| alexandradlr a întrebat:

Cum ai putea determina un copil sa învețe cu placere si sa aibă un ritm mai alert la învățare, în condițiile în care el spune ca școala îl plictiseste?

13 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu ai cum sa-l determini, daca nu vine in mod natural placerea de a invata si sa fie mai alert, asa ramane.
Aia carora le place sa invete, le place de la sine.

| Mosotti a răspuns:

Nu ai ce-i face, ca daca era facut pentru scoala invata de la sine, ii placea sa invete, era bun la ceva materii si se axa pe alea.
Daca scoala il plictiseste inseamna ca este omul care mai tarziu o sa aiba munci ca muncitor, adica o prefera mai mult muncile fizice.

E baiat? Si daca da, are asa o figura mai masculina, da catre alfa cumva? Nu intamplator te intreb, sa-ti zic dupa aia de ce te-am intrebat, dupa ce ai raspunde daca vrei.

Sau mai e o varianta, sa il plictiseasca ca profii nu stiu cum sa faca sa-i placa, insa ar pica varianta pentru ca destui copii in aceleasi conditii nu zic ca scoala ii plictiseste.

| relian a răspuns:

Ce? Intelegerea aia ar ajuta.Atunci cand cineva iti spune ceva, ori cand citesti ceva si nu intelegi, nici interes n-o sa ai, deja devine plictisitor.
Cauta sa explici acelui copil pe intelesul lui, atunci va incepe sa devina curios.
Bine sunt si oameni care nu sunt curiosi de nimic, alora nu ai ce le mai face laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să-i susciți interesul pentru materie.

| Mopmop a răspuns:

Explica-i un posibil scenariu. Daca isi face temele si invata materia pe termen scurt va merge fara stres la scoala si va fi apreciat de profesori si de unii colegi.
Fa -i un program relaxat alternand intre invatat si recreere.
Nu in ultimul rand explica-i beneficiile pe termen lung gen cu studii are mai multe sanse de reusita in viata!
Fa-ti din copil un prieten si arata-i zilnic asta!
Asta in mare un sfat...mult noroc iti doresc!

| Anuket a răspuns:

Îi arăți ceva interesant care are legătură cu lecția. În general profesorii știu multe metode, doar că sunt prea mulți elevi, uneori mai poți eșua cu unii.

| TheStrategist a răspuns:

Îi arăți niște videoclipuri de pe YouTube în legătură cu acel subiect sau îi spui despre niște cărți care nu sunt în programa școlară și e posibil să înceapă să îi placă cititul dacă descoperă cum e.

| Mosotti a răspuns (pentru TheStrategist):

Lui trebuie sa-i placa ce e in scoala, ca doar cu asta se confrunta, nu cu ce nu e in scoala. Nu sa ii arati cu ce nu are de a face de fapt.
Pe el il plictiseste ce e la scoala, si din pacate asa va si ramane, ca asta ii e felul.
El va fi omul muncitor care va face meserii simple gen electrician, zugrav, sofer, instalator si asa mai departe.

Iar aia care iubesc cartea, o iubesc fara sa le arati si sa le zici nimic, iau contact cu scoala si simt ca le plac anumite materii foarte mult, descopera ca-s si capabili si curge treaba de la sine.

| tudorvolcano a răspuns:

Să învețe cu plăcere: ar trebui să fie un profesor mai bun, care să înțeleagă materia care o predă. Un profesor bun nu e cel care face din elevi buni elevi buni, ci cel care dintr-un elev varză face un geniu.
Când va înțelege materia, atunci va învăța și cu plăcere.

Recomand pregătirea. Acum, în ziua de azi, dacă vrei un copil bun, indiferent dacă e inteligent sau nu, îl dai la pregătire, în special în România, unde sistemul de învățământ e la pământ (cu excepția școlilor de elită, care pregătesc olimpici).
Matematică, engleză, în gimnaziu și română, la liceu pentru cei de la științe, profesor de biologie în primul rând, și să îl pregătească pentru examenul de medicină, dacă vrea la medicină.

Deasemenea, recomand videoclipuri cu scop educativ pe Youtube, în special conținutul din limba engleză.

| Strwberrs a răspuns:

Faptul ca nu ii place scoala si ca il plictiseste, ar trebui sa te determine sa stai cu el mai mult si sa ii oferi timpul tau pentru a il ajuta la lectii/teme. De asemenea, daca nu ai timp, ii poti recomanda "Brainly" fiind o platforma pe care primeste explicatii la temele pe care nu le intelege si asa mai are si un + in plus=)

| Mosotti a răspuns (pentru Strwberrs):

Nu cred, e felul lui sa nu-i placa cartea, la alti copii cum le place in aceleasi conditii?
Sau daca nu pricepe, atunci de aia il plictiseste scoala, ca nu pricepe la mai nimic, in timp ce altii pricep in aceiasi clasa, nu e bun la nici o materie, si daca e asa, normal ca nu-ti place un lucru care nu poti sa-l intelegi sau sa-l faci.

| 19flo79 a răspuns:

Consider intrebarea ta una extrem de buna si de actualitate si de aceea caut si eu un raspuns de cateva zile happy
Subiectul in sine este unul foarte complex dar nu este de nedescifrat.
Sa o luam incet si pe etape:
In primul rand, majoritatea materiilor care se predau la noi in tara, sunt aproape inutile. Sistemul de invatamant nu e stabil, totul se schimba de la un an la altul iar copiii simt asta. Ei nu gasesc o utilitate in ceea ce ar trebui sa "invete", asa ca nu au o placere de a invata.
In al doilea rand, orice copil are o deschidere si o intelegere mai mare pentru anumite materii. Nu poti fi foarte bun si la muzica si la literatura si la fizica-chimie, etc... El este atras de ceva anume. In acest moment cred ca e foarte important ca profesorul si parintii sa sustina copilul in directia care trebuie!
In al trei-lea rand, e rolul parintilor de a determina si a ajuta copilul sa invete. Aici am gasit un concept psihologic de foarte mare efect, se numeste "intentia paradoxala". Asta se traduce cam asa: cu cat ai intentia mai mare de a face ceva lucrurile iti ies tocmai invers. Cand ii spui unui copil ca nu are voie intr-un loc, el acolo se duce, etc... Adica trebuie sa lucrezi cu el cam invers decat crezi happy
In loc sa-i transmiti, treci si invata, spune-i ia o pauza si inveti mai tarziu iar eu o sa te ajut daca ai nevoie.
In fine, sper ca ceva ceva te poate ajuta din ce am scris happy

PS: Cauta Victor Frankl pe net si o sa gasesti o carte pe care ti-o recomand si care cred ca o sa te ajute.

Succes!

| Gadgetry a răspuns:

Buna ziua, pentru a-i stranii interesul pentru scoala, trebuie sa para mai atractiva dacă profesorii nu ajuta încercați acasa sa îl ajutați cu temele și sa parca ca totul este o joaca sau cu recompense sau caiete cu activității interesante dar care sunt pentru scoala, caiete interesante, colorate dacă este mic de exemplu aceste caiete care ajuta la impunatatirea caligrafiei când începe sa învețe numerele, alfabetul, aixi puteți găsii caietele care ar putea ajuta https://gadgetry.ro/collections/rechizite-scolare-ieftine