| Mllaf a întrebat:

Hello, am si eu o intrebare: Daca esti orfan (doar de un parinte), inseamna ca celalalt parinte, care te creste, este parinte monoparental? Sau inseamna altceva? Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista parinte monoparental doar familie monoparentala, in cazul copilului nascut in afara casatoriei, a unui parinte decedat sau crescut de un singur parinte dupa divort.

| Mllaf explică (pentru Ioandelasal):

Si daca esti orfan, atunci faci parte dintr-o famile monoparentala

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mllaf):

Si eu ce-am spus? Monoparental inseamna o familie cu un singur parinte si unul sau mai multi copii.

3 răspunsuri:
| Quatae12 a răspuns:

Există doar familie monoparentala, adică formată numai dintr-un singur membru.