Nu da tare ca ma doare laughing
-Nota asta e doar o nota, nu reprezinta coeficientul meu de inteligenta.
-Chiar nu pot invata la aceasta materie, e foarte complicat si oricum nu ma va ajuta in viata.
-M-a durut capul foarte tare, nu m-am putut concentra.