Întrebare recomandată | Daniel9988 a întrebat:

De la ce varsta ii pot da copilului ciocolata?

Răspuns Câştigător
| Reddfox a răspuns:

Acesta nu ar trebui introdusa in alimentatia copilului pana la varsta de 3 ani.
De asemenea, nu se recomanda consumul de ciocolata pe stomacul gol, deoarece carbohidratii care se asimilează foarte repede ajung imediat in sange si declanseaza producerea unei cantitati mari de insulina, care poate fi o amenintare la sanatatea copilului.

| Daniel9988 explică (pentru Reddfox):

Multumesc frumos.Intrebam pentru. ca stateam de vorba cu un alt tatic, acesta sustinand ca ii da ciocolata fiicei sale de la un an jumatate, spunand ca pot sa procedez la fel cu baietelul cand va mai creste.Simteam eu ca nu este ok...

| Reddfox a răspuns (pentru Daniel9988):

Intr-adevar nu este prea ok. Dar sa zicem ca un patratel sau doua de ciocalata nu afecteaza foarte mult, dar totusi cat sunt mici e bine sa ii tinem la distanta de ciocolata happy

| ALGator a răspuns (pentru Daniel9988):

Prostia consta in faptul ca ciocolata nu e un aliment indispensabil cum ar fi laptele. De aceea in cazul unui dubiu se poate aplica o strategie de prudenta fara sa se piarda nimic.
Invers, o bucatica de ciocolata ajunsa accidental in gura unui copil mic nu e otrava.
Pe "tatic" (tata) roaga-l sa-ti dea sursa informatiei. Trebuie sa fie un studiu stiintific, nu ceva cules de prin reviste si bloguri fara rerferinta. Ar fi interesant ce e in capul acestui tata. Lumea se teme de vaccinuri dar isi aplica pseudostiinta fara probleme.

13 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Cand copilul va fi mai marisor, cand va avea toti dintii si se pot mesteca singur! ( de la 5 ani in sus) cred!

| Daniel9988 explică (pentru untu):

Eu cred acelasi lucru.

| ALGator a răspuns:

Suedezii mentioneaza ciocolata pentru copii de la 2 la 17 ani.
Efectul ciocolatei ca si al cafelei, ceaiului si bauturilor energizante e dat de cofeina, nu de alte minuni. Copilul mic (sub 2 ani) e mai sensibil la cofeina decat adultii si poate avea reactii de palpitatie sau greata.
https://www.livsmedelsverket.se/......rn-2-18-ar
Daca ciocolata (sau orice alt dulce) contine alune, poate provoca reactii la copii care au alergie la alune.
In general, acolo unde se da copiilor o cantitate rezonabila de mincare si variatie, nu sunt riscuri mari. Mincarea care nu-l "otraveste" pe adult nu-l otraveste nici pe copil. Dar exista de exemplu pesti proaspeti (care sunt foarte buni in sine) si care au acumulat in ei toxine. Acestia nu trebuie dati copiilor, in timp ce pentru peste in general nu exista restrictii.
E vorba de bun simt si de documentare, din pacate.
Excesul de dulciuri nu aduce nici el un cistig. Parintii dau dulciuri copiilor mici fara ca acestia sa fi solicitat, doar ca sa scape, ei parintii de stres cand copii pling sau sunt prost dispusi.

Răspuns utilizator avertizat
| SlenderWomen a răspuns:

De cand vr tu rolling on the floor))))

| TheWisest a răspuns:

Este riscant. La fel ca la catei.

Răspuns utilizator avertizat