| anonim_4396 a întrebat:

Fratele meu e foarte orgolios si pierde multe din cauza asta. Are 13 ani imediat, ii zic de ani sa se controleze ca dintr-o vorba spusa asa, aiurea, isi bate joc de tot, dar nu intelege sau nu vrea, nu stiu. Cum sa il educ?

11 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Tu ca frate/sora mai mare NU vei avea autoritatea unui parinte.
El este la varsta mai critica. Incearca sa fiii prietenul fratelui tau, in nici un caz nu-ti asuma rolul de parinte.
Stai de vorba cu el, asigura-l ca ii vei alaturi ori de cate ori va fi nevoie.
Castiga-i increderea!

| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

Eu l-am crescut. laughing Vorbim foarte mult, sunt alaturi de el, il incurajez, are incredere in mine, ma iubeste foarte mult, dar ma deranjeaza cand face asa.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

E varsta..Atata timp cat nu face prostii lasa-l!
Uneori e bine sa-l lasi sa dea cu capul de pragul de sus!
Cel putin ii cunosti anturajul, crezi ca l-ar putea strica?

| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

Da, ii cunosc anturajul, imi povesteste tot ce face pe afara, nu este usor influentabil. E foarte sincer.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e bine!
Ti-am mai spus e specific varstei adolescentinei, va trece!
Va trece prin mai multe etape specifice varstei, dar atata timp cat nu-ti creeaza probleme, nu ai de ce sa te temi.

Răspuns utilizator avertizat
| h3llboy666 a răspuns:

Fii putin indiferent/a (nu stiu ce esti fata/baiat). Nu il baga in seama orice ar face, orice ti-ar cere. Nu ii da importanta. O sa isi de-a el seama ca totul se intampla pentru ca nu asculta, pentru cum se comporta si "o sa se vindece".

| Liviu a răspuns (pentru h3llboy666):

Vezi sa nu, ia sa imi faca mie cineva asa, sa vada ce ma vindec, daca asa esti nascut, asa esti pur si simplu 'facut' asa te-ai format, apai cam greu de la foarte greu in sus sa rezolvi ceva.Eu sunt in zodia scorpion, cand toti imi spun ca nu e bine un lucru.Eu il fac, chiar daca ceilalti imi zic cum o sa iasa, eu il fac ca sa vad eu ca iese asa, il fac ca vreau eu, si sunt in stare sa ma lupt cu oricine daca eu doresc acel lucru.Si cu familia, prieteni, sunt incapatanat, chiar daca pierd un lucru.Eu voi fi multumit, ca mi-am facut damblaua.