| Nume6 a întrebat:

E adevărat că cum îţi crești copilul așa îl ai și că ce vede în familie o să copieze și el la maturitate?

35 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este adevarat!

| darrio2007 a răspuns:

In mod normal, da. Dar daca nu te tii de el, ceea ce multor adolescenti de azi nu le place, va intra in anturaje cu altii si nu il mai poti schimba toata viata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La mine a fost invers. Ceea ce m-a deranjat pe mine, m-am străduit să nu copiez, ci din contră.

Bula
| Bula a răspuns:

Evident.
"Cei 7 ani de acasa" sunt baza invataturilor unei persoane, ulterior orice experienta si invatatura le coreleaza cu primele invataturi din viata.

| Adry05 a răspuns:

în unele cazuri da, alții din contră pot conștientiza că ce au văzut în familie a fost greșit și să se ferească strict de acel lucru

| Freya1 a răspuns:

În mare parte da.
Nu o sa repete neapărat lucrurile ce l-au traumatizată pe el din cadrul familiei, dar anumite gesturi, o anumită gândire, un plan etc o sa le preia de acasa.

| anonimg a răspuns:

Cand va fi mare, copilul poate sa traiasca invers de cum a crescut in familie, daca lui nu i-a placut.
Problema cea mai mare este ca el nu se va dezvolta daca nu va fi ajutata sa se dezvolte din toate punctele de vedere.
Cei 7 ani de acasa nu sunt suficienti. Pentru ca degeaba va creste un copil cuminte daca nu va sti sa se descurce singur in viata.
Educatia deci ocupa un domeniu infinit.
Este ca si cu scoala de soferi: nu este suficient sa cunosti doar partea teoretica sau doar partea practica. Trebuie sa le sti pe amandoua. Numai ca timpul nu sta dupa noi, si trebuie ca toate sa fie facute la timp.

| Mădă0611 a răspuns:

Depinde ce vede si in jur. Era o poveste despre 2 frati care aveau un tata alcoolic. Un baiat a devenit ca tatal lui, celalalt nu. Au fost intrebati de ce unu consuma alcool si celalalt nu, amandoi au raspuns "l-am privit pe tata".

| Frank51 a răspuns:

Nu. La maturitate are de ales.

| Sofer a răspuns:

Da, trebuie sa ii asiguri o buna creștere. Sa nu existe certuri sau alte lucruri, ca e foarte important sa nu fie influențat de lucruri negative.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Daca copilul tau e prost la cap si nu deosebeste singur binele de rau atunci DA o sa copieze ce vede la taicasu bataie, bataie si iar bataie. Dar daca e istet copilul tau isi va trai viata altfel asa cum vrea el. Totul depinde de om, tu il cresti e copilul tau trebuie sa il cunosti bine, sti cum se manifesta ce ii place si ce nu.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Copii sunt sensibili trebuie sa ai grija cu ei chiar daca unii sunt foarte dificili.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Daca baiatul vede ca taicasu e mare mafiot si boss aia o sa devina si el exact ca in Italia. Daca e fata si vede ca maicasa se culca cu totii smecherii aia o sa faca si ea dupa 18 ani exact ca in Romania.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Daca parintii sunt prosti si vede ca tata ii da pumni in cap mamei si ii mai da si o flecma cu jet iti dai seama ca copilul ala vede ce e acolo iar daca e baiat si nu prea il duce capul o sa il copieze pe taicasu. Iar daca e fata cand o sa isi gaseasca un barbat ca taicasu o sa fie supusa si o sa suporte toate mizeriile adica o sa fie exact ca maicasa si o sa suporte bataie, flecme, injuraturi etc. asa e si in satele din Romania.

Acum depinde ce fel de oameni sunteti voi doi. Din doi parinti baza trebuie sa fie la unu din voi daca celalalt e prost.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Viata e de rahat frate, las-o asa NU SA SCHIMBAT NIMIC dar chiar NIMIC.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Sfarsitul lumii o sa vina cand o sa fim toti prosti, da prosti din cale afara.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Uite, in legatura cu bataia daca il bati sa nu il lovesti in cap ca daca l-ai batut acolo ramane retardat/diliu/dobitoc si le face rau la altii, pricepi frate. Batel la c+ur, tragel de urechi, ciupestel dar nu il bate in cap ca e mai rau frate.

Bataia pe foarte multi copii ia inrait, pe altii i-a facut sensibili ramand cu traume toata viata iar altii au devenit foarte sensibili.

Daca vezi ca copilul tau te ia la misto si e obraznic pedepsestel inseamna ca il duce capul, o sa ii dispara cheful de smecherii.

| Apokales a răspuns:

Nu, nu este adevarat. Doar daca nu-l consideri un animal prost si doar atat, ceea ce nu este. Am mai discutat cu argumente despre homosexualitate si impactul asupra copilului, iar orientarea sexuala nu ii este transmisa copilului prin educatie sau prin ceea ce vede la parinti, asta ar fi un exemplu.
Mai este si faptul ca parintele nu are control total, absolut asupra copilului, in viata lui mai apar si alte modele.
Geneticul, placerile copilului nu sunt nici ele influentate de educatia si modelul parental. Da, sunt si ele influentate de cei doi parinti cand te-au conceput, de acolo gata, ala esti.

| Ofiintă a răspuns:

În principiu, da.

| JicaContra a răspuns:

Da, de obicei, da
putini reusesc sa se autoeduce
insa viata poate sa dea cu ciocanul in oricine si sa il schimbe total

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,e adevarat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu neaparat. Daca are parintii alcoolici nu inseamna ca va fi si copilul un alcoolist. Sau va fi violent cu partenerul. Fiecare ia ce vrea din ce vede la altii. Pot sa ce este bun dar si ce este rau. Ei vad cum a fost raul din familia lor si poate ca nu vor sa repete greselile parintilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NNu neaparat, conteaza mai mult cum iti tratezi copilul, cum il faci sa se simta. Daca se simte bine in familie va ramane, daca nu, il pierde, devine cel mai aprig dusman al familiei. Bine, conteaza si libertatea copilului, copiii oricum copiaza ce vad cand sunt mici, fie ca vede in familie sau in "strainatate". Stiu multi care devin altcineva decat familia, acestia isi detesta familia.
Nu chiar cum il cresti, pentru ca in zilele de azi parinti nu-s responsabili pentru ce stie copilul lor, care invata din afara casei, iar parintii habar n-au prin ce trece acesta in libertatea din absenta lor.
Si atunci apar certurile ca parintilor nu le convine ca copilu vrea sa fie altcineva decat viata care o au ei, iar raspunsul la intrebarea asta " nu mai sunt rvemurile alea cand parinti au drepturi peste proprii lor copiii, acum este era cand parinti sunt obligati sa-si lase copilu liber in -strainatate- pentru ca legea oricum il va fura de la ei". Nu ca si cum pe vremuri la parinti le-ar fi pasat de copiii lor, si n-ar fi fost la fel de vagabonzi ca in zilele de azi. Am de comentat ca sunt multe cazuri in Romania de mame nesimtite tare, care face copil cu unu si il aduce sa-l creasca alt tata. Si acel copil nu seama deloc genetic cu familia din partea tatalui, si desigur este crescut intr-un lux superior decat restul familiei, pentru ca mama lui e o fitoasa. Acel copil nu va semana genetic cu parintii, si se foloseste de familie, acel copil nu poate fi crescut, ci doar rasfatat, si este un fals.
E un basm frumos, sa crezi ca iti muncesti si vei avea munca ta, multi omit ce lucruri ar putea interveni intre tine si munca ta. Atunci nu mai este munca ta, este obligatia ta sa-i muncesti altuia. Exista organizatii care te separa de copil, si de obicei acesti copii sunt doar niste mofturosi care nu-si respecta propria familie, si au nesimtirea sa sune pe altii sa le dea "banii" care nu-i poate da parintii. Cunosc cazurile si este foarte urat, asemenea surprize neplacute din partea unora care vor altceva si inventeaza o poveste pentru a obtine ce nu-i poate da. Nue ste vina parintelui, ca n-a putut sa-i ofere "calculatorul ala foarte scump", este un comportament urat de a acuza proprii parinti de povesti care le aude la altii, ca sa-i dea "organizatia" calculatorul.
(scuze ca-mi scriu uneori supararile, dar nu este deloc secret)
La maturitate nu copiaza pe nimeni, face dupa preferintele proprii, daca stie iubirea o va da mai departe, orice a primit de la viata, va da mai departe. Fie ca i-a dat familia sau ca a vazut familie in straini si a parasit propria familie. E cam de minte scurta gandirea, se pot intampla multe neasteptate. Multi parinti nu-s constienti ce pot copiii lor si ce nu. Unii o patesc desi nu cunosc, iar altii scapa ca nu-s parintii lor in stare sa gandeasca astfel despre obraznicii lor.
(Pacat ca in Romania, sunt jefuiti cei care muncesc pentru a imbogati asemenea obraznici)
Mai sunt cazuri poate mai exista si in zilele de azi, in care copilu e atasat de familie, si ramane cu ei, de partea lor, ca ei. Dar cu atata libertate in care minorii se joaca de a adultii si ilegalele la doar 10-15 ani, nu mai exista familii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu mereu am fost de părere că depinde de genetică. Pentru că pot exista 2 părinți extraordinari și să dea naștere unui copil care are predispoziție să devină delicvent, și oricât de mult l-ar educa părinții și iar spune ce e bine și rău, el sa o ia tot pe căi greșite.

| Drolja a răspuns:

Nu, copilul copiază atunci când vede comportamentul, nu după 20 de ani. Un copil atât timp cât trăiește cu părinții săi se comportă după exemplele din jurul lui, cele mai prezente fiind maică-sa și taică-su, de obicei. Dar chiar și așa, după o anumită vârstă, își găsește și alte modele... Felul cum e crescut nu e un blestem pentru viitorii lui copii și nepoți, ci doar predispoziții care pot fi corectate la maturitate și chiar pe parcursul creșterii. Cu cât părinții sunt mai handicapați cu atât copilul va avea o muncă mai grea de făcut pentru a lăsa în urmă modelele din trecut și numai niște oameni needucați trec prin viață fără să învețe nimic din trecut. Un om trăiește vreo 70 de ani, raportat la cei 14 ani de inconștiență și dependență de părinți, par o groază de timp pentru a învăța propriile lucruri despre viață și a dezvăța eventualele lucruri rele impuse de părinți.

| Dana1999 a răspuns:

Da,cum este educat sau programat sa se comporte, asa o va face.

| Reghqen a răspuns:

Logic, se moștenește genetic!

| Silwian a răspuns:

Familia ca familia.dar anturajul strica cel mai mult comportamentul si caracterului individului la inceput de viata!

| Cristina788 a răspuns:

Când eram mică eram bătută măr de părinți.
Nu sunt de acord cu bătaia.
Dar în schimb imi place sa fac curat sa fiu ordonată așa cum m-au învățat părinții

| NuCitescNotificari a răspuns (pentru Cristina788):

Poate chiar ai meritat bataitzele laughing)))

| darrio2007 a răspuns (pentru Cristina788):

Uite ca si bătăița a avut rostul ei.