| Yrem3119 a întrebat:

Hei! Am o intrebare pentru mamici in special, voi cum ati convins copilasii vostrii sa scrie, sa exerseze anumite chestii? Fetita mea are 4 ani jumate si abia o conving sa deseneze, insa daca ii decupez anumite forme sau lucruri si ii dau de lucrat cu lipici, ii place foarte mult! As vrea sa exersez putin cu ea sa o invat cum se tine creionul, sa deseneze, poate chiar sa o invat sa faca litere si cifre! Poate este inca prea devreme, dar vad copii care la 4 ani scriu chiar si citesc. Ea are probleme cu concentrarea, imediat ii fuge gandul la joaca sau la total alt lucru. Ma puteti ajuta cu un sfat? Va multumesc! Seara buna.

Răspuns Câştigător
| LasleaIoan1972 a răspuns:

Lasati copii sa se joace, o sa vina timpul si pentru scris si citit, apreciati ce face si faceti sa se simta iubita si agreeata pentru ceea ce face, alti copii au fost pusi adica fortati sa faca ceva cu care sa se laude parintii,, copii mei scriu de la 3-4 ani si citesc dar ei nu spun cat i au chinuit pentru ca ei sa primeasca laude si copilaria a fost distrusa

8 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar are doar 4 ani, nu trebuie sa te gandesti la alti copii, lasa lucrurile sa mearga incet, zau asa happy
Mai las-o putin, poate nu este timpul pentru asta acum.

| CosminFlo a răspuns:

Are la dispozitie toata viata sa scrie si sa citeasca, incurajati-o in tot ceea ce face si lasati-o sa se joace laughing

| Unsfatbun a răspuns:

Bună!
Copilul trebuie să se joace, așa cum spune toată lumea, însă este bine ca din joacă "să o dați în lucruri serioase".
Treptat, încearcă să-i mai înlocuiești din jucării cu lucruri distractive, dar educative.
Stârnește-i curiozitatea.
De exemplu, tatăl meu avea o pasiune pentru carte. Ii plăcea de asemenea să dezlege integrame, iar asta-mi plăcea foarte mult.
Nu trebuie să faci ceva extraordinar, ci o mică schimbare in comportamentul tău.
Suntem oglinda copiilor și prima inspirație a lor.
Succes!

| Yrem3119 explică:

Va multumesc tuturor pentru ajutor, cred ca aveti dreptate, mai bine o las sa se distreze sa se joace, vorba aia. Are timp toata viata sa invete happy! Va pup!

| iuliaOK a răspuns:

Cea mai buna idee ar fi sa faceți advent din ala (sper ca asa se zice)
Doar nu calendar cu dulciurilaughing), ii faceți în fiecare zi câte o activitate și la sfârșit un premiu (ceva dulce). Am multe cunoștințe care fac asta cu copiii lor. Ar fi fost frumos sa începeți de pe 1 decembrie (prima activitate ar fi fost sa desenați un steguleț sau ceva).

| Yrem3119 explică (pentru iuliaOK):

Daa, ce calendar advent cu dulciuri, ca imediat le-a desfacut si mancatlaughing)

| iuliaOK a răspuns (pentru Yrem3119):

Am și zis, sa nu fie calendar. Ceva făcut de ea, niște cutiuțe mici în care sa fie niște povestioare pe care sa i le citească zilnic, niște activități (colorat, desenat, dansat etc) și ceva dulce rolling on the floor)

| Yrem3119 explică (pentru iuliaOK):

Daa, nu am citit bine, scuzeee :*