| Ariana14 a întrebat:

Hei, eu trebuie sa înțărc din cauza unor probleme de sănătate, ginecologul mi-a prescris dostinex, 1/2 la 12 ore.
Întrebarea mea este la cat timp mi se oprește lactația cu aceste pastile! Dau funda

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Depinde mult de diversi factori, precum: nivelul prolactinei la ora actuala, daca ai nascut de curand sau nu, daca obisnuiai sa alaptezi des sau combinai alaptatul la san cu formula, daca deja ai ciclu regulat etc.

Dostinex va incepe sa inhibe productia de prolactina la scurt timp dupa administrare, dar chiar daca hormonul va ajunge la valori normale/scazute, depinzand de situatia ta, este posibil sa poti observa in continuare o productie de lapte din ce in ce mai slaba.
Chiar daca vei mai experimenta acest fenomen si va parea ca inca ai lapte, in realitate este un lapte slab calitativ, iar odata ce ai luat Dostinex, NU vei mai alapta bebelusul.

Stoparea completa a secretiilor (adica sa nu mai existe nici macar o picatura de lapte) poate dura de la cateva zile la cateva luni, in functie de factorii mentionati la inceputul mesajului meu.
Insa acest lucru nu va fi deranjant, deoarece in mod normal nu ar trebui sa ai accidente in care sa iti patezi hainele, iar sanii nu se vor angorja.

Daca mai ai nelamuriri, iti voi raspunde cu drag.
Numai bine!

| Ariana14 explică (pentru Floridori):

Eu am sânii foarte moi și mi-e frică că se vor umfla sânii și vor deveni dureroși...cu dostinex voia avea dureri?

| Ariana14 explică (pentru Floridori):

Fetița are aproape 11 luni, laptele nu e chiar mult, de la 59 de kg am ajuns la 39 și câteva grame îmbrăcată! Mie mi-a spus când am născut sa îi dau doar primele 6 luni dar eu am continuat pentru că nu știu să înțărc și slăbesc pe zi ce trece... menționez că mănânc mult și nu am pretenții

| Floridori a răspuns (pentru Ariana14):

Multi inainte si multa sanatate!

Atat din literatura de specialitate, cat si din propria experienta, cu Dostinex NU se vor angorja sanii, nu te vor durea si nu vei avea alte probleme de genul.Din contra, daca ai fi avut sanii tari, datorita Dostinex, acestia ar fi revenit la forma si textura normala.

Uite, ca idee, eu nu am alaptat nici macar o singura data, nu am incercat si nici nu m-am gandit sa incerc, cu toate ca secretam foarte mult lapte inca de la sfarsitul primului trimestru.La cateva minute dupa nastere am luat Dostinex si aia a fost.Cu toate ca secretiile, din ce in ce mai slabe, au continuat, nu am avut probleme.Important este sa nu ai tentatia de a te mulge.In trecut, am mai avut situatii in care am luat si a fost totul in regula, cu toate ca tu le vezi ca pe doua pastilute minuscule care par sa nu poata face nimic.

Nu stiu ce sfaturi as putea sa iti dau in privinta intarcatului, deoarece dupa cum am spus, nu am alaptat niciodata, iar bebelusul meu a fost hranit numai cu lapte praf pana la 4 luni, iar la 4 luni am inceput diversificarea, iar totul a decurs cat se poate de natural, fara probleme ca nu ar primi mancare sau laptele oferit.
Insa, deoarece fetita ta este deja maricica, nu cred ca te vei chinui prea mult.In primul rand, deja mananca si mancare, iar in al doilea rand, in curand vei putea sa ii introduci si cantitati normale de lapte de vaca din comert daca nu are alergie si daca are o greutate normala, deci nu va trebui sa te chinuiesti prea mult cu laptele praf in cazul in care nu iti permite bugetul.Problema ar fi daca fetita nu a primit deloc biberon, dar sunt convinsa ca la varsta aceasta deja bea din sticluta/canita (daca nu din biberon), deci ai putea sa gasesti o varinta astfel incat si ea sa accepte si nici tie sa nu iti fie prea greu.

In orice caz, greutatea ta nu este una sanatoasa, deci va trebui sa iei atitudine si sa incepi sa ai grija de tine.Stiu ca punem bebelusul pe primul loc, ceea ce este si normal, dar trebuie sa constientizezi ca ai nevoie sa ajungi la o greutate santoasa, deoarece se pot declansa afectiuni serioase si atunci chiar va fi dificil si pentru tine, dar si pentru copil.

Fa-ti curaj si ia pastilele! Oricum dupa prima doza, nu vei mai avea voie sa alaptezi, deci daca vei face acest pas, deja vei avea impulsul necesar pentru a merge mai departe in acest proces.
Curaj!

Multa sanatate si ai grija de tine!

| Ariana14 explică (pentru Floridori):

Încă ceva daca se poate, trebuie să mă leg strâns la sâni? Pentru că m.a sfătuit o prietena și nu văd rostul
Înainte de a merge la ultimul control am încercat să mă leg și să nu îi dau sân câteva ore, dar era să fac mastită., aveam febră mare aveam pietre in loc de sâni. aveam venele umflate pe sâni...erau foarte sensibili și nu puteam sa îi ating în niciun fel.mi se făcuse rău și i-am dat sân, bineînțeles m-am stors mai întâi că efectiv fierbea laptele in mine și mi-a fost dificil deoarece mi se înfundase canalele!

| Floridori a răspuns (pentru Ariana14):

Sincer, prin natura meseriei, nu pot fi din start de acord cu astfel de practici populare destul de barbare si fara rost.
Nu te mai tortura asa, pentru ca mai rau vei face.

Daca imi permiti sa te intreb si daca vei vrea sa raspunzi: de ce eviti sa iei medicamentele?
Cabergolina (Dostinex) intra in sistem si incepe sa isi faca treaba in cateva ore, deci nu numai ca nu iti va fi asa de rau dupa ce vei lua, dar vei fi obligata sa NU ii mai dai san copilului, deci cumva ai rezolvat doua lucruri dintr-un foc, deoarece nici nu vei avea probleme cu sanii, nici nu ii vei mai putea da san, chiar daca ai fi tentata sa o faci.
Ai putea incerca si varianta in care cateva zile sa te mulgi si sa ii dai laptele din biberon, sa nu ii mai dai direct san, astfel incat trecerea sa fie cat mai usoara. Apoi cand incepi sa iei Dostinex, nu ii mai dai deloc din laptele tau, evident si il poti inlocui cu o formula de lapte praf. Poti introduce laptele praf treptat in zilele in care ii vei da laptele tau din biberon.De exemplu, sa zicem ca vei decide astazi sa incepi acest proces.Te vei mulge si vei stoca laptele in biberon, la frigider.Atunci cand va fi momentul, ii vei da biberonul fetitei tale. Faci asta 2-3 zile. Apoi mai continui inca 2-3 zile, dar alternand laptele tau stocat in biberon cu o formula de lapte praf, macar o data pe zi. Dupa aceste zile (sa nu o lungesti prea mult asa, maxim o saptamana), incepi in sfarsit sa iei pastilele si gata, nu ii vei mai putea da san, ci doar lapte praf.
Este doar o idee si asa as face eu in situatia ta.

| Ariana14 explică (pentru Floridori):

Nu evit, dar mi-e frică de angojarea sânilor pentru că am trecut prin asta iar eu sunt o persoana care nu suporta niciun fel de durere, de când am născut prin cezariană mi-e frică de orice? Și nu prea am susținere din partea nimănui in acest sens
Mi-e teamă efectiv că și cu pastile mi se vor face pietre și voi deveni irascibilă din cauza durerii, fata fiind mărișoară mă va lovi la sâni!?

| Floridori a răspuns (pentru Ariana14):

Daca le iei corect, cum ti-a explicat medicul tau, nu se va intampla nimic rau.Pana la urma, pentru asta sunt pastilele, nu? Sa stii ca se prescriu si pentru a trata sanii angorjati, in cazul femeilor care deja au ajuns in situatia asta si au canalele galactofore blocate.
Daca vrei neaparat si simti nevoia, te poti mulge putin in prima zi (chiar daca asta nu este tocmai indicat deoarece stimuleaza productia de lapte), cu conditia sa arunci laptele obtinut.

Nu voi invoca meseria pe care o am, ci iti voi relata propria mea experienta: eu am nascut tot prin cezariana cu toate ca travaliul deja se declansase si eram fix la termen, deoarece am avut un bebelus macrosom (dar asta este alta poveste).La cateva minute dupa ce am iesit din sala de operatii, am luat prima doza de Dostinex, deoarece stiam ca nu vreau sa alaptez, vorbisem asta cu medicul meu inca din timpul sarcinii si aveam pastilutele la mine, pregatite.Nu am avut niciun fel de probleme, cu toate ca aveam foarte mult lapte, iar secretiile incepusera usor-usor inca din saptamana 14.
Cu un an in urma, am avut un avort spontan cauzat de o conditie pe care o am.Sarcina relativ maricica, dar pana sa imi dau seama, sanii s-au angorjat oribil, deoarece avusesem si in acest caz lactatie inca din saptamana 12.Imediat ce am luat pastilele, a fost o usurare.In cateva zile eram ca noua.
Am luat in doua situatii diferite si nu am avut probleme.Cred ca iti trebuie un pic de curaj pentru a face pasul.

Daca imi permiti, poate ar fi bine sa ai grija si de sanatatea ta emotionala si psihologica.Aceasta pierdere in greutate poate fi, cel putin partial, stimulata de factori psiho-emotionali.O interventie chirurgicala majora, nu este placuta, evident, dar daca asta pe tine te-a traumatizat atat de tare, nu este in regula.In plus, imediat dupa, a trebuit sa ai responsabilitatea de a avea grija de un bebelus, iar acest lucru nu ne permite sa ne luam pauze, momente de respiro, ci ne solicita 200% happy Meseria de mama nu este una usoara, iar acum, ca fetita este mai mare, poate ar fi momentul sa incepi din nou sa ai grija mai multa si de tine si de sanatatea ta.
Este doar o parere, un sfat pe care l-as aplica pe mine.Tu faci cum simti ca este mai bine pentru voi, dar macar incearca sa faci acest pas, deoarece nu poti slabi mai mult de atat.Asta poate produce afectiuni serioase, unele necesita spitalizare.Ce vei face cu fetita saptamanile, chiar lunile in care vei primi tratament? Asta ca sa nu mai spun, ca exista riscuri sa dezvolti afectiuni ce se pot croniciza.Vei trai toata viata cu o afectiune, doar de teama ca ar exista posibilitatea (nu o sate doara, dar sa zicem ca tine) sa te doara un pic sanii 1 zi?

| Ariana14 explică (pentru Floridori):

Nu aveți idee ce mult mă ajutați! Va mulțumesc enorm! Aveți Facebook?♥️

| Floridori a răspuns (pentru Ariana14):

Te rog sa imi vorbesti la pertu happy

Sunt un fel de dinozaur pierdut in mileniul 3.Nu folosesc Facebook, Instagram, sau alte platforme de genul.Imi pare rau.
Dar imi poti scrie in privat si aici.

Sper ca intre timp sa fi prins curajwinking

| AdynasiVasy a răspuns (pentru Floridori):

După prima doză de DOSTINEX nu mai ai voie să alăptezi?

| CosminaValean a răspuns (pentru Floridori):

Buna. Am citit toate conversația pe care ati avut-o mai sus. Eu am luat azi primele doua doze de Dostinex (1/2) la interval de 12h. Ma dor f tare sanii si mi simt plini. Am mult f putin de doua ori azi, dar pentru ca ma dor si inca se aduna lapte, ma tem de angorjare. Ce pot sa fac?

12 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Te anunț după ce termin facultatea de medicina