| anonim_4396 a întrebat:

Sa-ncep cu inceputul. Eu am 16 ani si am un frate si o sora mai mici. Tatal nostru nu e un om rau, dar de mici ne batea cu nuiaua. Eu am primit multa bataie pentru prostiile lor, mereu am fost un copil cuminte, dar, asta a fost. Pe la 13 ani totusi s-a oprit din a ma bate, fiindca cresteam si oricum nu avea ce imi reprosa, invatam foarte bine(asta faceam si pana atunci)si imi faceam toate treburile. Va dati seama ca nu este ok sa bati copii, mai ales in situatia asta, cand eu imi vedeam de treaba mea, chiar nu eram un copil rau, eram fricos. Dar acum nu este despre mine, astazi, dupa ce a trecut mult timp de cand nu ne-a mai batut, a batut-o pe sora mea, care are ea acum 13 ani. Este o situatie in care nu stiu ce sa fac si ce opinie sa am. Sora mea are o camera dezgustatoare si nu face nimic din ce i se cere, nu invata bine deloc ei are un comportament lipsit de respect. Tata a incercat sa ii confiste telefonul ca sa faca curatenie, iar ea s-a dus si a strigat la el "Hotule" si s-a urcat peste el si a dat in el. Mi se pare o badaranie imensie... asa se poarta mereu cu el. Nu pot sa spun ca merita batuta, ca si eu am fost si stiu cum e, sa te arda ca focul sa nu poti sa mai stai nici in pat 2 zile... Ma simt oribil sa spun ca ar merita, dar pe de alta parte asa comportament e strigator la cer. Daca i-as zice lui tata ca nu sunt de acord cu faptul ca o bate, ar suna ca si cum as zice ca sunt de acord cu comportamentul surorii mele. Nu stiu ce sa fac, ce sa cred, cu o sora nesimtita si un tata care parca are o "dependenta" de a isi bate copii. Nu stiu, daca ma puteti ajuta, cu o experienta sau un sfat. Apreciez mult

22 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dupa cate ti-a facut vezi tu dumnezeu ii ofera acelasi tratament lui. Sio merita

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Suna aici : 116 111.
http://www.telefonulcopilului.ro

Trebuie sa faci asta, este spre binele tau si al surorii tale.

Iti multumesc eu ca esti un frate bun :)

| anonimg a răspuns:

Eu nu prea aș da vina pe copii. Caracterul copiilor este întotdeauna rezultatul muncii părinților.
Dacă un copil nu își face curat in cameră înseamnă că nu se simte la el acasă, că nu îi place acel loc. Și acest aspect se găsește în 90% din familiile cu copii.
Educația se învață cu dragoste. Dar unde nu este dragoste, atunci este nuia, palme, ceartă, ton ridicat și altele de felul acesta.
Atmosfera din casă o face întotdeauna părinții.
Dacă sora ta s-ar fi născut într-o altă familie unde dragostea ar fi fost la ea acasă, acum ar fi avut un altfel de caracter.
Tatăl tău, chiar dacă se duce la muncă este un om leneș. El își neglijează familia; pentru că dragostea și educația trebuie să fie pe primul loc, și apoi banii. Când cineva își cumpără o mașină, nu caută să își pună cea mai bună benzină și nu-l mai interesează că merge cu cauciucurile dezumflate. Un șofer este nebun dacă își lovește mașina pentru că ea nu merge cum își dorește. Ci trebuie să aibă grijă de absolut toate aspectele mașinii ca aceasta să meargă bine.
Așa și în familie: părinții trebuie să aibă grijă de toate aspectele, de toate nevoile familiei. Un părinte este nebun dacă își lovește copii, familia, dacă aceasta nu este după cum îi place lui.
Un agriculor degeaba se muncește să pună răsaduri în pământ și nu se îngrijește să sape, să ude, smulgă buruianul. Părinții degeaba dau naștere la copii dacă nu se îngrijesc cu dragoste și rabdare de educația copiilor.
Cearta în familie este la fel ca și coasa în mijlocul recoltei: tai și buruianul, dar și planta care ai sădit-o. Numai că oamenii ar fi scăpat de judecata lui Dumnezeu dacă nu ar fi dat naștere la copii.
Eu cred că sora ta a luat hotărârea ca să își facă singură dreptate, pentru că a văzut că este lipsită de ajutor în fața unui... -in fața tatălui vostru.

Nu știu ce poți să faci tu ca să educi mai întâi pe tatăl tău și apoi pe sora ta.
Cartea "Căminul adventist" ar trebui să fie citită, cunoscuta de absolut toți oamenii:
https://www.viatasisanatate.ro/caminul-adventist
https://m.egwwritings.org/ro/book/2026.2

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Mulțumesc mult!

| StrongHeart a răspuns:

Asculta-ma.Nu o sa ma crezi dar fa cum iti spun, am vazut in repetate randuri ca functioneaza.
Trebuie sa dai cu tamaie prin casa si sa te rogi.

| Sophieka a răspuns:

Buna

Sora ta a devenit astfel datorita situatilor traumatizante pe care le-a indurat ca si tine si fratele vostru. Doar ca fiecare obtine o personalitate anume din cumulul experientelor / batailor / violentelor verbale / mediului de acasa / de la scoala / din mediul anturajului etc.

Voi toti traiti intr-o familie toxica, iar acest barbat nu e capabil sa fie un tata, din tot ce spui tu. Nu stiu ce s-a intamplat cu mama, fiindca nu ai mentionat-o deloc.

Cred ca aveti nevoie de ajutor, fie sa telefonati la 116.111 sau sa vorbiti cu psihologul scolii. In orice caz, nu puteti continua astfel.

| anonim_4396 explică (pentru Sophieka):

Mama nu este implicata deloc, este aeriana. Multumesc mult de raspuns.

| Sophieka a răspuns:

Chiar si mersul la politie ar fi o solutie, dar mai intai eventual o discutie cu un psiholog, si sa fiti pregatiti psihic pentru a va despartii eventual de acest barbat cu titlu de tata pe termen definitiv sau de lunga durata, pana deveniti majori, pe propriile voastre picioare...Si poate veti vrea sa reluati legatura... Dar crezi ca merita sa continuati cu el?

| Sophieka a răspuns:

@AnastasiaK Este atat de deschis la minte incat isi traumatizeaza copii...El a explicat prin ce trece si el si fratii lui...Este clar ca, cu un astfel de personaj, nu poti sta la o discutie si nici atat sa-l indrumi la a citii o carte despre parenting.

| AnastasiaK a răspuns:

Nu prea ai ce să faci. Dacă erai în orice altă țară, ti-as fi sugerat un telefon la poliție pentru că nu e doar greșit ce face tatăl tău, ci ilegal.

Sora ta, pe de altă parte, este crescută tot de părinții tăi. Faptul că este așa cum este se datorează exemplului prost pe care l-a avut. Ce nu înțeleg și probabil nu vor înțele mult timp părinții este că educația unui copil rezultă mai mult din modul în care se comportă ei decât din cum le zic să se comporte.

În fine, nu intrăm în subiectul parenting acum. Revenind la întrebare: îți sugerez să-ți ajuți sora, prin explicații calme sau cum consideri tu de cuviință, să se comporte în așa fel încât să nu se ajungă la bătaie.

În cazul în care crezi că tatăl tău este un om suficient de deschis la minte încât să poată accepta sfatul copilului lui (al tău adică), îi poți explica părerea ta, exact cum ai spus-o și aici...că nu ești de acord cu comportamentul surorii tale, dar nici nu crezi că ar trebui bătută.

Sau dacă este un om care citește, îl poți îndruma către site-ul Ioanei Chicet-Macoveiciuc, care din punctul meu de vedere prezintă cele mai sănătoase metode de parenting și demonstrează prin copiii pe care îi are că se poate face o educație nu doar fără bătaie, ci fără pedepse, ascultând opiniile copiilor, fie că au ei și 3 ani. În fine, să-i explici unui om care își bate copiii că se poate fără pedepse și țipete e un pic SF, dar deh, nu ezit să recomand articolele Ioanei când am ocazia, poate vede altcineva aici și îi e de ajutor (printesaurbana.ro e site-ul).

| anonim_4396 explică (pentru AnastasiaK):

De acord, multumesc mult.

| AnastasiaK a răspuns:

Mie îmi place că toți care răspuns recomandă telefonul copiilor.

Pai bă, deștepților, abuzurile sunt încă normalitate în România...nu suntem în situația în care tatăl care îsi bate copiii e o excepție și copiii vor ajunge pe mâna altcuiva din familie care gândește total diferit. Nu, vor ajunge la cineva care gândește total la fel și care probabil nici n-o să aibă posibilitatea financiară de a-i întreține...sau în vreun centru în care pun pariu că ăștia care dați sfaturi așa ca niște floricele pe aici nu ați călcat niciodată ca să știți ce condiții groaznice sunt.

| anonim_4396 explică (pentru AnastasiaK):

Da, am fost surprins sa vad ca aceasta situatie pare asa de neobisnuita pentru cei ce au raspuns. In realitate, nu este nimic rar, eu unul. deja m-am obisnuit. Nu este corect, dar asta e realitatea.

| AnastasiaK a răspuns (pentru AnastasiaK):

Mainly răspunsul ăla era bun pentru @Sophieka care deși mă are la ignore (și imi amintesc exact conversația in care abera și deranjată de corecturi a dat acel ignore) ține să-mi răspundă.

Dacă tot citește ce scriu, îi mai zic și eu:
Floricică dragă care trăiești printre norișorii tăi fermecați, tu nu știi ce înseamna bătaia în România și se vede că vorbești din auzite și nu ai cunoscut personal cazuri. O parte mare din acești "abuzatori" își IUBESC copiii, doar că așa au fost ei învățați că se face educația și așa au fost educați și ei. Ei pur și simplu NU REALIZEAZA că fac ceva greșit/imoral/ilegal. La articolele de parenting am recunoscut că am exagerat, deși să arăți "uite că se poate și fără bătaie" nu strică, dar mulți ar fi deschiși la o discuție și ar învăța din asta. Unii nu, unii se cred superiori tuturor si cred ca nu au de invatat de la nimeni...dar astfel de oameni ignoranti există si printre cei care nu comit "abuzuri". Băiatul știe cel mai bine cum să abordeze situația cu tatăl, dar fii sigură că nu e prost și că dacă voia să fie separat de tatăl lui, știa cum să rezolve până acum.

| anonim_4396 explică (pentru AnastasiaK):

Mulțumesc mult de raspuns, asa este. Am si scris, "el nu este un om rau, dar ne bate...". Atata stie, el si probabil mare parte din generatia lui de pariniti. Nu il urasc, ma mai incurajeaza, mai da un sfat, dar e limitat de "asa m-au invatat parintii". Multumesc ca ai punctat si ca intelegi situatia, dincolo de ce ar fi ideal intr-o lume imaginara happy

| anonim_4396 explică (pentru AnastasiaK):

Totiiiii ar trebui sa te aibe la ignore! Raport.

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

Ho, disperato! Faci spam aiurea

| Alverto a răspuns:

Doar așteaptă până la 18 și demonstreza-i tatalui tau că nu a fost vine sa va bată. o să regrete mai târziu, dar până atunci tu apucă-te și fă ceva, pornește de la hobby-uri și pasiuni și după fă din ele o sursa de venit, citește foarte mult despre educație financiară și dezvoltare personală (recomand "Tata bogata, Tata sărac") și după aplica ce ai învățat și arata i tatălui tău că ești un învingător prin fapte
Iar cu privire la sora ta, aici ii dau dreptate, daca este așa o nesimțită încât să nu își facă macar curat in camera și are și un caracter prost merita, uite te la tatăl tau... Nu v-a părăsit și încă are grija de voi (tot ce vrea este să îl ajutați din când în când la treburi din casă, sa nu îl jigniți sau să râdeți de el, e părinte și vrea doar ca tu și frații tăi să ajungeți cineva mai bun decât a reușit el, bineînțeles fara agresivitatea lui și răutatea)

| anonim_4396 explică (pentru Alverto):

Multumesc mult!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa știi ca nu ai nicio responsabilitate din punctul asta de vedere, sa nu te simti responsabil cumva...
Esti desptul de mare încât sa înțelegi dacă bataia e atat de grava încât sa ceri ajutoare.
Sora ta se poarta intr-o anumita maniera cu tatăl tău în mod firesc, cum sa te porți cu cineva care te bate.
Care te bate intr-un moment foarte delicat din viata ta.
Adolescenta e un moment delicat și care implica foarte multe schimbări.
Puține lucruri poti sa faci, ești mic și depinzi de părinți, si ei știu asta, când o sa aibă 20 sora ta nu cred ca o s-o mai bata...
Unicul ajutor pe care ti-l pot da eu, real, este sa-ti spun ca orice ar face surioara ta, nu îl justifica pe taica-tu sa o bata, mai ales in felul în care descrii tu bataia.
Dacă mai vrei sa adaugi ceva sau cauti un alt răspuns eu sunt aiciwinking

| AlexElektro1987 a răspuns:

Salut. Ce spui tu pare o situatie complicata dar este destul de simpla. Nu este corect nici ce face sora ta, dar nici faptul ca tatal tau o loveste nu este corect si nu constituie o rezolvare dar din ce imi spui tu, avand in vedere ca spui ca tatal tau nu v-a mai batut de mult, sora ta l-a adus intr-un prag atat de mare de disperare, incat are noroc ca tatal tau ca s-a controlat si nu a batut-o pana sa nu se mai ridice de jos.
Incearca sa vorbesti cu sora ta sa afli de ce are acest fel de comportament ( si incearca sa ii spui si tatalui sau mamei tale sa vorbeasca cu ea daca nu au facut deja asta si sa afle si ei motivele comportamentului ei ), de ce nu vrea sa invete si sa ii spui ca nu este corect comportamentul sau fata de tatal vostru, mai ales daca tatal vostru se poarta bine cu voi, adica nu va jigneste, nu va loveste fara motiv, nu tipa degeaba la voi sau din motive banale, iar eu daca as fi in locul tatalui tau si as vedea ca dupa mai multe discutii ( sau dupa ce ii confisc anumite lucruri sau ii tai anumite drepturi, ii confisc telefonul, fara internet, fara televizor sau fara iesit afara ) in care am incercat sa o fac sa inteleaga ceva, iar ea in loc sa inteleaga, sa se conformeze, ea mai rau face si vine si ma si loveste, eu nu as mai baga-o in seama un timp destul de mare, nu as mai vorbi cu ea, nu as mai lua-o nicaieri unde ma duc, nu as mai duce-o nicaieri ( la scoala sau in vreun loc in care se mai duce ea ), nu as mai vorbi cu ea deloc sau doar lucruri simple.
Deci, incearca sa le spui si parintilor tai sa discute cu ea si incearca si tu separat sa discuti cu ea si eventual poti sa ii spui tatalui tau sa nu ii mai acorde atentie o anumita perioada ca poate o sa se linisteasca.

| anonim_4396 explică (pentru AlexElektro1987):

Multumesc mult de sfaturi.