| Arakiss a întrebat:

Cum sa procedez daca fiul meu de 14 ani are tendinte sado-masochiste? I-am gasit reviste de gen in camera la fel si in istoricul de la browserul de pe laptop. Sa incerc o discutie cu el? sau ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Singurul lucru pe care ți-l pot recomanda e NU-L BATE! laughing

11 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Sa-i dai o scatoalca buna sa ii treaca de bataie

| Arakiss explică (pentru Hammurabi):

Asa a zis si nevasta mea si nu stiam daca sa rad sau sa plang.
Nu-mi dau seama cat de grava e situatia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eee, se mai întâmpla ca deseori sa fim atrași de partea mai urâta a Internetului laughing)
Poarta o discuție cu el, însă fără sa ridici tonul sau ceva. Poate fi vorba imediat și de depresie happy

Nu trebuie sa aduci in discuție istoricul lui, pentru ca toți avem un istoric "umbrit" de ciudățenii laughing

Încearcă sa-l faci sa înțeleagă ca-i esti alături, indiferent de problema. Probabil trece printr-o perioada grea. Nu-l forța sa comunice! Și încearcă sa-i oferi puțin spațiu, sa se recupereze

Mult succes și aveți grija sa nu ajungă cureaua in mâinile d-voastră! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hm, cred că dacă aveți un copil care a ajuns la această varsta ar cam trebui să știți cum să vă comportați cu dansul în sensul că sfaturile de aici sunt cam neimportante și nu prea pot să ajute cu ceva dacă nu există COMUNICARE între voi.
Apropiați-vă de dansul ( dacă nu ați facut-o pană acum) dar astfel încat să nu pară dintr-o dată sau să fie prea *toxică* relația dintre voi.
Trebuie să vorbiți cu el astfel încat să nu îi fie frică să spună ceea ce i se întamplă ( frica accea de *e mama și îmi face ceva*, e mama și nu înțelege) chiar dacă nu înțelegeți ceea ce vrea să zică făceți-vă că îl ÎNȚELEGEȚI și că îl ASCULTAȚI.
^^

| RobertMoon a răspuns:

Nu face nimic atâta timp cât nu se comportă anormal din cauza asta, e la vârsta la care este interesat de diferite ciudățenii, dar va trece singur peste, daca vorbești cu el vei face decât să se simtă prost și probabil va încerca să ascundă chestii de genul și mai mult.

| EcceHomo a răspuns (pentru Arakiss):

Nu e gravă situația, e doar curios.
Când mama m-a văzut cu arsuri pe spate (de la ceară), a încercat să aibă o discuție cu mine. Şi a avut.
De atunci se duce duminică de duminică la biserică.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EcceHomo):

Cel mai bun răspuns, respect laughing)

| RainmakerX a răspuns:

Ce sa faci? Asta e internetul. Uneori le vezi din greseala si te uiti fara sa-ti placa, dai next next mai mult din curiozitate.

Multe dintre ele apar ca anunturi sau ca pop-up (te baga direct pe pagina si mic fiind te uiti).

Un sfat ar fi sa-l duceti sa interactioneze mai mult cu alti copii. (la un sport care nu implica bataie, voluntariat sau cercetasi daca aveti in oras asa ceva )

Atata timp cat copilul dvs este intr-un mediu ok, fara violenta si nu este ignorat de ceilalti colegi nu are cum sa devina un copil rau. Are nevoie de sustinere, mai ales daca nu se poate integra.
Cu bataia ii faceti mai mult rau, s-ar putea chiar sa devina si el violent cand o sa fie adult daca faceti asta.

Prima data vorbiti cu el, ii explicati ca stiti ce a facut si ca e ok sa fie curios dar lucrurile respective sunt rele si ii explicati de ce sunt rele. II dati exemple care sa-i arate ca te simti bine cand esti bun, ca esti rasplatit cand faci bine.

Dupa aruncati revistele si ii spuneti ca nu este o pedeapsa, ci le aruncati pentru ca lucrurile acelea sunt negative.
Dupa goliti istoricul de la laptop daca vreti. Apasati ctrl+h dupa care stergeti istoricul.

Dupa il intrebati cum se intelege cu colegii, daca este marginalizat, ce parere are despre ei. Trebuie sa-i spuneti ca poate sa aiba incredere in parintii lui caci parintii lui ii vor binele. Nu este bine sa-i fie frica de bataie, nu merg asa lucrurile pentru ca o sa mai fie diverse chestii cand creste si trebuie sa poata sa vorbeasca cu cineva atunci.

Incercati sa vorbiti mai mult cu el, sa va implicati mai mult.
Pe la 15 ani ar fi cazul sa vorbiti si de fete, protectie si lucruri de genul... mai bine sa stie chiar daca poate nu o sa-i foloseasca chiar acum.

Chiar si 10 minute de conversatie pot sa ajute mult.

| Donsavas a răspuns:

Experimentează,nu inseamna neaparat ca si practica sau este pasionat. La vârsta lui e normal sa fie interesat de multe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa arunci revistele, si sa nu mai intrii pe site-uri pentru adulti. si daca ai totusi nevoie de intimitate, spune-le parintilor sa bata la usa inainte sa intre in camera. happy

| papicspintecator a răspuns:

Invata-l laba