| anonim_4396 a întrebat:

Hei!

Cum este cel mai bine să îi răspunzi copilului la întrebarea "De unde vin copiii?" Sau "Cum apar copiii?"...asta având în vedere că minciuna cu barza pică. Dar nici să i se ofere niște informații nepotrivite pentru vârsta lui...sau prea detaliate.

Așadar, voi cum i-ați răspunde unui copil la o întrebare de acest gen?

47 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intrebare: "De unde vin copiii?"
Raspuns:
Din burtica mamei!
Creste acolo si cand se nas, doctorul taie burtica si scoate copilasul.

Intrebare: "Cum apar copii?"
Raspuns:
Cand mami si tati se iubesc, in burtica mamei creste un bebe mic-mic de tot. In cateva luni ajunge mare si mamei ii taie doctorul burtica, sa scoata copilasul.

Astea au fost explicatiile mele, pe care le-am dat copiilor mei, pana au fost suficient de mari sa afle cum functioneaza procesul de reproducere la om.

| mgtow a răspuns:

Prin pasarica care nu o prinzi niciodata, ceea ce inseamna ca nu ies deloc copii in ziua de azi, ai prins vremuri bune avand noroc sa prinzi viata dar in viitor totul va fi automatizat, te prinzi tu pustiule

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Probabil multi copii expusi deja la diverse probleme "existentiale" intr-un mediu cu injurii si alte cele... cred ca o mare parte din pacate, stie ce presupune asta de la o varsta inca frageda.

Dar sa nu luam in calcul asta. Asa. Deci in functie de varsta, i-as spune ori ca atunci cand se casatoreste un cuplu (sa il indrept spre ideea asta) si tau impreuna, apare copilul... de la sine asa, pac si a aparut copilul (asta daca este mai mic), ori ii spun ca atunci cand cei doi intretin relatii intime, se ajunge la sarcina si se formeaza copilul iar dupa un timp mama il naste (asta daca ar intelege acest lucru).

As lua asa putin cate putin pana cand o sa isi dea si el seama de ce inseamna asta. Plus ca o sa invete si la scoala.
Eu nici nu mai stiu cum am descoperit, parca intr-o carte laughing A, intr-un atlas de biologie.

Dar de ce sa pice faza cu barza? Cand eram mic taicamiu imi zicea ca m-a scapat barza cand sapau prin porumbi, ca era chioara de un ochi. Si m-au gasit acolo. :/

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Romania big grin

| Tehno21 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Am vrut sa zic ca era tare duma lu taicatu ahahaha

| DoarBogdan a răspuns (pentru Tehno21):

Mersi big grin
O sa ii transmit. Mai am si altele laughing

| Mosotti a răspuns:

Ii spui adevarul, ca parintii fac dragoste si iese copilul, nu e nimc rau.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Dacă e prea mic, nu i se poate spune chiar așa...dar că el a apărut din iubire i se poate spune.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, se poate spune ca din iubire a aparut, dar daca intreaba cum, poti sa-i zici, ca nu e o problema, ca doar nu ii zici de crime sau hotii, ci de dragoste si ssex. Te feresti sa nu ii zici chestii rele, dar nu chestii normale.

| Freya1 a răspuns:

Îi spui ca din iubirea lui mami si tati.Adica atunci cand mami si tati se iubesc mult si isi doresc apare bebe in burta la mami.
Acuma nu cred ca te va întreba mai multe detalii. big grin

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Da...la un astfel de răspuns m-am gândit și eu.

| Inferno a răspuns:

Eu sunt curios dupa cate intrebari cu "De ce?", ale copilului, ti-ai da seama ca nici tu nu stii raspunsul.

| Frank51 a răspuns:

Nu exista informatie nepotrivita, pana este mic i se spune de barza, oricum pe parcurs afla singur in jurul varstei de 8-12 ani, iar dupa aceasta perioada oricum trebuie sa fie informat despre sex. Vorba aia, fiecare parinte stie ce are sub acoperis.

| SilentRain a răspuns:

Păi mă-ta si cu tacto... laughing)

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

A... Și te-ai tăvăli pe jos în fața lui, nu? laughing

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

La "a se tăvăli pe jos de râs". La asta m-am referit.

| Sofer a răspuns:

Făcând sex. Apar și copii.

| anonim_4396 explică (pentru Sofer):

Tati, dar cum adică sex? big grin

| Sofer a răspuns (pentru anonim_4396):

Făcând mare dragoste și rezultat iasă copilul.

| anonim_4396 explică (pentru Sofer):

Dar tati...cum se face dragoste? surprise

| ania a răspuns:

Eu le-am explicat exact. Tata are în penis niște peștișori iar mama are aici niște ouă și cțnd se lipește un ou de un peștișor, se formează un copil. Mama are o gaură și pe acolo peștișorii ajung reușsesc să meargă să se lipească de ou.Bineînțeles că comentariul imediat a fost/Și cât timp trebuie să stai așa?

| anonim_4396 explică (pentru ania):

Interesant...totuși, mi se pare puțin cam explicit pentru ei... Dar depinde de vârstă. Pe mine m-a luat în surprindere o fetiță de 5 ani cu o întrebare de genul. Bineînțeles, am trimis-o la mami. laughing

| CostinAlamariu a răspuns:

Eu i-aș spune copilului meu așa: "când mami si tati se iubesc mult Dumnezeu le daruieste un copil". Asa nici nu minți și nici nu îi oferi informatii indecente happy

| Werrich a răspuns:

Nu e nevoie sa le zica părinții, ONU a cerut educație sexuala de la 5 ani.

| Panamax a răspuns:

Ii aduce barza.
Asa cum crestinilor li se spune ca un spiridus invizibil a facut ceva cu o adolescenta logodita cu un batranel si s-a nascut Dumnezeu care apoi a murit si a inviat dupa 3 zile si sta in ceruri 3 in 1 ca cafeaua.

| SingleForOne a răspuns:

"Cum îl crești, așa îl vei avea" -vorba veche. Dacă părinții îl învață cu ideea că vine de la Dumnezeu, iar părinții s-au iubit sufletește, nu este o minciună, dar nici adevărul întreg, și astfel ar fi cel mai armonios mod pentru vârsta lui, și să crească.

| DarthNiger a răspuns:

As astepta sa creasca mai mare mai intai, fiindca daca e prea mic, nu o sa inteleaga si decat sa ii spun o minciuna sau o inventie copilul o sa ramana cu ideea aceea pana cand o sa descopere singur adevarul, mai bine as astepta sa se mai maturizeze cat de cat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ii oferi explicatia adevarata doar ca fara detalii explicite.
Vrajeala cu barza mi se pare efectiv o insulta pentru copil, ca si cum el ar fi atat de prost incat sa creada ca o barza vine cu un bebelus in cioc. laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Păi da...copiii îs mult mai inteligenți decât ne trece nouă prin cap.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Informatii nepotrivite? laughing
Depinde la ce varsta ma intreaba.I-as spune adevarul, intr-o versiune mai simplificata, in functie de varsta.Nu pentru ca ar fi "infromatii nepotrivite", ci pentru ca nu ar intelege daca as incepe sa-i povestesc tot procesul biologic.
Povestea cu barza e o tampenie.Eu n-am crezut-o cand mi-a fost spusa. Sper sa am un copil suficient de inteligent care sa nu creada ca a fost adus de o pasare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca copilul respectiv are o mama gravida, este mult mai usor de explicat. Sau daca ii este cunoscuta notiunea/imaginea mamei cu burtica. Pornind de la asta poti spune ca atunci cand doua persoane se casatoresc si vor copii, burtica mamei incepe sa creasca, iar cand bebelusul este complet dezvoltat, mama merge la doctor iar acesta il scoate.

| Emazio a răspuns:

Eu i-as spune adevarul, dar cumva simplificat

| Bariel a răspuns:

Îi explici cat mai potrivit pentru varsta lui

| h379m3973423 a răspuns:

Bună,
Depinde ce familie este(credincioasă sau sau nu).
În ambele cazuri spui copilului că atunci când doi oameni mari se iubesc foarte tare fac un copil, copilul iese din iubirea lor. Și așa scapi din a explica lucruri ciudate pentru el în ce înseamnă iubirea.
Nu numai că scapi de momentul cringe dar înveți copilul și ceva foarte important.

| Onisim10 a răspuns:

Poți să îi spui că a apărut în timp in burta lui mami, e și adevărat, că nu s-a format deodată, și când a crezut că e timpul să îl nască s-a dus la medic și a scos un bebe mic.

| Yrem3119 a răspuns:

Eu am 3 fetite laughing! Inca prea mici pentru astfel de intrebari. Sincer eu i as raspunde ca Dumnezeu a trimis o pe ea la mine ❤️

| IngerasulMicut a răspuns:

Îi spun ca se fac prin labă.

| IngerasulMicut a răspuns:

Ah da și... Îi arăți un conținut educativ de pe PornHub.

| BecSpart a răspuns:

Spune-i ca copii apar din iubire. Ca atunci când doi oameni se iubesc apare o lumină și se naște un copil.

Răspuns utilizator avertizat
| 1man1 a răspuns:

Unii dintre voi ați făcut deja referire la o abordare corectă prin furnizarea unor informații adevărate și adaptate la vârsta copilului. Aș vrea să mă refer la importanța educației sexuale a copilului. Știu că pentru mulți conaționali este un subiect tabu. Paradoxal aceștia sunt circumspecți când vine vorba de a aborda acest subiect, însă nu se sfiesc în folosirea unui limbaj bogat în sexualitate.
Nouă părinților ne revine responsabilitatea să ne educăm copiii în acest aspect al vieții. Dacă nu o facem noi, o vor face alții și nu știm dacă vom fi mulțumiți de rezultat.
Copiii sunt curioși și foarte receptivi așa că nu ar trebui ca vidul de informații din acest domeniu să fie umplut din societate. Doar dacă vom trăi undeva izolați de lume cei mici nu vor auzi de sex. Întâlnim la tot pasul imagini și informații despre sex: în emisiunile TV, pe internet, în filme și în reclame.
Un alt motiv pentru a informa corect este acela că, din nefericire, mulți sunt abuzați sexual de copii mai mari sau adulți perverși. Faptul de al învăța, la momentul potrivit care este organul său sexual și că nimeni nu are dreptul să se joace cu acesta îl va ocroti când se ivesc astfel de situații.
Copilăria trece repede, anii tumultoși ai adolescenței vor fi mai ușor de abordat dacă părinții s-au dovedit până în acel moment confidenți și abordabili.

| anonim_4396 explică (pentru 1man1):

Frumos spus, de acord.

| xXxXRazviXxXx a răspuns:

Copiii se fac prin dragoste, armonie si iubire