| AlexDorinel a întrebat:

Ce părere aveți dacă le as spune părinților ca mi bag ceva în comunism și ca nu-mi place sa fiu pus sa fac ceva forțat?
Da nu începeți cu d alea ca s copil distrus sau ceva

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Aveam parerea ca nu stii ce e comunismul

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu părinții, înțeleg, dar cu comunismul, ce? Contează părerea noastră sau a părinților?

| Freya1 a răspuns:

Eu cred ca atata timp cat esti minor și raspund de tine, iti pun o pâine pe masa, te îmbracă si sunt ok ca părinții nu ar trebui să faci nazuri la toate fleacurile, ca după va plangeti ca averi părinți rai ce va cearta si va dau cate o scatoalca.
Dar te-ai gandit vreodata ca răbdarea unui om are o limita?

| CodrutElian1990 a răspuns:

Stii care-i culmea metodicii? Sa inveti pe cineva ceea ce nu stii. Toti tinerii vorbesc despre el, dar nu stiu cu ce se mananca.
Trebuie sa stii ca pana la 18 ani esti sub tutela parintilor si ei raspund pentru traznaile care le faci. Daca exista raspundere trebuie sa aiba si puterea sa te struneasca.
Da, poti sa discuti cu parintii despre ceea ce iti place si ce nu-ti place. Dar sa fie o discutie amiabila. Iar tu sa intelegi ca nu tot ce zboara se mananca si de multe ori facem lucruri care nu ne plac, dar trebuie sa le facem. Daca am face numai ceea ce ne place s-ar duce totul de rapa, atat in familie, cat si in societate.

| StrongHeart a răspuns:

Nu-l baga in seama pe cel ce te-a jignit.
Sa iti spun ceva, eu cred ca ar trebui sa te documentezi intai ce a fost comunismul ca ideologie, sa stii ca nu a fost neaparat un lucru rau, doar ca a fost implementat prost si a devenit o problema mare pentru multi oameni.
S-ar putea ca alta sa fie problema in cazul tau.Realizeaza ca parintii tai au responsabilitatea de a te creste si tu ai responsabilitatea de a ii asculta.Chiar nu gasiti un punct comun sau o "fereastra" de comunicare?
Sunt sigur ca problema voastra este doar o lipsa de comunicare, niste neintelegeri.

| zilog a răspuns:

O sa iti dea o bataie traditionala românească

| Sekim a răspuns:

Pai stai putin, ce legatura are comunsimul cu familia ta? Comunismul a picat acum timp, daca de exemplu mama ta te forteaza sa mananci asta nu inseamna ca e comunista si trebuie sa injuri sau sa reactionezi in vreun fel. Sa stii ca comunismul a fost bun de fapt doar ca nu a fost adaptat corespunzator in totalitate. Aveai o casa si un servici stabil atunci, casa gratis din partea statului, astea ar fi unele chestii bune. Pe de alta parte, au existat greseli mari, nu aveai libertate mai deloc, nu aveai curent toata ziua, nu aveai voie sa iti exprimi parerea public decat daca era aceeasi parere ca a celorlalti, erai trimis in armata fortat si in mare parte la moarte sigura. Daca comunismul ar fi fost gandit pe toate partile ar fi putut crea o lume intr-un fel perfecta dar nu a fost sa fie. Explica ne situatia care te supara, de unde pana unde ai ajuns sa spui despre comunism in familia ta.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Sekim):

Sunt de acord cu tine, mai putin cu un singur punct. Daca faceai armata obligatorie nu erai trimis la moarte sigura, deoarece nu au existat razboaie sau lupte locale.
Sa stii ca si in prezent, daca ar fi cazul de un razboi si ar fi necesar de luptatori s-ar recruta obligatoriu persoane - in special barbati tineri - care, dupa o pregatire de 3 luni ar fi trimisi sa completeze efectivele cazute pe campul de lupta.

| LaraClarice a răspuns:

Din moment ce nu ii cunosc nu știu cum ar reacționa.
Scrie-le o scrisoare, pune pe hârtie tot ce te supara. Bineînțeles, va rămâne la tine. O sa te ajute sa te descarci.

| Balalau95 a răspuns:

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Comunism
ca ai parinti autoritari e cu totul alta mancare de peste

| Yrem3119 a răspuns:

Hei! Inteleg ce vrei sa spui prin "comunism", dar uite. Eu sunt mama, o mama tanara am 21 de ani, abia am descoperit ce inseamna asta. Pana sa descopar si sa inteleg ce inseamna sa fi parinte de multe ori imi criticam parintii pentru ca nu ma lasau sa fac unele lucruri. Poti vorbi cu parintii tai, stii vorba aia : Vorba dulce mult aduce! Vorbeste cu ei si explica-le. Impune ti punctul de vedere, spune ce simti, dar intr-un mod frumos si civilizat! Multi parinti sunt exagerat de protectivi cu copilul lor din prea mult iubire si frica de a nu suferii copilul lor, bafta! happy

| Cosmin89321 a răspuns:

Zi-le frumos ca cei care considera ca comunismul a fost bun ori nu sunt documentati ori au iq-ul sub medie(ii minti acum, dar le zici ca sunt studii care au aratat asta) si ca in coreea de nord mor oamenii de foame si de raceala din cauza comunismului, sunt tinuti cu forta, daca fugi din tara toata familia ta intra la inchisoare, portile sunt deschise, se pot muta acolo.