| LaraClarice a întrebat:

Mai exista parinti care își bat si/ sau jignesc copiii în 2021?

28 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Normal ca exista in 2021 parinti care-si bat joc de copii, ce leg are anul? Oamenii sunt cam aceiasi mereu, mereu au existat asa parinti, de cand e lumea.

| Catrice a răspuns:

Nah,in secolul 21? Pai toți îs părinți moderni, cu training în parenting, vizite regulate la psiholog ca sa se dezvolte copilul cum trebuie... ăștia de pe TPU de zic ca ii bat părinții îs mincinoșihee hee

| LaraClarice explică (pentru Catrice):

Ah, ce frumos ar fi...

| Catrice a răspuns (pentru LaraClarice):

Visele sunt gratis.

| Frank51 a răspuns:

Bătaia e ok, important este să nu se ajungă mai departe.

| LaraClarice explică (pentru Frank51):

Cum,,ok"? În ce context? Cand e prea mult?

| Frank51 a răspuns (pentru LaraClarice):

Nu este bine să îl bați dacă nu ai încercat și alte modalități înainte, și nu e bine să îl bați din orice prostie. În schimb este bine să îl bați când nu mai ai altă soluție, majoritatea părinților nu știu cum să-și educe copii, e mult mai simplu să dai în el decât să îi explici.

| Werrich a răspuns:

Se pare ca da, nu doar ca ii jignesc dar ii si omoara cu cruzime, isi pun copiii sa intretina relatii sexuale contra-cost cu barbati, isi trimit copiii de 12 ani sa munceasca cu ziua, ii trimit la cersit la semafor:

https://www.g4media.ro/......rtiza.html

https://stirileprotv.ro/......resie.html

https://www.digi24.ro/......au-1523495

https://stirileprotv.ro/......beste.html

https://www.bistriteanul.ro/......-copiilor/

https://stirileprotv.ro/......emeia.html

https://www.libertatea.ro/......ii-3538309

| mastadont a răspuns:

M-aș mira foarte tare să nu existe. Astfel de părinți o să existe atâta timp cât va exista și lumea.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Chiar îi și omoară, vezi cazul din Maramureș (parcă).

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Există din păcate și copii care își jignesc și lovesc părinții.

| anonim_4396 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Părinți care își văd roadele educației lor*

| Werrich a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Asta este rezultatul anilor de trauma si de suferinta reprimata.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

... de multe ori fiindcă MERITĂ!

| LaraClarice explică (pentru JOHNtheADVISOR):

În cazul asta, cum crezi ca a ajuns copilul sa jignească parintele?
Ce ar trebui făcut sa nu se mai repete?
Părintele este răspunzător pentru acest comportament? Cum?

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru LaraClarice):

Dacă tu ca părinte ai fost și ești un exemplu prin tot ceea ce faci, atunci când sau dacă copilul o va lua pe căi greșite în viață nu ești tu răspunzător. Întrebarea este câți sunt cu adevărat un exemplu? Și atunci de ce ne mai mirăm de faptul că au luat-o în viață pe drumuri greșite.Copilul este precum un "burete", absoarbe și imită tot ce vede în jurul său, de aceea cei 7 ani de acasă sunt "fundația" pe care copilul se va ridica ca viitor adult.

| LaraClarice explică (pentru JOHNtheADVISOR):

E bine sau nu sa iti bati copilul?

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru LaraClarice):

Un copil care nu înțelege dacă îi explici cu calm și vorbă bună nu va înțelege nici dacă îl bați. Explică-mi exact ce a greșit și nu a înțeles de necesită bătaie.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Sunt trei categorii de părinți.Cei care își îndrumă copiii la bine, cei care așa cum au fost și ei educați la fel vor proceda cu copiii lor și cei care își îndrumă copiii la rele, uneori chiar forțându-i.Acum copiii când vor deveni adulți, nu este o regulă să să comporte asemenea părinților. Există copii care deși provin dintr-o familie bună, cu o educație aleasă să ajungă oameni de nimic, vagabonzi.La fel și cu cei din familii în care se obișnuia să se consume alcool,erau scandaluri, certuri, violență fizică, copiii pot să devină asemeni părinților, chiar și mai rău sau pot când ajung adulți să urască și să se ferească de asemenea relație toxică și să caute să fie un exemplu în societate.Totul depinde de tine personal, căci fiecare înțelege în funcție de capacitatea sa mintală cum va trebui să își trăiască viața și ce îi este sau nu de folos din educația primită pentru a-și întemeia propria familie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea ar trebui sa fie inversa : Exista parinti care nu-si bat/jignesc copii?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista si devianti de-astia care discuta cu ei in loc sa ii bata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.google.ro/......beste.html

| FantasyBoy a răspuns:

Avem nevoie urgent de o institutie precum cea din Norvegia(Barnevernet) ca sa avem cum interveni in timp util, si sa realizam decaderea din drepturile parintesti si condamnarea penala pentru rele tratamente aplicate minorilor, in mod expeditiv si eficient pentru salvarea copiilor.

| Chirosan a răspuns:

Sunt care fac si lucruri mai grave

| LaraClarice explică (pentru Chirosan):

Este bine sau nu sa bati copilul? Dar sa îl jignești?

| Chirosan a răspuns:

Dar ce intrebare e asta? Nu esti de pe planeta cu noi?