| Maria27IoanaAna a întrebat:

Hey! Astăzi, afara era o femeie cu un copil de 3 ani aprox care plângea. L-a făcut prost și l-a dat jos din brate. Acesta a început sa fuga. A căzut lângă mine mama fiind în spate. Am încercat sa îl ridic însă acesta nu voia sa se ridice de jos. Tot ce am putut sa fac a fost sa il mângâi și sa ii spun "Nu mai plânge". Nu puteam sa îl ignor pentru ca eram mai aproape decât mamă și nici nu l-am forțat sa se ridice. A venit mama din spate să-l ridice. M-am simțit prost pentru ca mai mult nu am putut face și gândul asta nu ma lasă să dorm.
Va rog nu luați în ras! Doar cine are instinct matern înțelege...

Răspuns Câştigător
| Tatiana2af a răspuns:

Tu ai procedat bine dar acum cu pandemia asta lumea a innebunit de tot si nu stii ce sa mai zici, putea mama copilului sa se certe fara motiv cu tine daca vedea ca te aproprii de copil, numai traim in anii 80 cand oamenii erau indulgenti esrau buni unii cu altii, acum sunt răi ca cîinii, dintr o vorbă se ajunge la crimă, lumea din cauza saraciei si lipsei banilor a innebunit si se razbună unii pe altii ca prostii, fara motiv, cum fac soferii in trafic se injură unul pe celalalt se iau la bataie din nimic si unul scoate un cutit sau un pistol si isi face dreptate, tu sigur iubesti copiii, dar nu stii mama copilului cît de sanatoasa la cap este daca a nceput sa il jigneasca facindu l prost, da, prost ca ea.

19 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dar tu ai instinct matern? Sunt copii la anumite varste, care nu accepta, in asemenea cazuri, sa il ridice decat maica-sa. Un exemplu concret, nepoata mea de trei ani jumate.

| Maria27IoanaAna explică (pentru darrio2007):

Tu vrei sa zici ca era mai bine sa îl las singur plângând când a căzut lângă mine?

| darrio2007 a răspuns (pentru Maria27IoanaAna):

Nu am spus asta, Doamne fereste. Am dat doar un exemplu.

| darrio2007 a răspuns:

Ce vrei sa spui?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai facut cea mai mare greseala. Nu trebuie sa te bagi intre mama si copil decat daca copilul este maltratat. Si in asemenea situatii suni la telefonul copilului daca poti dovedi maltratarea. Trebuie sa invatam niste lucruri si de la vestici!

| Maria27IoanaAna explică (pentru Salontanul):

Și dacă masa era departe, copilul a căzut și a început sa plângă lângă mine. Era mai bine sa trec indiferenta?

| Salontanul a răspuns (pentru Maria27IoanaAna):

Crezi ca-i primul copil care cade? Normal ca plange! De aia ii copil dar nu inseamna ca a fost ceva grav. Copii plang din orice. Nu era copilul tau, nu trebuia sa-l atingi! In strainatate te poti alege cu probleme dar se pare ca nu reusim sa invatam decat din greselile proprii! A! Daca era intr-un pericol iminent, era altceva.

| Maria27IoanaAna explică (pentru Salontanul):

Acesta a fost agresat verbal.

| Salontanul a răspuns (pentru Maria27IoanaAna):

Asa este! I-a dat in cap "verbal". Acum mai si inventezi cate ceva sa-ti justifici gestul. Ce n-ai priceput din faptul ca nu-i copilul tau si n-ai dreptul sa te bagi?

| Mosotti a răspuns (pentru Salontanul):

De ce sa nu se bage? Eu la proaste din astea ma bag si le zic de nu se vad daca se poarta urat cu copilul, si la tati.
M-am luat de unu ca tipa urat la fi-sa si o facea tampita in parc, aia aveam cam 8-9 ani cam, si a inceput sa planga.
A zis ca de ce ma bag, si i-am zis vreo 2-3-4, ca asa traumatizeaza copilul de in viata are tot felul de deviatii psihologice.
Nu le suport pe leprele astea care traumatizeaza copii.

Lasa tu telefonul ala ca daca te lasi in baza lor, mori cu zile.
Vesticii sunt indoctrinati sa nu se bage, ca daca erau educati sa se bage, multe se rezolvau, ca doar si la infractiuni, ceva politai ce sa faca fata? Daca toti suntem uniti si incercam sa rezolvam, e mult mai bine.
Daca vad in tramvai pe unu cu mana im buzunarul unuia, pun mana pe el, il dau jos din tramvai si coboram si eu si victima, stam acolo pana vine politia si gata treaba!
Sau daca cineva bate pe cineva abuziv, si pot sa fac ceva, fac, nu ma uit ca prostul. Ca nici mie nu mi-ar conveni sa nu sara nimeni daca cineva mi-ar face ceva.

Bine...analizez si eu cum e ala, ca daca e de doua ori cat mine, logic ca nu ma bag, desi si asa, scoatem spray-u si tot rezolvam.

Fiecare trebuie sa contribuim sa ne fie bine, nu sa nu ne bagam noi, ca sa fie aia siguri ca-si iau banii, aia de la autoritati, ca nu cumva sa nu mai fie nevoie de ei.
Daca te lasi doar pe mana la autoritati, mai niciodata nu va fi ordine.

| Salontanul a răspuns (pentru Mosotti):

In felul asta s-ar putea sa ti-o iei intr-o zi. Asculta un sfat de la un batran: lupta-te doar pentru tine!
Iti dau un exemplu:
Eram tanar dar mi-a placut sa respect legile. Aveam bicicleta perfect echipata cu catadioptri, lumina fata spate si, in plus, semnalizare stanga-dreapta. Am avut calificare din liceu ca reparator radio-tv. Veneam seara pe un drum care n-avea trotuar. Veneam cu un prieten. Pe acel drum se mergea pe jos sau cu masina catre un restaurant cu terasa. Stiind asta i-am spus prietenului meu sa ma urmeze (el n-avea lumina la bicicleta) si daca eu fac stanga sa faca si el stanga. In fata mea doi cetateni urcau. Am semnalizat stanga, am si strigat stanga. Prietenul si colegul meu de serviciu n-a fost atent si l-a atins pe unul din greseala. Acela i-a dat o plama. desigur ca m-am dat jos de pe bicicleta, i-am pus piciorul si m-am dus la ei. L-am intrebat pe cel mai mare (in inaltime) ce s-a intamplat? El a vrut sa ma loveasca si am parat si l-am lovit de i-a sarit basca si a ajuns intr-un sant aflat la 1 metru in spate. Ala mai mic, si el revolutionar, a vrut sa ma loveasca si i-am turtit una in cap de s-a latit in drum. Intre timp "prietenul" a fugit mai in fata si de acolo ma indemna sa plecam. Cei doi s-au ridicat, cel mic s-a bagat in fata iar cel mare a vrut sa-mi dea cu o plasa in care erau doua sticle (pe vremea aceea nu erau recipienti de plastic la care, toti agramatii, le zic sticle sau sticle de plastic). Am parat cu mana stanga si cele doua sticle l-au lovit pe cel mic in cap de a adormit instantaneu. Cel mare, de frica, a fugit. M-am urcat pe bicicleta si am plecat. Ideea este ca te bagi pentru cineva si ala te lasa balta. Sau parintele certat are 2-3 prieteni in apropiere si ti-o capeti de zici ca n-ai avut noroc in viata. Asculta sfatul unui batran! Daca poti ajuta, ajuta dar de pe margine. Cainii se harjonesc intre ei si daca-i desparti sar amandoi pe tine.

| Mosotti a răspuns (pentru Salontanul):

Tu ai dreptate, f interesanta intamplarea ta, insa am un spirit justitiar, ca in trecut voiam sa ma fac politist, si sa vezi atunci ce as fi facut.
Nu ca ma bag pentru cineva, ci sa fac curatenie de jigodii, chiar daca scopu nu e sa ma bag pentru victima sa zicem.
Asa cum aia care scuipa coji de seminte in fata bancii in parc, acolo nu te bagi pentru nimeni, dar ii pedepsesti pentru ca fac ei asa.

Evident ca te uiti....si cine e! Nu te bagi cu cine nu iti merge.
Trebe sa fi destept sa iti citesti victimele.
Pai asa face un politist adevarat, se baga, unu care vrea sa isi faca datoria face ca mine.
Si are voie si daca e in timpul liber.

Zic ca spirit justitiar ma refer, instinctul lui e sa faca ordine, bine, ala are voie sa foloseasca arma, iar daca nu o are nu stiu cum actioneaza totusi daca e in civil in timpul liber.
Inseamna ca tot asa, nu se baga ca simte ca nu e loc.
Si daca il intrebi de ce a vrut sa fie politai, o sa-ti zica ca simte ca vrea sa faca ordine in societate.
Nu pe aia care se fac doar pentru bani ca aia..nu au nici o treaba.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu ai voie sa atingi sau sa mîngîi copiii altora decat cu acceptul parintilor, trebuia sa nu te bagi, cand vei avea si tu copilul tau il educi si il cresti asa cum vrei, nu vei accepta sa intervina nimeni.

| Maria27IoanaAna explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am încercat sa îl ridic ușor. L-am mângâiat pe gecuta nu în alte zone. +copilul se lovise și masa era cu mult în spate. Da ce trebuia sa fac? Sa aștept pana ajungea maicasa cu mult din spate și sa ii zic "Îmi dati permisiunea sa îl ridic pe cel mic?" Care mai era logica. Copilul a căzut lângă mine, am încercat sa îl ajut.

| Tatiana2af a răspuns (pentru Maria27IoanaAna):

Tu ai procedat bine dar acum cu pandemia asta lumea a innebunit de tot si nu stii ce sa mai zici, putea mama copilului sa se certe fara motiv cu tine daca vedea ca te aproprii de copil, numai traim in anii 80 cand oamenii erau indulgenti esrau buni unii cu altii, acum sunt răi ca cîinii, dintr o vorbă se ajunge la crimă, lumea din cauza saraciei si lipsei banilor a innebunit si se razbună unii pe altii ca prostii, fara motiv, cum fac soferii in trafic se injură unul pe celalalt se iau la bataie din nimic si unul scoate un cutit sau un pistol si isi face dreptate, tu sigur iubesti copiii, dar nu stii mama copilului cît de sanatoasa la cap este daca a nceput sa il jigneasca facindu l prost, da, prost ca ea.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Multumesc pentru funda

| Lioana a răspuns:

Nu te mai gandi la asta. Nu aveai ce face mai mult. E ok asa cum a fost.

| Crackman a răspuns:

Eh ai timp sa exersezi

| blairelovesmusic a răspuns:

O sa-ti ramana mult timp intamplarea asta in memoria ta, o sa fie o amintire cringe de care o sa-ti aduci aminte noaptea, cand nu o sa poti dormi. Sper sa nu faci la fel cand o sa fi tu mamă. Violența, fie ea fizica sau verbala, nu este o solutie buna pentru a rezolva problemele ce intervin intr-o familie.

| Tatiana2af a răspuns:

Nu înțeleg de ce is atâtea persoane proaste care răspund. E bine ce ai făcut mai mult de atât nu puteai