| ProMobile a întrebat:

Daca femeia este în a doua luna de sarcină și nu poate manca aproape nimic în afara de 2felii de pâine prăjită pe zi, ce poate face? Cunoscători în domeniu rog sa mă ajute! Ce alimente îmi sugerați după căre sa nu vomite?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să mănânce supe cu legumele pasate, câte puțin.
Vărsăturile o golesc de nutrienți, ăla micu la fel, va slăbi.
Să mănânce puțin, câte o înghițitură, chiar dacă varsă, nu varsă tot, mai rămâne ceva acolo.
Ceai îndulcit cu miere în loc de apă și un strop de lămâie.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este normal ce i se intampla, fiind insarcinata. Multe femei am avut asemeena experinte cand in primul trimestru pierdem din greutate, pana pe la 4 luni, cand se schimba situatia.
Recomand sa manance numai ce-i place si ce poate, preferabil numai lucruri care nu sunt grase sau gretoase: iaurturi, supe de zarzavat sau zarzavat fiert, fructe proaspete, orez cu pui.

Bula
| Bula a răspuns:

Alimentatia potrivita se poate stabili DOAR in urma unei investigatii medicale, in urma caruia sa se afle starea de sanatate al mamei.

| Adry05 a răspuns:

Si nu intrebi medicul asta pentru ca?

| AdelinaC a răspuns:

In cazul in care nu poate controla varsaturile cu alimentele recomandate, e cazul sa mearga la medic si sa ceara o perfuzie de rehidratare si un antiemetic