| Apokales a întrebat:

Referitor la copiii de pana in 4 ani, este bine sa le dai o palma ca forma de pedeapsa atunci cand gresesc sau nu?

Unii psihologi considera ca o palma usoara este benefica atunci cand toate incercarile au dat gres: vorba buna, tonul ridicat, autoritar.

Altii considera ca nu este bine si ca totul trebuie abordat cu rabdare, chiar si cand are o criza de furie, cand plange, cand are privirea incruntata si incearca sa rastoarne obiecte de prin casa sau sa arunce cu ele, ei spun ca trebuie sa il tii aproape de tine pana se linisteste.

Si mai este ceva. Atunci cand copilul nu mananca, parintii au doua abordari. Una din ele ar fi aceea ca nu-l forteaza sau ii ofera ce vrea el de mancare pentru ca trebuie sa manance. Iar alta este o abordare directa, una in care se impotrivesc vointei copilului fortandu-l sa manance, astfel incat sa fie bine hranit.

Ambele abordari par sa functioneze in teorie, dar care-i cea mai buna pe termen lung?
Voi ce credeti, palma sau rabdare in cazul celor mai problematici copii?

Răspuns Câştigător
| Zuzu1991 a răspuns:

Pedeapsa, mai ales corporala, este un lucru foarte greu de aplicat
daca ii dai numai o palma usoara, nu o sa il doara si deci nu o sa ii pese, apoi o sa faca la fel, sau mai rau, ii dai o palma mai grea, o sa continue sa o faca, samd pana ajungi si sa il bati rau, si sa nu se lase din facut prostii, chiar sunt cazuri in care face ultimile tampenii si isi zice, las' ca parintii sunt asa de prosti ca imi dau o pedeapsa usoara
daca ii dai o palma grea din prima, atunci se pot intampla niste reactii psihologice pe care nu le poti prevedea, se poate inchide in sine insusi si sa nu mai comunice cu nimeni, chiar depresie, se poate razvrati pentru ca, considera ca nu a meritat o palma asa de grea, samd... se poate chiar sinucide, au fost cazuri, vazut la tembelizor, a luat o nota mica si decat sa se duca sa il PHOOTA parintii (nu imi retrag cuvantul, in cazul asta chiar e corect) mai bine s-a aruncat de pe bloc, dupa aia masa a zis in direct ca "eu i-am spus"... angry
este EXTREM de greu sa dozezi exact cata pedeapsa sa ii dai, mai bine nu folosesti pedepse corporale deloc

oricum, cum era aia: "violenta e ultimul refugiu al incompetentilor"
te consideri competent ca parinte?!?

| Apokales explică (pentru Zuzu1991):

La asta nu m-am gandit. Bun. Decat sa nu stii sa dai mai bine stai locului.
Si lasa zicalele ca asa pot sa spun si eu ca toti copiii sunt niste psihopati daca nu au educatie. Asta-i natura lor, niste pramatii violente si gata sa sfasie, niste manipulatori care plang pentru a-si atinge scopul si a face ce vrea.

59 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai fi un mare imbecil sa lovesti un copil de 4 ani fara aparare si care nu intelege ce i se intampla, mare imbecil

| Apokales explică (pentru suntserios):

Ok. Si cum procedezi cand te injura? Am vazut cazuri cand li se adreseaza mamelor urat. Ai incercat vorba buna si nu a mers. Ce ii zici? Ce faci? Plus ca din educatia pe care toti parintii moderni o aplica in ziua de astazi ies psihopati. Parinti cu aceiasi conceptie: "Nu dai in el. Cum sa dai in el?".

| suntserios a răspuns (pentru Apokales):

Daca un copil de 4 ani te înjura e clar ce educatiei i ai dat.

| Apokales explică (pentru suntserios):

Si daca aude pe strada, eu ce sa-i fac? Si ce fac cand imi adreseaza mie asta?

| suntserios a răspuns (pentru Apokales):

Daca un copil de 4 ani aude injuraturi pe strada si le repeta acasa ii explici 1, 2, 3 etc ori de cate ori e nevoie ca nu e bine sa spuna cuvintele lea si oricum el nu are de unde sa stie ca alea sunt injuraturi.

| Apokales explică (pentru suntserios):

Ok. Asta cu injuratul. Dar daca sparge ceva prin casa si se indreapta catre o vaza, apoi catre o telecomanda, catre alt obiect si tot asa? Ce pot sa-i fac in cazul in care vorba buna, chiar si tonul autoritar au esuat?

| suntserios a răspuns (pentru Apokales):

Nu il lasi sa sparga vaza, daca o sparge primeste pedeapsa. Puaza desene, pauza jucarii, pauza tableta sau orice altceva ii place lui. Tu cauți vad orice motiv sa il pocnești.

| Apokales explică (pentru suntserios):

Cam da, am o pofta sa ii trag una, mai ceva ca Basescu laughing.

| suntserios a răspuns (pentru Apokales):

Saracul copil.
De ce l ai facut daca nu poti avea grija de el?

| Apokales explică (pentru suntserios):

Ai inteles gresit. Sunt doar doua moduri de abordare gasite pe net si sunt diferite atunci cand vorba buna si tonul autoritar au cedat. Nu am copii. Acum stiind asta ai suflat usurat, nu? happy

| suntserios a răspuns (pentru Apokales):

Da am respirat usurat ca un copil de 4 ani nu e lovit de un imbecil

| Apokales explică (pentru suntserios):

Dar pot da in ai altora happy.

| suntserios a răspuns (pentru Apokales):

Daca vrei un pic de parnaie.

| Apokales explică (pentru suntserios):

Daca am trai in alta parte decat in Romania, poate ca da, faci si parnaie pentru asta happy.

| AlinTanase a răspuns (pentru Apokales):

Dacă injura râzi și îl intrebi unde a auzit asta,razand ca sa fie relaxat,cand aflii acest lucru îi spui sa iti explice tot ce a spus,daca reuseste il lasi, daca nu, il pefelsesti, ii spui aceste lucruri, ce se intampla daca reuseste si ce daca nu

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Răbdarea. Palma îl invață să reacționeze la stimuli sadici. El de multe ori dorește atenție, nimic altceva. Și poate ajunge la concluzia că durerea cauzată de palmă este semn de iubire. Și uite așa, alunecă pe panta sado-masochistă. Așa se zice că unele femei trebuie bătute bine, ca apoi să se simtă bine când fac treaba aia. Și totul poate porni de la niște palme de corecție când era mică.

| Adry05 a răspuns:

Eu încă îmi amintesc fiecare palmă pe care am primit-o ca și copil, vreți să-și amintească copiii voștri toată viața când ați dat în ei? zic și eu

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai daca psihologii care au cercetat domeniul si comportamentul, au zis ce au zis, cine suntem noi sa zicem cum este bine sau nu? big grin

Desigur, ca o parere... este acceptata. Eu personal, nu as da intr-un copil, doar l-as pedepsi. Sau NU, as incerca sa ii explic intr-un asa fel incat sa inteleaga, iar daca mai face, il las sa rezolve singur problema devil

| Mosotti a răspuns (pentru DoarBogdan):

Pai sincer multi psihologi sunt vai de mama lor, trebuie sa mai gandim si noi, nu sa luam doar ce ni se spune, ca asa suntem manipulati de fapt.
Asa cum tot multi idioti de psihologi vor sa reabiliteze un criminal sau bataus, apoi cand ala iese afara, comite treaba iar.

Si ca sa-ti arat ca asa este ca multi psihologi habar nu au ceva de viata de baza, daca se duce un baiat sau fata total neatractivi si spune ca nu sunt placuti de eventuali parteneri, 90 % din psihologi nu zic clar "nu esti deloc atractiv, de aia", te ia cu altele, doar cu ce trebuie nu! Ala aplica ce zice aia si vede tot ca nu merge, si da banul in prostie, timpul trece, si aia e.
Evident daca comportamentul este okey e valabil asta.
Desi si daca comportamentul nu e okey, chiar daca-s inchisi in ei, nu conteaza, tot vor simti ca-s placuti, simt priviri, simt ca ceilalti vor sa-i bage in seama, nu cont ca refuza el sau ea, ca are problema de comportament, deci oricum o dai, nu tine.

Testeaza sa vezi.

Eu din ce vad si am vazut, deci practica, este ca unde numerge cu vorba buna, merge si cu palma, merge chiar f bine! Iar dupa 2-3-4-5 sedinte din astea, nu mai face pentru ca vede ca nu ii merge.
Deci e f simplu, nu trebuie sa ma iau dupa nici un pisicolog.

De zeci de ani merge asta!
Cu fortat la mancat da, aici nu-s de acord, e o prostie.

Cine suntem noi? Suntem niste oameni care analizam ce zic ei psihologii, comparam si cu practica, nu luam de buna aiurea orice.

| Apokales explică (pentru Mosotti):

Lasa criminalii, eu vorbesc de copii de pana in 4 ani, dupa 4 ani devine mai greu sa-l formezi si poate fi trauma.
Si ce faci cand nu mananca suficient? Nu mananca suficient, nu se dezvolta. Ce faci?

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Pai da! De aia zic si eu, de pana in 4 ani, 3-4 ani, cati nesimtiti n-am vazut asa de cere palme.

Cand nu mananca suficient mergi la medic si vezi ce are, ca are o afectiune, altfel mananca normal de la sine, e f simplu.

| Holiday a răspuns (pentru Mosotti):

De fapt comportamentul neadecvat al copilulului e doar esecul interactiunii parintilor cu el. Cei care au copii de genul asta, ar trebui de fapt sa-si dea singuri palme.

| Apokales explică (pentru Mosotti):

Sunt copii care nu vor sa manance, chiar daca mancarea este buna. Iti testeaza intr-un fel limitele.
Sigur ca mai este si faza aia in care dai ca nebunul in el, il terorizezi, la naiba!

| Mosotti a răspuns (pentru Holiday):

Nu neaparat! De multe ori genetic mosteneste un caracter infect si cere palme sigur, daca nu sti, iti zic eu ca de multe ori copilul mosteneste caracterul parintelui de sex opus, verifica sa vezi.

Si daca are gena de scandal, i-o potolesc eu sau parintele ala care o fi, rapid.

Tu gandesti ca si multi psihologi, nu iei genetica in calcul care e mare parte din problema, ca si educatia vine tot pe fundalul genetic, ala iti dicteaza cum se muleaza sau daca se muleaza educatia data!
Daca ai gene bune, esti cuminte oricum ar fi ca asa ti-e felul, chiar daca mama zice "da ma in cap", tu nu vei da, ca simti ca nu vrei.

Si o dovada clara este de ex cand un barbat vede in familie ca tata bate pe mama si face la fel, deci varianta ta cu educatia.
Si cazul genetic opus "eu NU, nu vreau sa fac cum am vazut, ca nu e bine asa".
Deci la aceiasi educatie poate reactiona opus un copil depinzand de materialul genetic la care e predispus.

Degeaba ma inveti pe mine sa ma droghez daca cand pun gura vomit la toate drogurile sau nu-mi place! Nu voi lua.
Dar daca-s predispus la porcarii, abia asteapta creieru sa se regaseasca in educatia aia si pac, isi da drumu la softul mizer.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Daca nu vrea sa manance are o problema medicala ori la cap ori alta! Mergi la medic si investighezi, cand nu ai pofta de mancare nu conteaza ca e buna mancarea, nu iti vine sa mananci, iar daca incerci, nu intra, nu o simti asa buna.

Daca nu are nimic si nu vrea, ia sa nu vrea! Sa vezi ca mananca pan la urma cand ii e foame.
Isi permite sa nu manance cand inca nu ii e asa chiar foame, altfel nu merge, e ceva natural.

Si daca...e smecher si testeaza limitele ca javra, pai hai sa vedem care-i mai smecher, sa vezi ca mereu o sa am 1-0.
Pai vecinu de sub mine doar asa se potolea! Mama ce al drecu era doamne.
Imediat cum s-a marit, a plecat de acasa dupa majorat si treaba lui, dar cand era mic era jale.
Vroia sa-i manipuleze pe parinti, facea urat, tipa, urla, cum nu era ca el, cum gata. Si parintii erau f okey ca ne vizitam des adica ei si parintii mei.

La scoala se batea, probleme. Doar nu i-a zis ma-sa "bate-te ma la scoala, deranjeaza ora", nu, avea gena a dracu de jigodie ancestrala, adica dupa natura avea gene de barbat adevarat, rau, agresiv, al dracu.
Si sora lui a fost cuminte, ascultatoare, note bune, deci vezi? In aceiasi familie.

| Apokales explică (pentru Mosotti):

Asta am mai auzit-o cu sexul opus. Dar nu m-as baza pe genetic cand vine vorba de educatie. Luam un copil normal, ceva mai razvratit si ne gandim ce facem cu el cand ni se opune. Cam asta era ideea. Nu zic ca nu functioneaza si vorba buna, dar multi vad ca resping ideea de ai da o palma, total. Este palma aia atat de periculoasa? Il distrugi sau o asociaza cu ce se intampla pe vremuri, cand lumea nu stia de parenting?

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Pai cine zice cum va avea efect educatia cutare, nu genetica?! De aia e razvratit, ca altfel e un copil cuminte.
Pai resping unii in ai da o palma si ii lasa pe copii sa li se urce in cap, e treaba lor.

Distrugi daca dai abuziv, altfel e tocma bine cum ai pune apa pe un foc sa-l stingi.
Dar nici asa sa ma distruga el pe mine!

Pai un copil normal razvratit e clar ce facem daca se opune abuziv, daca nu merge cu vorba buna, pac pac si rezolva repede.

| Apokales explică (pentru Mosotti):

Da. Parerile sunt impartite pe aici. Suntem 2 pentru palma si 4 pentru vorba buna pana cand asculta.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Am zis daca nu asculta nici dupa 10 ori vorba buna! Normal ca intai se incearca cu vorba buna de mai multe ori, dar nici sa stau 100 ani sa tot incerc pana innebunesc eu!

| Mosotti a răspuns:

Depinde de copil, e relativ, daca intelege de vorba buna si merge asa, e ok, daca nu si nu, si e din ala al dracu care se pune jos si tipa daca nu-i iei ceva, merita 1-2-3-5-10 palme! S-a constatat ca asa se potolesc aia rai de tot care vrea sa te calareasca ei pe tine.
Ai rabdare, dar daca orice faci ti se urca in cap, schimbam tactica.

Deci in functie de copil se aplica metoda care trebuie.
Daca nu mananca, sa nu manance, nu trebuie fortat, ca daca ii e foame mananca el, daca nu nu mananca, e f simplu, asta e altceva.
Iar daca vrea sa manance aia si nu aia, ii dai ce vrea, asta nu este nici o problema.

| Mosotti a răspuns:

Palma e sfanta uneori cand nu merge cu nimic altceva, dar mancarea fortata da, e idiotenie.
Cunosc destui care cer palme, si am vazut cum imediat s-au potolit, ai dracu sa vezi ce tipau, ce tumbe faceau ca nu vroia tacsu sa-i ia nu stiu ce rahat de jucarie, cand i-a f doua palme gata, liniste, deci se poate. A trecut direct de la tumbe la liniste.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pedeapsa my ass. Tu ce iti aduci aminte de la 4 ani? Practic, nimic. Copilul ala la 4 ani e ca un ciine/pisica, cel mai bine functioneaza EXEMPLUL si RASPLATA, nu pedeapsa. Mai toti cretinii cu sfaturi de-astea gen bate-l sunt imbecili care nu ofera nici un exemplu pozitiv, gen ei isi lasa hainele peste tot dar bat copilul ca nu si le aseaza frumos in dulap.

| Fatamuntilor a răspuns:

O palmuta la fund nu va rezolva problema! Si nici nu va intelege.E prea mic.Iar cand va fi mai mare va rabufni la randul lui.
Poti insa stabili reguli si recompese.
In loc sa ii dai o palma la fund poate sta izolat 4 minute intr-un loc stabilit.Sau sa anulezi iesirea in parc in ziua respectiva.
In privinta mancarii.Nu ii bai daca nu mananca la o masa.Dar nu va primi nimic pana la urmatoare gustare.
Poti pune de exemplu portii mai mici.Sau sa aranjezi frumos farfuria.Sau sa pui mancarea in farfurii special pentru copii cu persoaje din desene animate.
Si de ce nu sa fie langa tine cand se gateste.

| Apokales explică (pentru Fatamuntilor):

Cum nu intelege, dar stie sa rabufneasca mai tarziu? A spart vaza, am aplicat palmuta, iar mai tarziu nu mai rabufneste pentru ca stie ca a meritat-o. Asta daca n-ai dat ca nebunul.
Asta cu mancarea am auzit-o, doar ca n-am scris-o. Asteptam sa vina cineva cu ideea. Altfel nu mai aveam ce dezbate happy.

| sabin89 a răspuns:

Cu palma? de ce nu cu nuiaua?

| Apokales explică (pentru sabin89):

Esti primul care ridica miza laughing. Teach me, master!

evenso
| evenso a răspuns:

Sub nicio forma nu cu agresiune fizica rezolvi problemele cu copiii. Si niic cu fortatul la hranirea lor.

| Apokales explică (pentru evenso):

Cred ca tu n-ai luat bataie cand erai mic. D-aia imi raspunzi aiurea acum laughing. (glumesc)

| Apokales explică:

Ideea era de o palma usoara, nu bataie in toata regula. In cazul asta mai bine il pup cand face o prostie decat sa-l snopesc.

| StrongHeart a răspuns:

Nu,nu cred in educatie cu violenta si consider ca ar fi o lume mai buna daca oamenii care se gandesc ca e ceva normal sa faci asta nu s-ar reproduce.

| Mirel4412 a răspuns:

Pai si in viata dupa ce incerci un lucru si gresesti si ai munit mult, "te doare". Asa si cu palma asta cred ca e asimilata de copiii ca "daca faci asta o sa te doara"

| Apokales explică (pentru Mirel4412):

M-am convins si cu palma asta cum este. Daca stii s-o dai, bine. Daca nu, atunci las-o balta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu unul am primit multă bătaie chiar fiind un copil aș spune aproape "model" și premiant. Am o traumă din acest punct de vedere și sper să nu mă împingă cel rău să dau vreodată în ai mei copii. Bătaia merge pe moment, dar lasă răni ani de zile. Când despre hrană, este un subiect extrem de prost manevrat de părinți (a se vedea: copii obezi, schilozi, anemici). Eu cred că trebuie să se facă o prioritate în cap de listă ca măcar atât cât copilul e sub acoperișul tău, să aibă o hrană adecvată și bogată în nutrienți. Copilul de mic ar trebui să fie educat ce e bun și ce e rău și să aibă cunoștințe de bază de nutriție. Trăiesc într-o familie care a eșuat din acest punct de vedere. Din 3 copii, unul e schilod, altul obez, eu am fost ambele, dar m-am redresat pe baza propriilor informări. Lucrurile astea au pornit din faptul că părinții nu au nicio educație la capitolul nutriție și îi hrănesc cu ce vor ei, adică : excese ori deficiențe. Treburile astea sunt mai mult decât triste. Problemele cu greutatea duc la foarte multe afecțiuni, de la probleme hormonale la cardiace și altele o mulțime. Lăsând copilul să aibă din pruncie aceste probleme, îl nenorocești. Odată ce se obișnuiește prost, greu se dezvață la maturitate. Eu am avut un noroc chior că mi-a venit mintea la cap pe la 11 ani. Dacă nu îmi venea atunci, probabil nu îmi mai venea niciodată, iar așa sunt mulți copii, crescuți anemici sau obezi, cresc așa, nenorociți pe viață.

| UnDiavol a răspuns:

Nu Absolut Niciodată Nu

Nicio palmă

| Apokales explică (pentru UnDiavol):

Nu dai sa-i ramana semn sau ceva. O palma la fund cat sa faca contact. Si asta atunci cand totul esueaza. Plus ca mai vad la unii cum le dau dulciuri si alte prosti pentru ca spun ei: "Altceva nu mananca.".

| UnDiavol a răspuns (pentru Apokales):

Eu nu sunt Absolut deloc de acord la dată palme

Am săi explix cu Toată inima pana înțeleg nici nu o sama deranjez un singur gram
Nu înțeleg? Foarte bine o pedepsesc in camera ei Aia e fără certa fără scandale fără bătaie

| UnDiavol a răspuns:

Dacă îți iubește copilul cu Adevărată nici nu exista răbdare

Aboslut Niciodată in viața mea nu o sa dau in sufletele mele inimile mele le explix toată viața

| LaraClarice a răspuns:

Sincer, daca un parinte recurge la bataie insemna ca nu stie sa își educe copilul. E cel mai scurt drum spre a conditiona comportamentul copilului, dar si cel mai distructiv.
Iar treaba cu mancarea, e total gresit sa il indopi, sau sa ii dai numai ce ii place. Daca se satura, e ok, nu vad de ce ar trebui sa manance in continuare.

| al0o0o0 a răspuns:

Nu cred ca este deloc normal sa-ti lovesti copilul pentru ca poate ramane cu traume sau poate sa ajunga sa te stie de frica, cea mai urata relatie parinte-copil si cea mai toxica de altfel. Parerea mea este ca trebuie sa incerci sa tratezi totul cu rabdare daca vrei ca mai tarziu si copilul tau sa aiba rabdare cu tine. Cand sunt mici, toti copiii plang si urla, trebuie sa-i lasi in nebunia lor, sunt doar niste copii pana la urma. Din nou, si la faza cu mancarea, nu trebuie sa fortezi copilul, trebuie sa ai rabdare cu el si sa-l lasi in pace. Mi se pare cea mai mare prostie sa-i indesi cu forta mancare copilului pe gat.

| Apokales explică (pentru al0o0o0):

Ok, apreciez. Totusi mi se pare si aiurea sa te invarti dupa el, asa cum a propus cineva mai sus, sa-i faci mancarea mai atractiva. Asta face viata de parinte groaznica.

| al0o0o0 a răspuns (pentru Apokales):

Ai si tu dreptatea ta pana la urma.

| Gusticel a răspuns:

Eu nu i-as da palme propriului copil, indiferent ce ar face.
Daca propriului copil ii dau palme, atunci pe restul oamenilor ar trebui sa ii impusc naiba. Nu poti sa te porti cu copilul tau mai urat decat cu toti ceilalti oameni. Cu copilul tau trebuie sa te porti mai frumos decat cu oricine altcineva, ca de aia e copilul tau.

| Apokales explică (pentru Gusticel):

Bine. Si cum gestionezi o situatie, poate n-ai avut problema asta, inteleg, sunt copii si copii, in care copilul are o criza de nervi si incepe sa arunce cu lucruri de prin casa?
Recunosc ca fara palma pe mine ma depaseste.

| Gusticel a răspuns (pentru Apokales):

Il iei in brate si incerci sa il calmezi, sa-l mangai, sa-l pupi. Eu asta as face. Nu mi se pare corect sa dau in cineva fara aparare si care are vreo 10-15 kg maxim si oricum nu intelege ce se intampla. Copiii sunt copii.

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru Gusticel):

Exact asa fac eu si functioneaza perfect, eu sufar sa mi vad copii plangand, ma doare foarte tare, cum sa dai palme la copii? copii au nevoie de iubire. majoritatea copiilor care au fost izolati sau batuti au comportament agresiv, de cele mai multe ori fug de acasa si devin victime ale anturajelor

| AlinTanase a răspuns:

De ce sa ne ranim copii? Am 2 fetite si nu ar fi niciodata bine sa le ranesc eu sau sotia mea cu cea mai inofensiva palma.
Ar trebui sa construiesti o relatie cu copii sau acestia se vor razbuna, o sa iti ascunda foarte multe lucruri.Acestia daca fac dezastru ar trebui sa ramai calm/calma si sa incerci o abordare psihologica.
Exemple negative
1Ai tu bani sa repari asta?
2*sa il lovesti*
3sa tipi la el
Exemple pozitive;
1Daca a spart/a rupt ceva iei acel lucru si ii spui ca vrei sa ii arati ceva(ramanand calm/calma) si ii explici ca si tu esti la fel cand acesta/aceasta este obraznic/ă, te superi dar nimic nu poate sa iti repare bucata lipsa din inima la fel ca acel obiect. Apoi ii poti spune ca acesta poate repara greselile dar nu in totalitate
2 Daca acesta la fel, rastoarna, stica etc. Ramai calm/ă pentru ca el poate fi furios si tot ce face este necontrolat,(la fel faceam cand eram mic) și puteti gasi metode sa isi descarce furia, sa respire sau un sac de box ar fi ideal.Nu incerca sa intervii prea mult, daca vede ca nu iti pasa se va opri si poate face altceva asa ca atunci cand prevezi o criza de furie din partea acestuia fa ceva cu obiectele ce nu le vrei aruncate, daca acesta vede ca nu iti pasa desigur isi va da seama ca nu iti face ceva ce pe tine te deranjeaza.

| Raspundebine1 a răspuns:

Copiii nu sunt caini pe care sa ii dresezi, o palma e egala cu apa aia pe care dai pe caine.
Bataia poate fi benefica dintr-un punct de vedere, copilul o sa devina independent mai repede pentru ca o sa plece de acasa cu prima ocazie.
deci, e o metoda buna, scapi si de copil si isi incepe si viata mai repede, doar ca nu o sa il mai vezi

| ionicabubulina112112 a răspuns:

Daca l bati de mic nu e o prob.Ai patit o si tu pe pielea ta.....stii cum e