| Amyns a întrebat:

Cum atragi un copil aflat la varsta de 2 ani(fetita) ca sa te indrageasca, sa puteti empatiza? Cum ii intri pe sub piele si cum sa te comporti cu el, a.î. sa-si doreasca sa-si petreaca tot mai mult timp cu tine? Prin ce jocuri?

3 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Daca stii sa desenezi cat de cat atunci este deja un mare pas.Ii poti face niste personaje haioase, poti sa iei niste papusi /jucarii de plus si sa faci un fel de piesa de teatru.
Daca nu te baga in seama, atunci cel mai usor este sa te pui aproape de ea si sa incepi sa te joci fara ea.O sa fie curioasa, asa sunt copiii si va vrea sa ia si ea parte la joc.Cel putin la copilul pe care il stiu eu mergea.
Niciodata sa nu o certi! Daca vrea sa deseneze pe pereti, ii aduci niste foi si o inveti ca acolo se deseneaza. (Am spus jucarii de plus mai sus intrucat nu sunt periculoase, de preferat ceva fara baterii, nu poti sa stii niciodata ce se poate intampla deci e mai bine sa previi decat sa combati)
Iti doresc o zi placuta in continuare!

| clickkcilc a răspuns:

Poti incepe sa te joci langa ea, fara sa ii acorzi atentie, in timp ce te joci sa si vorbesti, sa razi, sa te miri.si daca ei i se pare interesant singurica va veni la tine. daca nu i se pare interesant, straduieste-te mai mult.nu o lua in brate, felicit-o de fiecare data cand face ceva sau incearca. vorbeste mult cu ea, gesticuleaza in timpul asta, razi, stramba-te.o sa reusesti happy

| SimplyNoName a răspuns:

Pai copii, mai ales la o varsta atat de frageda, sunt usor de... "manipulat" sa spun asa. Poti sa te uiti cu el/ea la tv la desenele animate care-i plac sau sa mergeti prin parc sau la zoo. De asemenea, ii mai poti cumpara asa de exemplu o bombonica sau stiu eu ce. Acuma, e la o varsta destul de mica, nu prea poti sa faci nimic special cu ea. Nu stiu, sa colorati (daca poate) sa ascultati cantecele. Nu mai stiu ce sa iti spun altceva. Sper ca te-am ajutat! Succes!