| anonim_4396 a întrebat:

De ce unele persoane considera ca e perfect normal sa iti postezi bebelusul/copilul gol pe internet? Am vazut zilele astea o "mama" care si-a pus copilul de peste 2 ani in fundu' gol pe net. (nici sa postezi un bebelus gol nu mi se pare normal, cu atat mai putin un copil de peste 2 ani care deja vorbeste si merge in picioare).
Cand vad astfel de parinti inconstienti, ii multumesc lui Dumnezeu ca nu exista tehnologia de acum cand eram eu copil... copiii din ziua de azi o sa ramana cu traume pe viata de la bataia asta de joc (ca sa nu spun umilinta).
Chiar exista parinti care cred ca se va bucura copilul lor cand va descoperi postari cu el in toata splendoarea, cu sute/mii de like-uri si vizualizari pe internet?

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Interesanta intrebare.
Ca si lupta unei asociatii din America ce lupta impotriva nuditatii la animalele de casa (ciini, pisici). Chestia cea ma interesanta e ca "lupta" a prins, multi au acceptat ideea ca e degradanta nuditatea expusa a animalelor ☺. Pina cand jurnalistul care a pornit totul a dat pe fata ca totul a fost o farsa.
Du-te vara la mare. Acolo vei vedea copii goi si la varsta de 4-5 ani. Ar trebui mai degraba sa te legi de asta, caci e mai vizibil decat ce e pe net. E "live" ☺.
Nu cred ca e o problema nuditatea la copii. Chestia asta devine constienta abia dupa varsta de 5-6 ani, sau chiar mai tirziu.
Sora mea a avut o fotografie, si poate o are si acum, in care era in fundul gol la 1-2 ani, si nu se deranja cand eram adolescenti si o arata altora. Si nu avea de ce, si atunci cei mai multi aveau cel putin o poza de acest fel de cand erau mici.
Ai lasat insa deoparte adevaratul subiect de care ar trebui sa te iei, acela al nuditatii pe net. Pornografia pe net, din cate stiu din statistici ocupa peste trei sferturi din tot continutul intregului net. E infiorator, si impotriva acestui lucru ar trebui luptat.

| Werrich a răspuns:

Daca nu au alte realizari in viata se limiteaza la copiii lor.

| Peachdelight a răspuns:

Da văd și eu zi de zi astfel de postări, deși nu mi se pare normal pentru ca pe internet sunt tot felul de ciudați și mie una nu mi-ar place sa îmi vadă oricine copilul și mai ales cum spuneai și tu "in splendoarea lui". Nici eu nu pot înțelege de ce unele persoane se expun atât de mult in mediul online... dar fiecare cu mentalitatea lui.

| Stargoz a răspuns:

Nu ar trebui sa existe pentru e ilegal. Asta practic e pornografie infantilă si se pedepsește cu închisoare de la un an la 5 ani. Este articolul 374 din codul penal daca esti interesat.