| Daniel9988 a întrebat:

Sunt taticul unui baietel de 8 luni care se incapataneaza ca spuna,, tata".Si aici nu ma refer la faptul ca nu il foloseste deloc.Mai spune uneori,foarte rar,dar il stalceste(adica il pronunta ciudat). Chiar imi petrec mai mult timp cu el decat sotia...Dar cu toate astea el spune,, mama" fara nicio problema.Precizez faptul ca a inceput sa articuleze primele cuvinte de la 6 lun(devreme zic eu). Copilul in rest se descurca foarte bine,cere mancare,raspunde cu da si nu la unele intrebari simple etc. Eu chiar mi-am petrecut ore intregi cu el incercand sa il fac sa spuna,, tata"...Degeaba! Tot ceea ce am resuit sa scot a fost un,,ata" raspicat.Voi,cei care ati avut(sau mai aveti) bebelusi,ati patit asa ceva? Nu de alta, dar nu inteleg ce e cu el.Se spune ca un copil invata prima data sa zica,, tata".Cum as putea sa il conving?

Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Il lasi in pace si va spune el in maxim 4-5 luni. Copilul se simte fortat si de aceea se opune, si daca vei mai insista sa il convingi, nu il va sopune prea curand. NU stiu cine ti-a spus ca trebuie sa obligi copilul sa spuna tata, dar a fost un mare idiot. Nu, copiii nu spun prima oara tata, spun in mare majoritate intai mama, fiindca e o onomatopee mai simpla. Copiii traumatizati, ca al tau, carora li se cere in fiecare sapataman, ba chiar de 2-3 ori pe saptamana sa spuna un cuvant, refuza instinctiv sa o faca si pot ramane cu probleme psihologice reale. Nu incerca sa il convingi, lasa-l in ritmul lui, va spune cand poate si cand vrea. Nu o sa ai nici o bucurie daca iti vei nenoroci copilul dupa ideile unui cretin fara nici o logica (care ti-a bagat in cap ca e normal sa chinui copilul ore intregi sa spuna ceva). Daca incerci 5 minute pe luna e mult, dar suportabil, orice mai mult de atat este un abuz.

28 răspunsuri:
| Lorena1787 a răspuns:

Nu e o lege scrisa in care zice ca trebuie sa zica "tata", poate pentru el e mai usor cuvantul mama, incearca sa vorbesti foarte mult cu el gen "ce face baiatelul lui tata", "scumpul lui tata" etc, poate asa isi va da drumul. De obicei baietii sunt mai apropriati de mame, poate de aceea a zis primul "mama"

| EmYyYEmilian a răspuns:

Dai bataie

| Daniel9988 explică (pentru Lorena1787):

Sunt invidios laughing)

| Lorena1787 a răspuns (pentru Daniel9988):

Stai linistit ca atunci cand o sa fie mai mare o sa fie oarecum de partea ta, suporta acum putin ca mama are mai multa atentie.

| Daniel9988 explică:

Ai gresit un pic aici...,,Mama'' nu este onomatopee(o onomatopee este un sunet scos de un animal,de un obiect din natura etc).In al doile rand,cuvantul,,tata'' are consoana,,t'',care este deschisa, iar cuvantul,, mama'' are consoana,, m'', care este inchisa.Consoanele deschise se pronunta mult mai usor decat cele inchise.Am facut liceu de profil uman(intensiv romana-franceza), deci stiu ce vorbesc.Nu il abuzez, nu il oblig...Eu doar stau cu el si incerc sa pronunt de cat mai multe ori cuvanul in timpul unei conversatii, in speranta ca poate il va remarca la un moment dat.

| Daniel9988 explică (pentru Lorena1787):

N-ai habar cat vorbesc cu el...Toata ziua! Dar il las asa, ca poate incearca singur...

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru Daniel9988):

Mama este un cuvant onomatopeic, de asta este identic in multe limbi. Iar onomatopee are si un alt sens, acela de sunet imitativ (consulta DEX-ul, vei vedea). Toate cartile si toti oamenii care au facut mai mult de doua clase iti vor spune, ca in intreaga lume, copiii spun prima oara mama, dada si apa, oricine iti spune altceva, isi bate doar joc de tine.
Nu stiu cat de des faci asta, dar incearca ca pronuntarea cuvantului de catre tine sa nu depaseasca frecventa de 2-4 ori pe saptamana si numai in contexte adecvate, fara a cere copilului sa il repete. Crede-ma, sunt medic, stiu ce vorbesc, daca stai labnga copil si 3 in 3 ore spui TA-TA, apasat, eventual mai spui o data la doua zile, hai zi si tu, e simplu TA-TA, este mult mult prea mult. A, daca spui intr-o zi: tata te iubeste, fara sublinieri, fara alte tampenii, e ok, copilul il va invata.

| Daniel9988 explică (pentru Brigaela):

Hmm...TU ai consultat dictionarul inainte sa ma contrazici?
https://dexonline.ro/definitie/onomatopee

Bula
| Bula a răspuns:

"Se spune ca un copil invata prima data sa zica,, tata"" - Gresit!
Se spune ca un copil minte prima data cand ziece "tata". laughing
E un copil destept, poate stie ceva... big grin

Lasand gluma, copii pronunta primele cuvinte in jurul varstei de 6 luni, dar abia dupa un an devin constient de intelesul cuvintelor si incep sa le pronunte corect.
Nu te framanta, vin toate la vremea lor!winking

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru Daniel9988):

Exact, are exact sensul pe care l-am zis eu, sunet imitativ, doar ca e al doilea sens. Citeste definitia pana la sfarsit. Eu o stiam deja

| Daniel9988 explică (pentru Brigaela):

Eu am citit-o si nu imi schimb opinia.Am incredere in cunostiintele mele de fonetica, la urma urmei am avut nota 9.73 la BAC.

| Daniel9988 explică (pentru Bula):

Ok...ms.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Daniel9988):

Semidoctismul e cel mai rau lucru. tongue

| Daniel9988 explică (pentru anonim_4396):

La cine te referi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Daniel9988):

La tine. Inca nu stii daca ai 26 sau 22 de ani, daca mergi la munca sau esti la student la medicina sau esti chiar doctor, iar prostiile pe care le scrii aici sunt enorme.

| Daniel9988 explică (pentru anonim_4396):

Sunt rezident.Am fost student in urma cu 2 ani.probleme?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Daniel9988):

Si anul trecut aveai 22 de ani...acum ai 26.

| Daniel9988 explică (pentru anonim_4396):

Asta de unde ai scos-o?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Daniel9988):

Din intrebarile pe care le-ai sters si pe care inca le am salvate in ShareX daca stau sa caut.

| Daniel9988 explică (pentru anonim_4396):

Esti dus cu pluta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Daniel9988):

Https://i.imgur.com/YGkk4FL.png
zau?

| Daniel9988 explică (pentru anonim_4396):

Nici macar nu merge siteul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Daniel9988):

Ba merge. laughing)

| Daniel9988 explică (pentru anonim_4396):

Esti un faker nenorocit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Daniel9988):

Care-i fake-ul?
https://www.tpu.ro/......pe-17-ani/

Traiesti in lumea ta...

| Daniel9988 explică (pentru anonim_4396):

Ce naiba, omule? Nici nu prea intram pe site la vremea aia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Daniel9988):

Pai si care-i faza?

| Lioana a răspuns:

Copilul incepe sa vorbeasca coerent cam in jurul varstei de 2 ani. Nu te poti astepta sa vorbeasca corect la 8 luni. Acum probabil ca are deja 1 an dar tot e devreme sa te astepti la o vorbire corecta.
Stai linistit. Ai un copil normal, chiar precoce. Lauda-l si bucura-te de realizarile lui!
Niste sfaturi foarte bune pentru parinti gasesti aici:
https://www.youtube.com/watch?v=2xwUiEmKjKo
Mi-ar fi placut sa vad acest video la vremea potrivita.