| le2 a întrebat:

De doua saptamani de zile mananc ca o vaca si nu imi pot astampara acest obicei vicios, cum ma pot opri!?

Răspuns Câştigător
| animalulferoce a răspuns:

Nu te opresti

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Creste nivelul proteinelor, manca carne va reduce pofta de mancare

| Violleta2022 a răspuns:

De fiecare data cand iti este faome, bea 1-2 pahare de apa si trece foamea.
Alege totusi sa manaci 3 mese micute pe zi, fara paine, dulciuri si fara sucuri. Nu uita sa bei 1 pahar de apa, inainte sa te asezi la masa, ca se umple stomacul si nu vei mai putea manca asa de mult.
Totusi, este nevoei de vointa, sa nu mai manaci mult!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O vacă mănâncă cât are nevoie.
O vacă mănâncă verdețuri, nu carne și dulciuri.

| Adry05 a răspuns:

Mananca putin si des si bea cat mai multa apa.

| Fatamuntilor a răspuns:

Redu cantitatile de mancare! decat sa pui mancarea pe farfurie intinsa, o pui pe una mica de desert! Ti se parea ca mananci mai mult! Pacalesti ochiul.
Cu vreo jumate de ora inaintea mesei bea un pahat de apa, vei manca mai putin.
Poti inloci una din mese cu salata de rosii castraveti ceapa...
Conteza ce si cum mananci Prajeli cat mai rar.
Mancare gatita in casa.
Nu uita sa faci miscare pentru a arde caloriile,, pacatose''Mersul pe jos de exemplu.
Nu ar strica niste analize de sange pentru ca pofta exalgerata de foame nu e normala!

| Sonia822 a răspuns:

Rezolvi conflictul. Mananca compulsiv cei pe care ii macina ceva. O problema la scoala/serviciu, in dragoste, in familie. Sau esti in alea 2 sapt de trebuie sa-ti vina (daca esti F) Stii ca 2 saptamani esti in forma, si 2 nu. Apoi. sportul trece pofta de mancare. Fa sport. Bea inainte de culcare o cana de apa de 250 ml cu jumate de lingurita de bicarbonat de sodiu. Ia arsurile de stomac si nu-ti mai e foame, efect in 15 min

| Zaygon a răspuns:

Iti recomand sa mergi la un psiholog si la un medic pentru stomac.
La psiholog daca mancatul tau e pe fond nervos si e mecanism de substituie la altceva(am fost si eu in situatia asta).
La medic de stomac ca sa elimini posibila prezenta a unui parazit.

| unvecin a răspuns:

Dormi suficient. Un corp epuizat vrea energie. Și știe că din mâncare are ceva șanse să procure...

| DanielPH a răspuns:

Bea un pahar de apa-doua inaintea fiecarei mese, cu vreun sfert de ora. Vei manca mult mai putin.
Si...nu mai sta treaza la ore de genul. Asa ti se face foame si apoi umblii pe la frigider. Consuma 2 litri minim pe zi, bea apa la fiecare masa si culca-te devreme. Asa vei manca mult mai putin.
Am prieteni italieni, am slabit 3 kg mancand ca spartul cu ei intr-o saptamana. Si am 1.89 si 84kg, nu sunt vreun caz aparte, insa ei beau mai multa apa decat mananca mancare, si spre ex baga sarmale mai ceva ca porcii, n-am vazut asa ceva, si arata ca trasi prin inel.
Succes si noapte buna! :*

| BeaTMaN696 a răspuns:

Este o solutie putin mai grea dar foarte efectiva si sanatoasa. Nu o lua ca pe o gluma. Se numeste fasting si ce trebuie sa faci este sa nu mananci nimic, absolut nimic timp de 3 zile si sa bei cam 2-4 litri de apa pe zi. Dupa cele trei zile nu iti va mai fi foame si nu vei mai avea nevoia aia de mancare sau snacksuri

| funnymind a răspuns:

Din zece senzatii de foame, sapte sunt de sete.
Fa calculul si rezolva problema. Te asigur ca vei avea parte de satisfactia dorita, daca iti vei pune mintea la contributie.

| sadrian46 a răspuns (pentru funnymind):

Unde mai pui când ți-e sete de iubire. Din 7 senzații de sete, 10 sunt de foame.

| Sebastiann7 a răspuns:

Poti consuma un pahar de apa sau doua inainte de fiecare masa. Daca iti vine pofta de a manca des, incearca sa mananci multe legume (salate. etc), nu au multe calorii. De asemenea, poti consulta un medic daca consideri ca este grava aceasta problema, poate sa fie si o cauza psihica.