| AlexDorinel a întrebat:

Tata mi-a zis ca daca vreau sa-mi cumpere ceva să-i zic lui sau mamei mele și să nu-mi fie rușine să-i zic, ei bine de curand vreau o tastatura de 250 lei si un mouse de 100 lei, credeti ca e scump pentru un salariu de 10000lei, din care ia impozitul 4000 lei, adica 6000 lei salariu pe luna -900 lei imprumut si adica 5100 lei sa facem ce vrem noi(familia mea). Credeti ca e scumpa o tastatura de 200 lei si un mouse de 100 lei pentru salariul de 5100 lei?

P.S: Mai are si tata cateva actiuni in unele chestii, si ii vin bani si de acolo cred.Aa si in conditiile in care luam chestii ieftine.

Ajutor

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Gogule,

1. La un salariu brut de 10000 RON, impozitul este 650 RON - vezi in detaliere fluturas rubrica "Impozit pe salariu":

http://bit.ly/2EYpLi6

2. Din categoria "Prostul dacă nu-i fudul, parcă nici nu-i prost destul", te mai si lauzi cu banii lu' babacu. Ba fraiere, la 80% nu le pasa si 20% vor sa te fure daca te lauzi ca ai multi bani.

3. Tastatura si mouse la 350 lei sunt FOARTE scumpe. Noi astia care muncim (= facem bani) cu calculatorul ne descurcam foarte bine cu tastatura de 20 de lei si mouse de 10 lei.

4. Poate cand tac-tu ti-o zis ca sa nu-ti fie rusine se referea la prezervative - cand o sa ajungi la varsta potrivita.

32 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Spusesesem si in postarea identică:

da și nu - sunt tastaturi cu 20 lei dar sunt și cu 2000 lei (la banii tatălui tău, ar putea-o cumpăra și pe aia scumpă, nu?)

propunere - mai coboară ștacheta la jumătate ci zi-le alor tăi să-ți mai ia și altceva de care zici că ai nevoie). Așa impaci și nevoile tale și modestia de care e bine să dai dovada. Ce zici?

Bula
| Bula a răspuns:

Cu cativa ani in urma si eu si vecinul meu am luatcate un calculator.
Calculatorul meu de pe care scriu acum m-a costat exact 350 lei (de firma, mana a 2-a), tastatura si mouse-ul cate 10 lei. Vecinul si-a luat calculator "untimul racnet" pentru 3500 lei, in RATE laughing
N-a ascultat de mine, in total a platit bancii aproape de 3 ori atat (!), cu dobanzi si comisioane.
Calculatorul lui s-a defectat total cu un an dupa ce a iesit din garantie si a platit ratele. Al meu functioneaza si acum, perfect. happy

| Illuminati2016 a răspuns (pentru Bula):

Trebuie sa fi idiot sa iei ceva in rate

| Bula a răspuns (pentru Illuminati2016):

De ai sti cati cumpara in rate... tongue

Si "abonamentele gratuite" de telefonie sunt tot rate (lunar se plateste un abonament gras, care consta dintr-un abonament normal + pretul telefonului).

| flixbuster a răspuns (pentru Illuminati2016):

Pai si ti se pare ca tara geme de destepti?

Dar nu e doar problema Romaniei - in Australia autoritatile au introdus cursuri de educatie financiara pentru adulti pentru ca au constatat nivelul prea mare de indatorare fata de banci straine, ceea ce inseamna de fapt exportul valorii muncii viitoare a natiunii pe o perioada lunga de timp:

http://financialcapability.gov.au

| Catrice a răspuns:

Pai te mulțumești cu atât? Eu am tastatura de 10000€ ca e placata cu aur și are scris numele meu cu diamante de 14.
Și mouse-ul? Pai al meu e complet din aur de 18 și e cu cristale swarovski roz.
Doar tati își permite ca lucrează undeva unde câștigă mult, nici el nu știe unde, da câștiga mult.

Răspuns utilizator avertizat
| Sn4k3 a răspuns:

Ai facut calculul ala, ne-ai spus de impozit si imprumut, pentru o amarata de tastatura si un mouse laughing? Intreaba-o daca poate sa ti le cumpere si gata. Cica ''ajutor'' laughing

| gabicoo a răspuns:

Băi! Tu ai mai postat întrebarea asta.
Intrebi ca sa te lauzi.
Marș la culcare.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

De ce nu muncesti tu pentru banii aia?

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

350 lei pentru mouse si tastaturalaughing)))))

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Mecanica laughing))

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Oi fi singurul prost care nu știe ce înseamnă dacă e mecanică?laughing)

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

De gaming, din asta colorata care clampane.
https://www.youtube.com/watch?v=iHeYeAyHLts&t=6920s

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Ce face diferit față de a mea, una de 50 lei?laughing

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti zic eu ce face laughing
Daca are si taste multimedia sau speciale pentru macrouri pe margine, te ajuta sa injuri mai des si mai mult. (si majoritatea AU).
Si-a luat fratele meu ceva cu un rand de butoane in partea stanga, (la stanga de CTRL, SHIFT, CAPS....etc) si acum nu mai nimereste CTRL nici cu slujbe, apasa tot pe porcariile alea. laughing

In rest, e pom de Craciun, doar ca efectele se aprind cum vor ele, nu cum vrea el. Are si software in care a reglat tot, nu functioneaza insa dupa dorintele lui, deci a aruncat 120 euro degeaba. End of story.

Răspuns utilizator avertizat
| Ssssmokin a răspuns:

Sincer nu mi se pare mult deloc 300 de lei la un asemenea salariu. Desigur aici depinde si de parintii tai daca doresc sa iti cumpere mouse-ul si tastatura.

Răspuns utilizator avertizat
| Ssssmokin a răspuns (pentru AlexDorinel):

Poate prin simplul fapt ca vor sa intelegi pe ce ar trebui sa cheltuiesti banii si pe ce nu. Totusi eu as cheltui 350 de lei din 5000 laughing.

| Raducons a răspuns (pentru AlexDorinel):

Lasa pe altii in pace, si multumeste-te cu ce ai, se poate si mai rau.

| Illuminati2016 a răspuns:

Eu am 1300 ron salariu si am adunat 10.000 ron in 9 luni, dar daca vreau pot sa; mi iau un laptop si un mouse de pana in 4000 ron fara probleme

| Rotazi a răspuns:

Si ce ai vrut sa spui cu asta? Ca tatal tau are un castig fabulos? Oare nu iti este rusine? Multi oameni traiesc cu cel mult 800 lei pe luna dar si mai multi nu au nici cat vrei tu pentru jucariile alea.

| Mariu0699 a răspuns (pentru Rotazi):

Baiatul vrea sa i se cumpere lucruri dupa ce zice "parintii mei au un handicap" laughing
cred ca chiar au de nu l-au putut educa laughing

| Rotazi a răspuns (pentru Mariu0699):

Daca banii ar inlocui mintea! Atunci si tie ti s-ar sterge rasul ala tampit.

| Mariu0699 a răspuns (pentru Rotazi):

Argumenteaza ce nu-ti convine, geniule. Uita-te la intrebarile lui si informeaza-te, analizeaza bine inainte sa-mi spui mie ceva.

| Rotazi a răspuns (pentru Mariu0699):

în 2 Noiembrie | Mariu0699 a răspuns (pentru Rotazi):
Baiatul vrea sa i se cumpere lucruri dupa ce zice "parintii mei au un handicap" laughing
cred ca chiar au de nu l-au putut educa laughing

Asta e raspunsul tau. Nu mai stii ce scrii?

| Mariu0699 a răspuns (pentru Rotazi):

Ok că e numai asta dar asta nu te ține pe tine să-mi spui mie cum să răspund sau ce să pun în răspuns.
Cât timp răspunsul meu este sensat şi "adevarat", nu-mi pasă dacă am râs sau am plâns sau nu stiu ce.
N-am venit la tine să-ți dau cu o bâtă-n cap râzând aşa că o poți lăsa moale.

| Rotazi a răspuns (pentru Mariu0699):

Prost, analfabet dar infumurat. :-&

| Mariu0699 a răspuns:

Tu, copil mic, ai mai postat de multe ori chestia asta.
In prima ta intrebare iti faci parintii javre ordinare, in alta intrebare ai scris ca vrei sa-ti strici mouse-ul si tastatura doar ca sa iti ia alta, dupa ai mai scris si ca mama ta te uraste si te pedepseste (dar vad ca educatie nu ti-a dat deloc).
In fine, inceteaza cu astea.
Mai bine pune-te pe invatat decat sa faci pe retardul aici ca vrei tastatura.

| s4mxr a răspuns:

250 lei tastatura plus 100 lei mouse-ul, deci in total 350 lei nu este scump raportat la un venit net de 5100 lei. Nu stiu ce varsta ai tu, dar avand in vedere episodul cu cadoul de la mama ta (doua bluze si ghete - "mare branza" ), eu zic macar sa te orientezi catre o tastatura si un mouse, ceva mai ieftine. Daca parintii tai vor sa iti cumpere unele mai scumpe, lasa sa fie asta decizia lor. Trebuie sa ai respect pentru parintii tai care te iubesc si te intretin pana cand tu vei deveni cineva in viata.

Răspuns utilizator avertizat