| AndreiAdutu008 a întrebat:

Salut, am un fiu de 12 ani care se joaca non stop pe playstation. Am incercat sa il iau si sa il ascund dar il gaseste mereu si se joaca in loc sa isi faca temele. Ce sa ii fac?

Răspuns Apreciat de Editori
| wpetterssone a răspuns:

Echivalarea unui program, stabilit. Stabilirea de obiective poate ajuta. Vreau ca până la sfârșitul anului să învăț să conversez mai bine în engleză. Mă dedic studiului limbii engleze, astfel ca la sfârșitul anului să pot ține o conversație cu un vorbitor mai avansat decât mine în engleză. Apoi, timpul rămas și-l poate petrece cum dorește.
Impunerea de limite poate fi utilă. De asemenea și impunerea unor restricții în cazul încălcării limitelor ar putea fi folositoare.

7 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Trebuie să îl faci să înțeleagă că întâi trebuie să se ocupe de teme.
În locul tău aș pune jocul undeva de unde să nu îl poată lua.

| opreadavidandreionlinemereu a răspuns:

Pai puteti sa il luati la serviciul dvs

| darrio2007 a răspuns:

Vinde-l.
Nu fiul, bineanteles.

| dragodana a răspuns:

Salut!
Ascunde jocul pe la rude ca sa nu-l mai gaseasca.
Impune niste recompense.De exemlu; si-a facut temele fa-i mancare lui favorita, mai multi bani de buzunar sau altceva care ii aduce bucurie(nu jocul).
Cred ca este dependent de jocuri. Poti sa-l trimiti la psihologul scolii.

| RainbowThanos a răspuns (pentru darrio2007):

Frate, nu exagera laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru RainbowThanos):

Eu nu exagerez, era doar o gluma. Ascunde jocul in asa fel incat sa nu-l mai gaseasca. Ca nu stii sa-l ascunzi, asta e clar.

| RainbowThanos a răspuns (pentru darrio2007):

A ok happy