| Vasileion23 a întrebat:

Draga TPU, copilul meu a devenit comunist. Nu stiu ce sa-i fac sa scape de asta. In fiecare zi imi trimire mesaje de propaganda, link-uri la melodii de partid si imi spune mai nou "tovarase" in loc de "tata". Ieri mi-a spus ca vrea sa devina Lenin cand o sa creasca mare. Oare ar trebui sa-l duc in Cuba sa vada cum e de fapt comunismul. Va rog dau funda e urgent, fara glume pls.

Răspuns Câştigător
| ashlee a răspuns:

Cauta filmulete pe YouTube despre acest regim, de exemplu, in limba romana, serialul documentar Memorialul Durerii.

De asemenea, este important ca fiul tau sa-si canalizeze energia catre o activitate practica, din care sa obtina placere si cresterea stimei de sine. Ar fi ok si un hobby.

Atunci cand nu exista o activitate fizica sau intelectuala care sa ocupe timpul si sa contribuie la cresterea stimei de sine, mintea incepe sa hoinareasca si nu intotdeauna intr-o directie buna. E important sa-si gaseasca o activitate practica si sa isi directioneze atentia si energia in acest sens.

In cazul in care copilul este minor, controleaza-i accesul la materialele cu care intra in contact: blocheaza-i anumite situri web sau lasa-i acces la internet numai la un calculator comun, de exemplu, in sufragerie, unde se poate vedea ce activitate are, nu in camera lui sau la computerul lui. De asemenea, ai grija la ce anturaj isi face. Apoi, umple activitatea eliminata/interzisa cu activitati alternative mai utile (sport, hobby, lectura, creativitate, etc.).

Personal nu mi se pare o idee prea buna accesul nesupravegheat/necenzurat la internet pentru minori, ei neavand prea mult discernamant si putand fi influentati/manipulati cu usurinta.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Acum 1 luna aveai 17 ani, erai gay .....azi esti insurat si ai copil....vezi ca-ti creste nasul de la atatea minciuni!

In caz de ai memoria scurta, uite aici sa ti-o improspatam:
https://www.tpu.ro/utilizator/abpmba/intrebari/

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E! Duceti-l in Rusia ca-i mai aproape.

| Vasileion23 explică (pentru Salontanul):

Am incercat da' vine inapoi mai ceva ca la noi ciuma. D-aia rosie.

| ania a răspuns:

Dă-i să citească Arhipelagul Gulag, al lui Alexandr Soljenitin, dacă ar citi s-ar lecui sigur.

| ĂlaRău a răspuns:

Fiul tau e pe calea cea buna. Uita de Cuba, opteaza pentru all inclusive in Korea de Nord.

| Vasileion23 explică (pentru ĂlaRău):

E mai scump ca ne-am uitat

| TheWisest a răspuns:

Cred ca are nevoie de Iisus in viata lui

| OanaDs a răspuns:

Incearca sa ii explicit partile mai putin placute ale comunismului!
Iti trimite sms-uri si diferite link-uri nu? ei, atunci explica-i ca pe vremea comunista nici macar nu existau telefoane mobile smartphone laptop pc MacBook sau alte "minuni " ale tehnologiei actuale! Sunt multe avantaje si dezavantaje ale comunismului, fa-l sa inteleaga asta.
Sper ca ti-am fost de folos "tovarase".
"Sieg heil!"