| alicia2000 a întrebat:

Mamici,ati avut copilasi care au facut varsat de vant,sau poate chiar voi? eu am facut acum trei zile, iar ieri mi-a facut si fetita cea mare de sase ani.am fost la medic si i-a dat un tratament cu aciclovir, 5 pastile pe zi si unguent.e normal ca un copil sa ia atatea pastile? eu iau tot asa doar ca am 10 pastile pe zi.voi ce ati luat?

Răspuns Câştigător
| GCS8 a răspuns:

Nu sunt mama happy am 14 ani si chiar acum sunt in ultima etapa a varicelei.
Tratamentul meu a fost astfel:
Eu i-au o pastila pe zi si la exterior folosesc mixtura mentolata cu eucalipt(cea mai recomandata).
in fine, eu am avut o forma mai usoara.Sora mea de 13 ani(cea de la care am luat) a avut o forma mai "grava".Lua mai multe pastile pe zi(chiar multe, ca cel al fetitei tale).
Nu te panica, e bine sa luati toate pastilele care vi le-a dat.

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Medicul este pediatru pentru fetiță?
Aciclovirul este pentru herpes, nu pentru "vărsat de vânt" (varicelă!).
Trebuie să stați împreună în casă, fără baie generală până la vindecarea completă.
Prea multe pastile, mai cere sfatul unui medic de la contagioase (specialist).
Multă sănătate!
Pa, pa.

| Liviu a răspuns:

De cand se ia pastile la pojar? Eu am facut de 3 ori pojar cand eram copilandru(pana in 14 ani)Insa neam de luam pastile.Vechea 'vrajeala' a mamei Nu te scarpina ca se fac mai mari.Neam de o ascultam, cum inchidea usa, cum ma scarpinam peste 'tat' laughing Pana si un caine puricos era gelos pe mine ca ma scarpinam asa din 'suflet' Eu zic sa te mai documentezi la astia mai batrani happy(nu zic de mine) Si sa afli ce si cum din batraniwinking

| alicia2000 explică (pentru Liviu):

Liviu ma refeream la varst de vant nu la pojar, sunt boli total diferite...m-as lua dupa batrani dar nici bolile de azi nu mai sunt ca altadata, si chiar nu-mi convine ca tratamentul prescris costa aproape 200 de lei, dar dam inainte!

| Liviu a răspuns (pentru alicia2000):

Vorba mamei, generatia mea mancam ganieti de prin curte, mancam aracet la gradinita, mancam cu mainile nespalate de la joaca.Si numai aveam nimic.Acum copii sunt parca prea sensibil sad

| alicia2000 explică (pentru Liviu):

Daca tot ce mananca este toxic... poate ai vazut clipul cu marul de la Carefour ce avea pe el sad

| Felys a răspuns:

De cand sunt eu nu am auzit sa se ia tratament la varsat de vant, astea sunt boli care vor trece de la sine in maxim 2 saptamani si singurul lucru care trebuie sa il respecti este sa nu iesiti afara,in rest,nu exista tratament,degeaba iei aciclovir, odata microbul luat, isi va face de cap si atat, aciclovirul nu vindeca, posibil sa reduca perioada desi nu prea as crede