| PanaitAnaSofia a întrebat:

Cum o pot convinge pe mama sa ma mut la alta școală?
Motivele mele pentru care vreau:
1.E mai aproape
2.Se învață de dimineață și o să am mult mai mult timp
3. Vreau să mă mut cu o colega, că și ea se muta
Precizez ca au același nivel la inteligenta
Motivele pentru care mama nu vrea:
1.Nu vrea să mă mute în timpul anului (nu e chiar în timpul anului, este începutul unui nou semestru)
2. Zice că mă duc după colega aia (ceea ce nu e în totalitate adevărat)
Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| denisamihaela a răspuns:

Buna! Cel mai bine ii spui ei toate motivele mentionate anterior. Spune-i adevărul, ca asta vrei si promite-i ca o sa inveti mai bine la noua scoala, ca poate colectivul din care vei face parte va fi unul mai bun. La urma urmei, merita sa incerci daca spui ca ambele scoli au acelasi nivel de inteligență. Intreab-o mai exact ce este de pierdut?
Ca tu nu vezi niciun motiv pentru care sa nu te muti? Adica toate motivele tale sunt justificate si cred ca totusi ca intr-un final va accepta, trebuie doar sa mai insisti putin! Bafta!

5 răspunsuri:
| Ara997 a răspuns:

Programul scolar de dimineata reprezinta un avantaj incontestabil!

| confiturix a răspuns:

Asta e intrebare de parenting? Nu intele cum nu nimeriti categoria (era adolescenti). As ci inteles daca mama ar ci pus la axolescenti...
Ok. Pe mine nu ma lasa sa ma mut in principiu nu ca era in timpul anului. Imi justifica interdictia spunand ca trebuie sa ai un motiv foarte bine intemeiat pentru transfer. Trecerea la scoala de dimineata e suficient; totusi iti mai trebuie motive pe langa.
Asculta, e foarte naspa sa te muti in timpul anului.

| PanaitAnaSofia explică (pentru confiturix):

Nu prea sunt eu cu categoriilelaughingDar de ce este nașpa să te muți în timpul anului?

| confiturix a răspuns (pentru PanaitAnaSofia):

Nu e un capat de lume dar e mai ok sa te muti de la inceputul anului. Cand te muti in sem II ai deja o rutina, nisteasteptari, etc. Mie nu mi-ar placea

| PanaitAnaSofia explică (pentru confiturix):

Da,dar după cum am spus o colega este deja acolo și pot să-mi iau orarul și tot de la ea.Plus ca suntem prietene și am vorbit și despre profesorii, și despre colegii, e totul ok.