| TraianVasile a întrebat:

Salut TPU. am și eu o întrebare. Dacă copiii mei ar arunca gunoaie la vecinul în piscină noaptea, ce amendă aș putea să primesc? Iar copiii ar putea să meargă la școala de corecție?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de atitudinea vecinului.
Vecinul poate fi ingaduitor si sa nu ia nici o masura. La extrema cealalta, poate sa dea diferite interpretari cazului, atat civile cat si penale. In acest caz se pune si varsta copiilor, pentru faptele carura - sub 14 ani - raspund parintii /tutorele.

| johnnny123 a răspuns:

La scoala de corectie nu vor merge pentru atata lucru, dar am si eu o intrebare: copiii tai au crescut in padure? Nu tu esti responsabil pentru educatia si comportamentul lor?

Cat despre ce poti pati, de exemplu vecinul te poate da in judecata si-ti poate cere daune. Poate foarte usor sa-ti filmeze copiii in timp ce arunca gunoaie si apoi sa spuna "Mi-au murdarit piscina, iar schimbarea apei, curatarea si igienizarea a costat 2000 de euro."

| Lukasssz a răspuns:

Nu frate, poate sa se si pise in piscina vecinului

| danbnz a răspuns:

Amenda pentru trolling.
Un parinte normal nu ar intreba asa ceva aici.
Cred ca tu esti copilul care face asta...

| Denisa0954 a răspuns:

Depinde ce varsta au copiii.

Răspuns utilizator avertizat
| Adolf8 a răspuns:

Să îi educi în felul următor:
Să nu arunce gunoaie în piscina vecinilor. Dacă ați înțelege că copiii sunt rezultatul părinților poate ați investi în educația copiilor și in a dumneavoastră!

| AlexisM999 a răspuns:

Salut! Păi în primul rând e lipsă de respect! Și în caz de nu știai s-a inventat coșul de gunoi. Opreștei cât mai curând, nu știu cât e amenda dar asta nu e bine deloc.
Nu pot ajunge la școala de corecți pentru atât, dar o idee minunată ar fi să-i înveți să fie mai buni, gândește-te cum s-ar simți copii tăi dacă în fiecare dimineață ar găsi piscina plină de gunoaie...

| SusSusAmogus a răspuns:

1. de ce ar face asta?
2. Cred că da. Asta daca a intabulat. Daca nu a intabulat, puteți și să vă pișați la vecinu in piscină.